Praca na produkcji cechuje się tworzeniem całych produktów od chwili składania opakowania, poprzez pakowanie produktu, a potem zamykanie, aż do etykieciarki. Tym co przeważnie przyciąga konsumenta do produktu w sklepie przeważnie jest właśnie kolorowa etykieta i żeby pojawiła się ona na produkcie, jednym z najlepszych oraz efektywnych rozwiązań jest zakup nowoczesnych etykieciarek dla produkcji.
Formy etykiet są bardzo odmienne a przy tym nie zawsze są zwyczajnymi naklejkami. Mogą być to także etykiety w formie nakładki zakładane na 2-3 butelki, czyli opakowania tri-pack i bi-pack. O technice etykietowania i ile etykiet faktycznie znajdzie się na towarze, określają między innymi: firma etykiet, orientacja optyczna produktu i wydajność linii produkcyjnej. Współczesne maszyny etykietujące mogą nadawać od jednej do ośmiu etykiet na raz z prędkością ok. 60 opakowań przez minutę, a dzięki nowoczesnej technologii wyposażone są w funkcjonalności, dzięki którym nakładają etykiety w sposób precyzyjny i według projektu. Są to dla przykładu fotokomórki odczytujące położenia markera i pozycji etykiety; czujniki światłowodowe i kamery do odczytu szwów i grawerów na towarach.
Mimo pojawiania się kolejnych trendów etykieciarki są przysposobione do aplikowania etykiet o wielu formach na różnych typach opakowań – oprócz prostokątnych też pudełek owalnych, płaskich czy stożkowych. Podobnie w zakresie materiałów, z których wykonane są opakowania. Etykieciarki są dobre w nanoszeniu etykiet np. na aluminium, szkło, karton, HDPE czy PET. To gwarantuje wiele możliwości w zakresie stworzenia towaru, jaki przyciągnie klienta.
Jak dodawane są etykiety?
Jak już wspomnieliśmy etykiety przyjmują odmienne formy i są aplikowane na produkt różnymi metodami. Maszyny etykietujące przystosowane są do etykietowania produktów i opakowań płaskich, okrągłych czy kwadratowych. Możliwe jest nakładanie etykiet od dołu i od góry, a także etykietowanie boczne i przez krawędź produktu. W ofercie dostępne są również etykietujące automaty, które zarówno drukują etykietę, a potem ją dodają na produkt.
Aby etykieta najlepiej trzymała się opakowania powinna zostać zaaplikowana do niego specjalną metodą. Najczęściej stosowane metody etykietowania opakowa to etykietowanie przy zastosowaniu zimnego kleju, hot-melt termopotliwego kleju, etykiet samoprzylepnych, etykiet plastikowych z rolki adhesleeve, etykiet termokurczliwego PVC i PET oraz innych. Technika zwykle dopasowana jest do formy opakowania.
Automatyczne maszyny etykietujące – dlaczego warto?
Automatyczne aplikatory etykiet opierają się na technologii modułowej. Etykieciarki projektowane są do preferencji klienta, tak by były dostosowane do wybranej linii produkcyjnej pod względem funkcji i szybkości pracy. Producenci etykieciarek za każdym razem pomagają, starając się dopasować odpowiednią etykieciarkę do wymagań klienta i jego linii produkcyjnej.
Nowoczesne maszyny etykietujące przygotowane są do ciągłej pracy, bez niepotrzebnych postojów nawet przy dużych obciążeniach sprzętu. Także w chwili wymiany rolki etykiet etykieciarka nastawiona jest na szybki powrót do działania. Ponadto poprzez funkcję etykietowania kilku towarów w trakcie minuty linia produkcyjna używająca automatycznej maszyny etykietującej osiąga lepszą efektywność oraz wydajność pracy.
Warto zauważyć, że maszyny etykietujące wykonywane są z najwyższej klasy materiałów. Dzięki temu maszyna jest trwała i zapewnia efektywną wieloletnią pracę. Wystarcza często oceniać urządzenie, oceniać jej potrzeby, żeby chodziła sprawnie i bez zarzutu. Oprócz tego w sytuacji, jeżeli będzie wymagana część zamienna, do zdobycia części oryginalne. Co więcej obsługa etykieciarki także nie należy do nadzwyczajnych umiejętności. Panel sterujący jest łatwy w obsłudze oraz zapewnia ciągłe sprawdzanie i regulację parametrów etykieciarki.
Co należy do zalet nowoczesnych etykieciarek
Etykieciarki mają mnóstwo zalet, które dobrze jest przedstawić klientowi, który planuje wdrożyć automatyczną maszynę etykietującą do produkcji. W głównej mierze jest to łatwa oraz bezpieczna obsługa przygotowana w oparciu o panel administracyjny zaprojektowany z myślą o pracownikach. Obok tego maszyny etykietujące mają ustalone parametry dodawania etykiet. Stworzone zostały , by były łatwe w oczyszczaniu, możliwe do serwisowania, a wymiana rolek z etykietami przebiegała sprawnie.
Oprócz tego nowoczesne maszyny etykietujące zostały w taki sposób budowane, żeby bez zatrzymania etykietowały na różnych typach opakowań, w dopasowanych rozmiarach etykiet. Dużą zaletą etykieciarek jest również to, że dokładnie nakładają etykiety i są wzbogacone w technologie kontroli , które oceniają tak samo samą etykietę a także poprawność jej położenia.
Warto powiedzieć, że wysoka jakość materiałów też przekłada się na solidną konstrukcję etykieciarek oraz minimalizuje ryzyko usterek. Dzięki temu obniżają się również wydatki związane z naprawą. Natomiast nieprzerywalność działania oraz sprawna wymiana rolek z etykietami to widoczna ekonomiczność w zachowanych pieniądzach.
Te oraz inne zalety na pewno mogą przekonać, że warto wdrożyć automatyczną maszynę etykietującą na swojej linii produkcyjnej.