Leasing samochodu lub innych środków trwałych dla przedsiębiorstwa

Implanty stomatologiczne w jeden dzień – Gabinet stomatologiczny Toruń
12 lutego, 2021
Najem lub sprzedaż mieszkania za pośrednictwem biura nieruchomości
15 lutego, 2021

Leasing jest techniką opłacania łączącą w sobie jednocześnie pożyczkę i dzierżawę. Na podstawie umowy podpisanej z leasingodawcą (podmiotem finansującym) możliwe jest eksploatowanie środka trwałego. Podmiot finansujący zakupuje wskazany w umowie środek trwały, a wtedy przekazuje go leasingobiorcy, a ten używa go płacąc za raty leasingowe. Wraz z zakończeniem umowy leasingobiorca może, ale nie musi, wykupić przedmiot leasingu na własność, a kwota zakupu stanie się niższa niż rynkowa wartość.

Z reguły przedmiotem leasingu jest rzecz ruchoma lub nieruchoma, służąca celom zarobkowym. Ze względu na to przedmiotem leasingu może być zostać np. lokal, linie produkcyjne, maszyny produkcyjne, biurowy sprzęt, komputery itp. Najbardziej popularnym przedmiotem pod leasing dla firm są samochody ciężarowe oraz osobowe i to na nie, bez trudu znaleźć wiele ofert.

Jakie są typy leasingu dla firm

Wyróżniane są głównie dwa typy leasingu: operacyjny i finansowy. Zastanawiając się nad wzięciem środka trwałego pod leasing, należy przemyśleć, która możliwość będzie bardziej korzystna. W operacyjnym leasingu dla firm podatek VAT naliczany jest razem z kolejnymi ratami. Plusem tej odmiany leasingu dla firm jest to, że większość wydatków można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów. Na przykład dla aut będzie to oprócz raty leasingowej, opłata początkowa, wydatki na paliwo, przeglądy samochodu albo kupno wyposażenia.

Choć leasingobiorca ma za zadanie opłacania rat leasingowych, na czas trwania umowy sam przedmiot w leasingu pozostaje własnością leasingodawcy, ze względu na to nie można wpisywać go jako własnego w ewidencji. Ponadto leasing operacyjny wymaga zawarcia umowy na co najmniej 40% czasu amortyzacji środka trwałego leasingu.

W przeciwieństwie do tego, leasing finansowy umożliwia dokonanie odpisu amortyzującego, dlatego że środek trwały w leasingu już na starcie jest własnością leasingobiorcy. Umowę zawiera się na określony czas, jednak nie trzeba wskazać czas trwania minimalnego. Można więc podpisać umowę na czas odpowiadający potrzebom. Następną różnicą jest to, że w przypadku finansowego leasingu dla firm cały podatek VAT regulowany jest razem z pierwszą ratą leasingową. Z kolei do kosztów uzyskania przychodu wrzuca się tylko odsetki z rat, a nie pełne raty.

Jakie warunki należy spełnić, by wziąć leasing na firmę?

Leasing mogą wziąć nawet firmy, które właśnie rozpoczynają swoją działalność. Wszystko zależy od leasingodawcy i środka trwałego, który firma zamierza leasingować. Niektórzy leasingodawcy udostępniają możliwość leasingu dla firm już od dnia rozpoczęcia działalności. Dla większości podmiotów finansujących minimalny okres to trzy miesiące od chwili rozpoczęcia działalności. Od pierwszego dnia działalności najłatwiej podjąć leasing na samochód osobowy lub dostawczy. Z kolei przy innych środkach trwałych jak lokale czy maszyny przeważnie minimalny czas posiadania firmy to sześć miesięcy, choć z reguły sięga nawet roku. Działającym od lat firmom znacznie łatwiej uzyskać leasing.

Stosowanie przedmiotu w leasingu

Każdy środek trwały wzięty w leasing dla firm powinien zostać od razu obowiązkowo ubezpieczony na koszt leasingobiorcy. Wszystkie samochody powinny mieć wykupione Auto Casco, a sprzęt i maszyny powinny być ubezpieczone od kradzieży i zniszczeń. Koszty serwisowania i reparacji także są obowiązkiem leasingobiorcy, chyba że umowa określa, że w ratach wliczone będą koszty serwisu. Ważne jest, by po skorzystaniu z leasingu dla firm, wszelkie naprawy wykonywał autoryzowany serwis obsługi. Z reguły nie jest ważne, kto będzie korzystał z przedmiotu w leasingu, o ile firma nie zamierza wynajmować ani użyczać go kontrahentom czy klientom.

Dlaczego warto wziąć leasing dla firm?

Podstawową korzyścią podjęcia leasingu dla firm jest zmniejszenie podatku ze względu na wliczenie w koszty uzyskania przychodu rat leasingowych. Sporym atutem jest również wybranie wysokości rat . Obok tego jest to korzystniejsze w zestawieniu z kredytem. Znacznie łatwiej zdobyć leasing tak samo pod względem formalności, a także zabezpieczeń, a w sytuacji, gdy przedsiębiorca uzna, że potrzebuje wziąć kredyt na odrębny cel, posiadanie leasingu nie zmienia zdolności kredytowej. I choć leasing dla firm definiują twarde zasady umowne, na temat okresu trwania, a sam przedmiot zazwyczaj nie należy do firmy, warto rozważyć leasing.

Zakończenie umowy leasingowej

Aspektem, który zdaje się szczególnie korzystny to możliwość zakupu na własność przedmiotu leasingu. Przede wszystkim w wariancie leasingu dla firm z niewielkim wykupem. Wtedy środek trwały można nabyć za niższą cenę niż jego rynkowa wartość. Dodatkowo zakup przedmiotu leasingu dla firm można włączyć w koszty uzyskania przychodu, a do tego odliczyć od niego podatek VAT. Obok tego do kosztów można włączać także wszelkie wydatki związane z korzystaniem. Innym atutem jest to, że po ukończeniu jednego leasingu, łatwiej zdobyć następny leasing dla firmy.

http://kredyty.torun.pl/leasing/

 

Komentarze są wyłączone.