Zadaniem leczenia zachowawczego jest ochrona zdrowia zębów pacjenta w głównej mierze wtedy, kiedy znajdą się początkowe problemy zębów. Pierwsze objawy najczęściej pojawiających się chorób zębów, dziąseł i przyzębia można zauważyć już w pierwszym etapie w trakcie kolejnych kontroli w gabinecie stomatologicznym. Dentysta przeprowadza leczenie zachowawcze, by utrzymać zdrowie zęba, zanim problem się pogłębi.
Z reguły początkowym i głównym objawem, świadczącym o tym, że tworzy się coś złego jest pojawiający się ból zęba. W takiej sytuacji nie warto sięgać po rozwiązanie sposobami babcinymi, co nie pozbędą się problemu, a najbezpieczniej od razu zajrzeć do dentysty. W gabinecie dentystycznym stomatolog przeprowadzi niezbędne badania i oceni źródło problemu, a za tym określi idealną metodę działania. Zazwyczaj przy pierwszych objawach leczenie zachowawcze wystarczy, aby zniwelować ból, jeśli jednak problem jest poważniejszy, dentysta będzie musiał wybrać bardziej skomplikowane leczenie.
Najczęściej występujące choroby zębów
Konieczność użycia leczenia zachowawczego motywowana jest stanem zdrowia zębów. Większość chorób zębów wynika z niewystarczającej higieny jamy ustnej. Stomatolodzy zauważają, że najczęstsze problemy wynikają z niedokładnego mycia zębów, przez co resztki pokarmów zbierają się na zębach co z czasem twardnieje i staje się trudnym do usunięcia szczoteczką nazębnym kamieniem. Skumulowane tą metodą bakterie zwykle są zaczątkiem ciężkich do wyleczenia chorób.
Próchnica – to zakaźna choroba, która łatwo przechodzi z zęba na ząb, a także między różnymi osobami. Zwykle próchnica niszczy tkanki zęba, a pozostawiona bez leczenia z czasem niszczy je dogłębnie. Im bardziej w głąb dotrze próchnica, tym trudniej będzie ją usunąć. Próchnicę na powierzchni wyleczy leczenie zachowawcze. Gdy wejdzie do głębszych warstw zęba konieczne będzie leczenie kanałowe pod mikroskopem, a w zaawansowanych przypadkach wynikiem może stać się również utrata zęba.
Zapalenie miazgi zęba – zwykle powstaje na skutek ignorowania próchnicy, chociaż jest również skutkiem przeciążenia zęba od różnych zabiegów albo dużej liczbie plomb. Zapalenie miazgi zęba jest poważnym problemem nie tylko z uwagi na to, że pest powodem silnego bólu, ale również dlatego że może przejść się też na kość.
Zgorzel zęba – w przypadku, kiedy pacjent zignoruje zapalenia miazgi zęba czy nie dopełni leczenia zachowawczego, choroba może się pogłębić i przez to powstanie zgorzel zęba. Jest to typ stanu zapalnego, którego poważnym skutkiem mogą okazać się zmiany kości wokół korzenia zęba. Przy tak trudnej chorobie leczenie zachowawcze to za mało.
Najbardziej powszechne choroby przyzębia i dziąseł
Tak samo jak w przypadku chorób zębów, największym powodem pojawiania się chorób dziąseł i przyzębia jest brak poprawnej higieny. Najczęściej występujące choroby dziąseł i przyzębia da się zauważyć z uwagi na podobne objawy występujące w jamie ustnej. Będą to te objawy jak: krew przy szczotkowaniu, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, odkrywanie szyjek zębowych, wrażliwość na temperaturę, brzydki zapach z ust, a nawet poruszanie się zębów. Takie symptomy mówią o rozwijającej się chorobie przyzębia i dziąseł, która potrzebuje natychmiastowej uwagi stomatologa.
Zapalenie dziąseł – przeważnie jest głównym sygnałem świadczącym o chorobie. Czerwone, zwykle opuchnięte dziąsła to sygnał, że należy się zgłosić się do stomatologa.
Krwawiące dziąsła – kiedy pacjent zaobserwuje w czasie mycia krew, to jest znak trudniejszego problemu jamy ustnej. Zwykle to mówi nam, że dziąsła są osłabione, a to może prowadzić do poruszania, a także wypadania kolejnych zębów.
Parodontoza – czyli choroba zapalenia przyzębia, jest najcięższą wśród chorób dziąseł i przyzębia. Wczesnym symptomem paradontozy jest wrażliwość i zapalenia dziąseł, potem gdy problem pogłębia się, pojawia się krwawienie w czasie szczotkowania. W efekcie zęby zaczną wypadać.
Jak leczenie zachowawcze zapobiega powstawaniu chorób dziąseł i zębów
Zobaczyliśmy już, że najczęstszą przyczyną tworzenia się ciężkich chorób dziąseł i zębów jest niewystarczająca higiena jamy ustnej. Bakterie bez przeszkód przenoszą się i na zęby i na dziąsła, dlatego żeby przeciwdziałać rozwojowi chorób, należy regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Podczas wizyty stomatolog bada ogólny stan zdrowia zębów, a kiedy zobaczy coś dziwnego, może natychmiast naprawiać stosując leczenie zachowawcze.
Pierwszym etapem leczenia zachowawczego jest aplikacja znieczulenia miejscowego, by zapewnić pacjentowi bezbolesne leczenie. Bezbolesne leczenie daje pacjentowi spokój i poczucie bezpieczeństwa. Następnie istotne jest nałożenie koferdamu, specjalnego materiału gumowego. Jego zadaniem jest izolacja obszaru leczenia od innych zębów, tak również tkanki pozostaną nienaruszone.
Po całkowitym przygotowaniu do leczenia zachowawczego bez bólu jest usunięcie próchnicy. Dentysta usuwa zainfekowany próchnicą obszar. Najważniejszym elementem tego etapu jest dokładność dentysty. Po wyleczeniu próchnicy pozostaje ubytek, który należy odtworzyć. Finalnym krokiem leczenia zachowawczego jest odtworzenie kształtu, koloru oraz prawidłowych funkcji zgryzu zęba. Dzięki wypełnieniu dentysta zatroszczy się o to, aby pacjent miał kształtny oraz estetyczny ząb, który w dobry sposób będzie stykał się z innymi.
To oznacza, że leczenie zachowawcze należy do najważniejszych zabiegów stomatologicznych. Regularne kontrole zębów i leczenie dają gwarancję wielu lat bez bólu i skomplikowanych zabiegów.