Rodzaje kartoniarek start stopowe i kontynuacyjne maszyny pakujące w przemyśle

MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Zabiegi dentystyczne – wstawienie mostu protetycznego
15 lipca, 2022
Kubek termiczny dla kogo najlepszy - jaki kubek wybrać
Termokubek dla każdego
14 października, 2022
kartoniarki - rodzaje kartoniarek - maszyny pakujące

Proces produkcji jest zaawansowany. Jednym z etapów zakańczających jest czynność zapakowanie produktów. Obecnie w wielu fabrykach jest to wykonywane przez specjalistyczne maszyny do pakowania. Dzięki czemu wiele czynności przebiega samodzielnie, szybko i sprawnie.

Co to są nowoczesne maszyny pakujące?
Maszyny pakujące (zwane także pakowaczkami) to urządzenia, które usprawniają i zwiększają tempo całego procesu produkcji. Są to maszyny przystosowane do zapakowania różnego typu obiektów w różnej postaci. Spotykamy urządzenia do zapakowania substancji płynnych, sypkich, w kawałkach a także w wielu innych rodzajach. Wszystko zależy od tego, co jest produkowane i jak chce się to zapakować. Pakowaczki wykorzystywane są do zapakowania pojedynczych sztuk produktów, jak i do zapakowania większych serii w opakowania zbiorcze. Jedną z najpopularniejszych maszyn do pakowania jest kartoniarka – maszyna, której misją jest pakowanie produktów w kartonowe pudełka.

Stosowane są w wielu różnych dziedzinach: przemyśle spożywczym, kosmetycznej czy przemyśle chemicznym. Tego typu urządzenia mogą pracować automatycznie, jak i w połączeniu z pozostałymi maszynami na linii produkcyjnej. Gdy produkt zostanie umieszczony w kartonie, kartoniarka może go poprawnie zamknąć i zabezpieczyć, a następnie wyróżnić.

Jak działa kartoniarka?

Praca kartoniarki polega głównie na samoistnym formowaniu z płaskiego, wcześniej sklejonego kartonu pudełek – kartoników, a potem umiejscowieniu w nich gotowych produktów bądź dodatkowych elementów oraz zamykając całość korzystając z kleju lub zatrzasku. Umieszczanie przedmiotu do kartonu może być wykonywane manualnie przez operatora lub w sposób zautomatyzowany przy pomocy podajnika. Wszystkie procesy odbywają się automatycznie, co wpływa na tempo pracy produkcji oraz zaoszczędzenie energii.

Jakie typy kartoniarek można wyróżnić?

Obecnie wiele firm na rynku przedstawia różnorodne modele kartoniarek, które są dostosowane do zróżnicowanych potrzeb i specyfiki konkretnej dziedziny. Szeroka oferta maszyn kartonujących daje możliwość zrealizowania oczekiwań klienta w obszarze minimalnych i maksymalnych rozmiarów oraz usprawnienia wydajności.

Wszystkie modele znajdujące się na rynku zaprojektowane zostały tak, by mogły podołać kolejnym etapom związanym z zapakowaniem przedmiotu.

Na rynku znaleźć można pojedyncze modele – małe kartoniarki do zapakowania pojedynczych elementów do kartoników jak i kompletne połączone ze sobą linie produkcyjne z rozbudowanym systemem kartonowania elementów w kartonie zbiorczym.

Kartoniarka może współpracować z pozostałymi urządzeniami jak automaty pionowe i transportery.

Kartoniarkę da się łączyć z pakowaczkami przystosowanymi do foliowania albo wyposażyć w opcję zautomatyzowanego wydruku kodów oraz dat. Wszystkie procesy dzieją się wtedy bez pomocy człowieka.

Wyróżnić można dwa rodzaje kartoniarek:

  • start-stopowe – charakteryzujące się przerywanym cyklem pracy pomiędzy konkretnymi etapami,
  • kontynuacyjne (ciągłe) – charakteryzujące się nieprzerwanym cyklem pracy bez chwili postoju pomiędzy kolejnymi etapami.

Trzeba napomknąć dlaczego tak naprawdę pudełka wykonane z kartonu są użyteczne. Tego typu pudełka kartonowe posiadają wiele korzyści, do których na pewno przypisać można ich dobry wpływ na ekologię, bo materiał ten jest poddawany recyklingowi, a do wykonywania wydruków na kartonach używa się farby wodne. Drugą zaletą jest ich odporność na uszkodzenia a także przeróżny obszar zastosowań, dzięki czemu wykorzystać je można do transportu lub przechowywania lżejszych jak i cięższych rzeczy oraz w odpowiedniej aranżacji jako pudełko na prezent.

Opakowania zrobione z kartonu czy tektury bardzo często służyć mogą do wysyłania różnych towarów przy pomocy poczty czy też dostawcy, również są przydatne przy okazji przeprowadzki. Oprócz tego możemy w nich przechowywać również wiele przedmiotów, z tego powodu powinno się poznać bliżej z ich charakterystyką.

Opakowania zrobione z kartonu czy tektury bardzo często służyć mogą do wysyłania różnych towarów przy pomocy poczty czy też dostawcy, również są przydatne przy okazji przeprowadzki. Oprócz tego możemy w nich przechowywać również wiele przedmiotów, z tego powodu powinno się poznać bliżej z ich charakterystyką.

Praca kartoniarek pozwala na uzyskanie dwóch typów kartoników:

– Kartony klapowe – posiadają klapy u dołu jak i na górze, które służą do ich zamknięcia najczęściej za pomocą taśmy klejącej. Takie pudełka są dostępne do złożenia samodzielnie, bo bardzo często są złożone na płasko, przez co nie zajmują zbyt wiele miejsca i można z nich korzystać nie tylko raz. Przy produkcji kartonów klapowych wykorzystuje się tektury posiadające 3,5 lub 7 warstw, z tego powodu znajdą one zastosowanie przy transporcie lekkich jak i ciężkich obiektów.

– Pudełka fasonowe – ten rodzaj opakowania może mieć jakąkolwiek wielkość oraz kształt. Trzeba również napomknąć, iż do zamykania tego typu pudełka nie trzeba wykorzystywać taśmy klejącej, bo posiada specjalne otwory do jego zamknięcia, jednym z takich wyrobów jest między innymi kartonik od pizzy.

Komentarze są wyłączone.