Zabiegi dentystyczne – wstawienie mostu protetycznego

Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty
Implant zębowy – czy to warto?
21 czerwca, 2022
kartoniarki - rodzaje kartoniarek - maszyny pakujące
Rodzaje kartoniarek start stopowe i kontynuacyjne maszyny pakujące w przemyśle
8 sierpnia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna

Utrata zęba wiąże się z koniecznością jego zastąpienia, aby nie dopuszczać do następnych zmartwień. Sąsiednie zęby oraz zęby naprzeciw wymagają oparcia, inaczej one również mogą się chwiać,  a nawet wypadać. Z uwagi na to wskazane prędko uzupełnić przerwę. Wśród przeważnie stosowanych w gabinetach dentystycznych protez, są mosty protetyczne. By móc zaaplikować most protetyczny, w jamie ustnej pacjenta muszą ciągle znajdować się zęby, które staną się oparciem dla filarów mostu. Ten sposób wypełnienia protetycznego może więc zostać używany tylko kiedy luka znajduje się między zębami sąsiadującymi. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest to, że można tak wymienić do 3 zębów jeden obok drugiego na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, więc są znacznie bardziej komfortowe w porównaniu do protez ruchomych. Choć duża część pacjentów obawia się resztek pokarmów przenikających pod most, stomatolodzy uspokajają – nie ma powodów do zmartwień, dlatego że odpowiednio dopasowany most na to nie pozwala i jedzenie nie wchodzi do środka. Warto rozważyć wybór mostu protetycznego, dlatego że jest to wygodne oraz estetyczne wypełnienie.

Jaką mają budowę i jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny cechuje się bardzo prostą budową. Stworzono go z dwóch filarów, które umieszcza się na sąsiadujących z luką zębach oraz z przęsła, które zasłania utracony ząb. Są 2 typy mostów protetycznych. Ten najbardziej tradycyjny zakłada się na uprzednio spreparowane sąsiednie zęby, ewentualnie zdarza się także tak, że zamiast sąsiednich zębów filarami są implanty stomatologiczne. Ten rodzaj mostu jest bardzo trwały oraz stosowany w większości gabinetów stomatologicznych. Są także miejsca, w jakich koronę zastępującą wyrwany ząb przykleja się do naturalnych zębów pacjenta. Ta metoda jest niezbyt często używana, dlatego że jest bardziej nietrwała i można nią uzupełnić tylko jeden ząb.

Zwykle mosty protetyczne dentystyczne wykonywane są z paru oddzielnych materiałów. Całkowicie estetyczne są mosty pełnoceramiczne, w jakich tak samo most jak i jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Tak samo często zakładane są porcelanowe mosty na metalowej podbudowie – przeważnie ze stali, a czasami na prośbę pacjenta ze złota. Mniej wytrzymałe oraz mniej estetyczne są stworzone z kompozytu (materiału, z jakiego robione są plomby dentystyczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.

Most protetyczny – wskazania

Wykonanie mostu protetycznego wskazanie przed dentystów jest szczególnie takim pacjentom, którzy chcą na stałe wypełnić brak po usunięciu zęba lub zębów, ale nie chcą decydować się na droższe implanty stomatologiczne. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, aby zamaskować widoczną lukę oraz zatrzymać postępujące przesuwanie się zębów pobocznych oraz wstrzymać zanik kości w miejscu braku zęba. Utrata kości to ciężka sprawa, ponieważ wpływa nie tylko na stan jamy ustnej, ale także prezencję twarzy, która może przez to wyglądać staro. Wypełnienie luki po zębie w klinice dentystycznej oznacza, że odzyskujemy prawidłowy rozkład sił podczas żucia oraz właściwe funkcje oraz budowę zgryzu. W ten sposób unikamy też ryzyko powstawania chorób przyzębia i dziąseł z uwagi na gromadzące się w luce resztki pokarmu. Kluczowym dla pacjentów aspektem założenia mostu protetycznego jest odzyskanie piękna uśmiechu. Wymóg, który trzeba spełnić, aby dentysta mógł założyć most protetyczny jest odpowiednia ilość i jakość filarów do utrzymania mostu. Filary muszą być zdrowe, aby obciążenie nie przyczyniło się do ich wczesnego zniszczenia. dentysta toruń

Jak przebiega wykonanie mostu protetycznego?

Bazowym elementem każdego leczenia stomatologicznego jest pełna diagnoza oraz badania, które pozwolą dentyście stwierdzić, czy zastosowanie mostu protetycznego jest możliwe, biorąc pod uwagę stan jamy ustnej pacjenta. Kiedy dentysta nie dostrzeże żadnych ograniczeń, będzie mógł przejść do pracy. Kiedy według planu oparciem dla mostu protetycznego mają być sąsiadujące zęby pacjenta, należy je przyszykować. Z tego powodu dentysta musi trochę je oszlifować, aby następnie możliwe było indywidualne dostosowanie mostu. Mimo obaw wielu pacjentów szlifowanie zębów nie boli, dlatego że mieści się w zakresie szkliwa. Zabieg ten nie uszkadza zębów, a przeprowadzający go lekarz dentysta zawsze wie, jakie części zęba może oszlifować. Zabieg szlifowania nie będzie niezbędny przy zakładaniu mostu protetycznego na implantach. Kiedy zęby będą już oszlifowane, kolejnym krokiem zakładania mostu protetycznego jest zebranie potrzebnych wycisków. Na ich bazie, dentysta protetyk stworzy idealnie dobrany most. W czasie, kiedy w pracowni protetycznej powstaje indywidualny most protetyczny, dentysta zakłada most tymczasowy, jakiego przeznaczeniem jest osłona oszlifowanych zębów. Kiedy finalnie most zostanie przygotowany, dentysta dopasowuje go do jamy ustnej, po czym zakłada na stałe.

Zalety zakładania mostów protetycznych

Wielkimi zaletami mostów protetycznych jest ich trwałość oraz duża estetyka. Za ich sprawą możemy zastąpić parę zębów na raz oraz odzyskujemy funkcje żucia. Wypełnienie zęba mostem protetycznym przywraca pacjentowi piękno uśmiechu oraz zupełny komfort.

Komentarze są wyłączone.