Implant zębowy – czy to warto?

invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – niewidoczne nakładki na zęby
14 stycznia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Zabiegi dentystyczne – wstawienie mostu protetycznego
15 lipca, 2022
Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty

Implanty zębowe zastępują przerwy po utracie zębów oraz są jednym ze znanych oraz bardzo wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po poprawnie przebytym leczeniu korzeń implantu dentystycznego łączy się z tkanką kostną, a zamocowana na nim korona do złudzenia przypomina naturalne zęby.

Za pomocą implantów można zastapić nie tylko pojedyncze braki, ale nawet pełen komplet zębów. Implanty są także idealnym podparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z podstawowych zalet implantów zębów jest ich trwałość. Ocenia się, że odpowiednio umieszczony implant może spełniać swoją rolę nawet do końca życia. Zintegrowane z tkanką kostną, mimo upływu czasu nie tracą swojej trwałości, nie niszczą się oraz nie sprawiają kłopotów. Co więcej zastosowanie implantów to duży komfort użytkowania. Implanty stomatologiczne nie przemieszczają się oraz nie dopuszczają do tego, żeby np. oparta na nich proteza zsuwała się nieodpowiednio.

Kto może mieć implant stomatologiczny?

W głównej mierze implantów nie aplikuje się u kobiet w ciąży ani u osób z chorobami układu krzepnięcia krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest również aktywny nowotwór i nieleczona cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci ani osób do 16 roku życia, ze względu na ciągle trwający proces rozwoju szczęki.

Sporo czynników nie odbiera ostatecznie możliwości wszczepienia implantów zębowych, ale muszą być one omówione ze stomatologiem. Są to np. osoby z chorobami psychicznymi, wadami serca lub z chorobą Parkinsona. Rozmowy ze stomatologiem wymagają również osoby, które od lat są uzależnieni od papierosów.

Proteza zębowa a implant?

Implanty zębowe proponują sporo możliwości odbudowy estetyki uśmiechu. Niekiedy bywa tak, że pacjent wymaga wymiany paru zębów, a czasami nawet pełnego łuku.

Stomatolog protetyk ma w zanadrzu parę metod, chociaż obecnie zazwyczaj wybieranymi metodami są wszczepienie implantów albo zastosowanie tradycyjnej protezy całkowitej. Chociaż oba te sposoby doskonale ukrywają bezzębie, oba posiadają zarówno plusy i minusy. Zdarza się, że używanie protezy może okazać się niedostępne z uwagi na na przykład nietypowe warunki budowy jamy ustnej. Protezy te niestety służą tylko kilka lat. Co parę lat należy je wymienić, ponieważ z biegiem lat są mniej dopasowane, jak były jako nowe.

Aplikacja implantów stomatologicznych z kolei zajmuje większą ilość czasu z uwagi na na konieczność wszczepienia śruby implantu w kości szczęki i żuchwy, ale za to implant może przetrwać nawet do końca życia. Wszczepiony implant przed zasadzeniem korony, która będzie imitowała ząb, musi zrosnąć się z tkankami i kośćmi. Dopiero po tym czasie można kontynuować leczenie protetyczne.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy leczenie kanałowe?

Podstawowym celem leczenia kanałowego jest wyleczenie zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Ten typ leczenia jest jednym z najbardziej skomplikowanych zadań stomatologa wykonującego leczenie kanałowe, ale większość zabiegów daje pożądane efekty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Dzięki ogromnej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zatrzymanie zębów, jakie jeszcze parę lat temu musiały być zwyczajnie wyrywane.

Tymczasem implanty uzupełniają naturalne zęby, a przy tym nie ulegają zniszczeniu, kiedy pacjent odpowiednio troszczy się o higienę zębów, implanty służą do końca życia. To sprawia, że nie ma potrzeby martwić się dolegliwościami i bólem, a nie raz usunięcie bardzo zniszczonego zęba oraz zastąpienie go implantem zęba, jest zwykle rozwiązaniem zdecydowanie zyskownym.

Czego przestrzegać po wszczepieniu implantu stomatologicznego?

W pierwszych dniach należy unikać parzących potraw i przejść na dietę półpłynną. Nie należy korzystać ze strefy jamy ustnej. Zdaniem stomatologów niedobre jest również dotykanie językiem i palcami miejsca wszczepu, aby uniknąć ryzyka podrażnień lub zakażenia. Należy odstawić papierosy i alkohol, ponieważ zatrzymują proces leczenia się tkanek. Oprócz tego co najmniej na czas  około miesiąca nie należy podejmować wysiłku fizycznego.

Niezwykle istotne w tym przypadku jest spełnianie zaleceń dentysty. Niezbędne jest pilnowanie wizyt kontrolnych oraz odwiedzanie dentysty, gdy tylko zauważy się przejmujące objawy.

Przyjmowanie środków przeciwbólowych i antybiotyków powinno odbywać się tylko według zaleceń dentysty. Samodzielne zwiększanie dawek bez decyzji lekarza może stać się niebezpieczne dla zdrowia. Dobrze również przemywać jamę ustną specjalnymi płukankami. Posiadają one zastosowanie odkażające, łagodzące i przeciwbakteryjne.

W jaki sposób dbać implant zęba?

O implanty zębów powinno się dbać podobnie do tego, jak o nasze zęby. Fundamentem jest regularne mycie przynajmniej dwa razy za dnia, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty zębów nie niszczą się od próchnicy ani korozji, należy troszczyć się o nie z zbliżenie dużą uwagą. Bez czyszczenia zębów po posiłkach pozostałości pokarmów będą odkładać się w pobliżu dziąseł. To może prowadzi do stopniowego obniżania się dziąseł. W takiej sytuacji przeważnie uwidacznia się  tytanowy korzeń implantu dentystycznego, w ten sposób tracąc na estetyce. Obok tego trzeba minimum dwukrotnie w roku odwiedzić klinikę dentystyczną na kontrolę.

Komentarze są wyłączone.