Czy automatyczne podlewanie ogrodu się opłaca?

Jak zaangażować DJ-a na wesele, by było niezapomniane?
16 września, 2021
invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – niewidoczne nakładki na zęby
14 stycznia, 2022

Kiedy chcemy, by ogród pięknie wyglądał, głównym elementem, który utrzyma go w dobrym stanie jest nawadnianie. To za mało, by dbać o rośliny podcinając je, czy dostosowując ich warunki glebowe. Każdy ogród potrzebuje wody, niestety tradycyjne sposoby podlewania nie dość, że zajmują sporo czasu i wysiłek, to jeszcze wymagają ciągłego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Średnio ocenia się, że tak samo jak ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu zajmuje najwięcej czasu wśród pozostałych czynności pielęgnacyjnych. Z uwagi na to wymyślono systemy nawadniania ogrodów, które nie tylko będą „pamiętały” o potrzebie podlania ogrodu, ale także mogą dostosowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Częste stosowanie zwykłej konewki pobiera zdecydowanie dużo czasu i sprawdzi się jedynie w bardzo małym ogrodzie, z uwagi na to wiele osób co najmniej decyduje się na zakup węża ogrodowego. To o wiele wygodniejsze, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom da się podłączyć wąż pod kran, co bardzo ułatwia dojście do każdego zakątka ogrodu, bez manewrowania z konewką i ciągłego dodawania wody. Do podlewania ręcznego z węża możemy dołączyć pistolet, który umożliwia dopasowanie ciśnienia wody, a także zatrzymanie strumienia bez potrzeby zakręcania kranu, a także ogrodowe zraszacze, które wystarczy podpiąć pod wąż i które również ułatwiają nawodnienie ogrodu i w dużym stopniu ograniczają wkład ludzkich rąk.

Jeżeli jednak myślimy o znacznym zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, lepiej pomyśleć systemie nawodnienia . Jednym z najmniej skomplikowanych jest specjalny elektroniczny sterownik nakładany na kran, który umożliwia programowanie momentu podlewania. Minusem tego rozwiązania są widoczne rozłożone po ogrodzie węże oraz niemożliwość rozbudowy systemu.

Automatyczne metody nawadniania roślin w ogrodzie

Zachowanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza jednak, że musimy przyzywczaić się do widocznych przewodów. Instalacja dużego systemu nawadniania będzie dobra nie tylko w największych ogrodach, ale także w niewielkich i mniejszych. System nawadniania wymaga co prawda zaangażowania w postaci planu i instalacji pełnego systemu. Zazwyczaj system rozprowadzany jest pod ziemią. Wymagane jest podłączenie programatora, systemów doprowadzających wodę, podpięcia do wodnej instalacji w formie zaworów, a do tego zraszaczy, które niezbędnych do rozprowadzenia wody po całym ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że system musi zostać zamontowany przed projektem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Wśród zraszaczy ogrodowych wyróżniamy kilka odrębnych rodzajów, które można zastosować do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one bardzo dobrze jako część składowa systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są niezwykle znane dlatego że ich kluczową zaletą jest równomierne nawodnienie konkretnej części ogrodu. Wyposażone w nadające wielkość strumienia dysze oraz sterowniki odpowiadają za siłę wody działają doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one bardzo niskie, ale ich kluczową zaletą jest to, że po wykonaniu pracy chowają się pod powierzchnią ziemi. Natomiast zraszacze niewynurzane są na stałe obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – przede wszystkim sprawdzają się, z uwagi na to, że ich działanie może być wyregulowane w zakresie 360o. Kapitalnie sprawdzają się w nawodnieniu trawy i posiadają wiele funkcji i są wyższe pod względem jakości w zestawieniu do zraszaczy stałych. Głównie zalecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Dalekosiężność wody może docierać od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że da się nawadniać w danym czasie zaledwie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze są dobre w tworzeniu delikatnej mgiełki, z tego względu okażą się najlepsze w przypadku roślin, które nie potrzebują na raz dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugą opcją systemu nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Z reguły używane są przy podlewaniu korzeni roślin. Z uwagi na to będą doskonałe do podlewania żywopłotów, drzew, krzewów ozdobnych i warzywników. Zaletą tego systemu nawadniania jest to, że nie moczy łodyg, liści ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Co więcej to system bardzo oszczędny, z uwagi na ograniczenie marnowania wody. Linie kroplujące przygotowywane są z przewodów z kroplówkami, które kroplują wodę. Kroplowniki bardzo oszczędnie nawadniają rośliny dostarczając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Instaluje się je zaledwie na małych przestrzeniach, do podlewania niewielkich rabat kwiatowych, skalniaków, czy mało rozbudowanych żywopłotów. Ogromnym plusem jest możliwość łatwiej instalacji i samodzielnego wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące spisują się przede wszystkim w ogrodach, gdzie rośliny rośliny porastają w odstępach.

Ogrody Toruń

Komentarze są wyłączone.