Invisalign – niewidoczne nakładki na zęby

Czy automatyczne podlewanie ogrodu się opłaca?
23 września, 2021
Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty
Implant zębowy – czy to warto?
21 czerwca, 2022
invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat

Aparat ortodontyczny Invisalign to innowacyjna technologia leczenia wad zgryzu. Niewidzialne nakładki dotarły do Polski Z Ameryki i obecnie są w ofercie wielu ortodontów w Toruniu. Przezroczysty aparat Invisalign to wspaniałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy nie są przekonani do leczenia tradycyjnym aparatem ortodontycznym.

ortodonta toruń

Czym jest Invisalign?

Aparat zębowy Invisalign koryguje wadę zgryzu przy użyciu silikonowych nakładek, czyli alignerów, które zrobione są ze wyspecjalizowanego materiału termokurczliwego. W porównaniu do tradycyjnych aparatów na zęby, Invisalign nie jest aparatem, który mocuje się na stałe. Pozwala to na bardziej komfortowe noszenie i większą elastyczność. Nakładki ortodontyczne Invisalign można zdjąć przed posiłkiem. Istotne jest, by aparat nosić na zębach 22 godziny na dobę. Również sama korekcja nakładkami na zęby Invisalign trwa krócej niż w przypadku tradycyjnych aparatów ortodontycznych.

ortodonta toruń

Silikonowy aparat zębowy – w jaki sposób to działa oraz jak wygląda przebieg leczenia?

Aparat zębowy Invisalign koryguje wady zgryzu poprzez właściwy nacisk na konkretne zęby. Noszony przed odpowiednią ilość czasu sprawia, że zęby stopniowo zaczynają się przemieszczać. Niewidzialne nakładki ortodontyczne – alignery pacjent wymienia co dwa tygodnie na nowe, których ułożenie różni się od poprzednich. Taki proces noszenia i wymiany trwa tak długo, kiedy wada zgryzu pacjenta będzie zupełnie skorygowana.

Przebieg leczenia rozpoczyna się od diagnostyki w gabinecie wybranego ortodonty. Ortodonta zbiera wywiad od pacjenta i przeprowadza fundamentalne badania . Następnie zleca zdjęcia RTG i wycisk szczęki. Na wizycie diagnostycznej pacjent dostaje również komputerowy model uzębienia, który pozwala zobaczyć efekt procesu leczenia aparatem ortodontycznym Invisalign ortodoncja toruń.

Na podstawie wykonanego skanu cyfrowego lekarz ortodonta wręcza pacjentowi zestaw niewidzialnych nakładek ortodontycznych, które pacjent nosi zgodnie z zaleceniami swojego ortodonty. Ortodonta planuje także czas trwania leczenia zgryzu pacjenta.

Konsultacje w gabinecie lekarza ortodonty odbywają się co 6-8 tygodni, a więc są dużo rzadsze niż w przypadku leczenia tradycyjnym aparatem zębowym. Na takiej wizycie ortodonta sprawdzi postępy w leczeniu i przydzieli pacjentowi kolejne nakładki ortodontyczne.

Jakie są korzyści z leczenia aparatem ortodontycznym Invisalign?

Niewątpliwie największą zaletą leczenia Invisalign jest przezroczystość samych nakładek zębowych. Nakładki noszone na zębach są właściwie wcale niewidoczne dla otoczenia. Co więcej nakładki można zdjąć przed posiłkiem, jak i także np. przed jakimś ważnym spotkaniem.

Czas leczenia jest znacząco krótszy niż leczenie tradycyjnym aparatem ortodontycznym. Gdy wada uśmiechu jest niewielka, leczenie może trwać nawet kilka miesięcy.

Aparat na zęby Invisalign to także prawdziwa wygoda i komfort noszenia. Nakładki zostały stworzone ze wyspecjalizowanego materiału termokurczliwego, więc są pozbawione metalowych elementów. Sprawia to, że ryzyko otarć i zranień jest znikome.

Przez łatwość w zdejmowaniu, nakładki Invisalign bez problemu można utrzymać czyste. Najlepszym działaniem podczas czyszczenia nakładki jest użycie szczoteczki do zębów. Aparat Invisalign powinno się myć po każdym posiłku. Co więcej, pacjent nie potrzebuje zmieniać swoich nawyków czyszczenia zębów. Wystarczy zdjąć nakładkę ortodontyczną przez szczotkowaniem zębów.

ortodoncja toruń

Noszenie nakładek ortodontycznych na zębach nie sprawia, że pacjent ma problemy w trakcie mówienia. Takie problemy mogą wystąpić w pierwszych dniach od rozpoczęcia noszenia.

Jakie wady koryguje się z pomocą aparatu Invisalign?

Korekcja silikonowymi nakładkami zębowymi Invisalign jest efektywna w przypadku zarówno dużych wad zgryzu, jak i tych drobnych wad. Leczenie polecane jest szczególnie polecane osobom borykającym się z przerwami między zębami, zgryzem krzyżowym, zgryzem głębokim, przodozgryzem albo stłoczeniem zębów.

Przerwy między zębami

To małe lub duże przerwy pomiędzy poszczególnymi zębami. Wada pojawia się, gdy szczęka jest zbyt obszerna w porównaniu do zębów.

Zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy występuje, podczas kiedy pacjent zamyka usta, a wtedy poszczególne zęby dolne pokrywają zęby na górze. Taka nieprawidłowość sprawia, że zęby ścierają się ze sobą, powodując znaczne uszkodzenia.

Zgryz głęboki

To wada, która charakteryzuje się zbyt głębokim pokrywaniem zębów górnych na zęby dolne. Skutkiem są liczne problemy, takie jak zużycie się zębów lub ból w szczęce. Gdy wada nie jest poddana korekcji u ortodonty, może to prowadzić kompletnego starcia zębów na dole oraz ich martwicy.

Przodozgryz

Przodozgryz jest wadą odwrotną – to nachodzenie zębów górnych na dolne. Cechą, która charakteryzuje tą wadę jest wysunięcie zębów dolnych do przodu. Często jest to problem samej żuchwy, więc dolnej szczęki, która za bardzo do przodu.

Stłoczenie zębów

Tę nieprawidłowość charakteryzuje szczęka, która nie jest w stanie pomieścić wszystkich zębów. Pacjent, który zmaga z tą wadą, nie ma wystarczającego miejsca w szczęce na zmieszczenie wszystkich zębów na łuku zębowym.

ortodonta toruń

Komentarze są wyłączone.