W jaki sposób założyć działalność gospodarczą oraz dlaczego opłaca się wybrać usługi biura rachunkowego

nalewarki maszyny rozlewnicze i ich rodzaje
Systemy maszyn rozlewniczych oraz ich typy w przemyśle
7 grudnia, 2022
Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
W jaki sposób wygląda współpraca z profesjonalną księgową
14 grudnia, 2022
Jak założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

Utworzenie firmy to wymagające  wyzwanie, ponieważ już na starcie trzeba wiedzieć, w jakich obszarach działalność będzie działała. Z uwagi na to większość nowych przedsiębiorców zwraca się w tym temacie po wsparcie do biura rachunkowego. Warto zdecydować się na tego typu krok, ponieważ w biurach rachunkowych pracują specjaliści, którzy swobodnie poruszają się po nowych prawach oraz wymaganych formalnościach. Z uwagi na to rozpoczęcie współpracy, zwłaszcza długoterminowej może zapewnić nowej firmie sporo plusów.

Podstawowymi pytaniami, jakie powinna sobie zadać osoba planująca założyć działalność są pytania o charakter oraz obszar działania. Każdy kto ma firmę powinien wiedzieć, jakie planuje oferować usługi oraz jakie oferować towary. Powinno się odgórnie określić liczbę współwłaścicieli, pracowników oraz uzależnioną od tego formę prawną firmy. Już na starcie najlepiej ustalić formę opłacania podatków i składek, a także dowiedzieć się, czy planowany obszar działania firmy ma obowiązek wstąpienia do VAT-u. W trakcie zakładania działalności biuro rachunkowe z pewnością odpowie na wszelkie ważne pytania, a także pomoże wypełnić wniosek do CEIDG potrzebny do tego, żeby rozpocząć firmę.

Co warto przygotować przed procesem zakładania firmy

Głównym obszarem, który trzeba przygotować to charakter działalności. Zakładając firmę przedsiębiorca musi mieć ciekawy pomysł na swoją firmę. Sporo osób w tym pierwszym kroku tworzy biznesplan i w oparciu o niego stwierdza, czym ma zająć się firma, jakie będzie świadczyć usługi oraz jaka będzie grupa odbiorców, w jaki sposób będzie rozliczana księgowość, jaką przyjmie formę działalności itp. Ponadto najlepiej już na tym etapie mieć elektroniczny podpis kwalifikowany. Prawdopodobnie niejedna księgowa poleci przedsiębiorcy posiadanie podpisu elektronicznego albo zaufanego profilu. To dlatego że używanie specjalnego profilu czy podpisu umożliwia podpisywanie ważnych dokumentów, wniosków urzędowych lub także umów elektronicznie, a to oszczędza sporo czasu, ponieważ ogranicza wymóg docierania do urzędów w różnych sprawach. Taką metodą podpisany dokument da się wysłać także elektronicznie i ma to tę samą wartość, jak dokument podpisany ręcznie.

http://taxbiuro.net/

Forma wniosku do CEIDG oraz jego poprawne uzupełnienie

By pełnoprawnie rozpocząć działalność przedsiębiorca musi zgłosić ją do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) składając przeznaczony do tego wniosek. CEIDG to specjalny, publiczny spis firm funkcjonujących w Polsce. Wniosek można wypełnić na wydruku papierowym z osobistym podpisem i należy go dostarczyć go osobiście do wskazanego urzędu albo drogą elektroniczną, którą trzeba podpisać dokument podpisem kwalifikowanym albo profilem zaufanym, a później wysłać do urzędu.

Biuro rachunkowe z pewnością pomoże wypełnić poszczególne pola. Muszą one zostać uzupełnione prawidłowo, dlatego że za wypisywanie fałszywych danych grozi karna odpowiedzialność, co przedsiębiorca również usłyszy od księgowej. Jeśli okaże się, że jakieś informacje zmienią się albo z jakiegokolwiek względu staną  się inne, bez oporu da się je poprawić. Korzystanie z pomocy księgowej już od pierwszego dnia zapewnia, że wniosek będzie odpowiednio wypisany. Jeśli będzie to początek owocnej współpracy z księgową, we wniosku jest pole do dodania nazwy i numeru NIP biura księgowego, jakie będzie rozliczało przedsiębiorstwo księgowo.

Wpis do CEIDG jest darmowy więc nowi przedsiębiorcy powinni uważać na wyłudzenia wysyłane w wiadomości o wymaganiu opłaty. Spora ilość biur rachunkowych rozlicza pomoc w wypełnieniu wniosku do CEIDG, jako własną usługę, a jeśli tak jest, zwykle jest to minimalna opłata za pracę i wiedzę księgowej.

Czy osoba zakładająca działalność ma obowiązek rejestrować się do VAT

Przystąpienie do VAT nie jest konieczne dla każdego, ale są pewne rodzaje działalności gospodarczej, które są zobowiązane do przystąpienia do VAT-u. Na przykład podatek od towarów i usług obowiązuje osoby fizyczne i prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, jednak wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, jako handlowcy, producenci, rolnicy lub usługodawcy. Obejmuje działalność osób wykonujących zawody prawnicze, doradcze, jubilerskie czy osób ściągających długi. Pełna lista otwarta dla wszystkich. Rejestracja do VAT-u również nie jest trudne. Należy złożyć wniosek VAT-R, który trzeba wypełnić zanim przystąpimy do sprzedaży usług i towarów. Tak samo w tym zakresie biuro rachunkowe może pomóc.

Dlaczego warto zatrudnić księgowego

Żeby prawidłowo tworzyć firmę nie wystarczy prawidłowo uzupełniać wnioski. Księgowa zna wszelkie szczegóły rozliczania, by klient siegał po jak największą liczbę korzyści oraz nie musiał przejmować się rozliczaniem bez wsparcia. Oddanie dokumentów księgowej przekłada się na szereg skrupulatnej pracy oraz przygotowywaniu rozliczeń w terminie. Księgowa pamięta najważniejsze ustawy, a dzięki mądremu wykorzystaniu wiedzy i umiejętności, umożliwia klientowi korzystanie z przysługujących mu odliczeń i ulg. Kontakt z księgową również jest łatwy oraz bazuje na życzliwej relacji. Łatwy przepływ danych tylko podkreśla, jak istotna jest obustronna współpraca między klientem a biurem rachunkowym. Warto dodać, że biuro rachunkowe, z którym klient rozpocznie działalność, będzie znać tę firmę od podszewki a w ten sposób będzie oferować wsparcie w różnych obszarach pracy.

Komentarze są wyłączone.