Jak pacjent powinien przyszykować się do aplikacji implantów zębów

Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
W jaki sposób wygląda współpraca z profesjonalną księgową
14 grudnia, 2022
Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów
Jak pomaga pacjentowi leczenie zachowawcze
13 lutego, 2023
Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Aplikacja implantów to całkowicie rozbudowany proces z tego powodu konieczne są odpowiednie przygotowania. Ze strony pacjenta dentysta wymaga niezbyt wiele. Bazowym wymaganiem wobec pacjenta jest opowiedzenie zespołowi dentystów swoich preferencji oraz przybliżenie historii chorób, które mogłyby okazać się przeciwwskazaniem. Wielu pacjentów na tym etapie decyduje się na cyfrowe projektowanie uśmiechu, to jest elektroniczną technologię, jaka ukaże pacjentowi wynik pełnego wszczepienia implantów zanim się ono rozpocznie.

W czasie przygotowania wykonane będą wszelkie działania diagnostyczne. W gabinecie dentystycznym bezpieczeństwo to sprawa wielkiej wagi, z tego powodu przed aplikacją implantów stomatologicznych konieczne są złożone badania morfologiczne. Istotny jest tu okres krzepliwości krwi, stężenie glukozy i elektrolitów i oznaczenie OB. Wszystko po to, aby stomatolog mógł precyzyjnie ocenić, czy czas integracji po wszczepieniu implantu przejdzie dobrze. Poza wykonaniem badań morfologicznych niezbędne są także badania dotyczące ogólnego stanu zdrowia zębów i dziąseł. Tak zostaną wykluczone choroby zębów oraz choroby dziąseł i błon śluzowych. Przed wszczepieniem implantów wymagane będzie wyleczenie chorób zębów, aby środowisko w jamie ustnej , nie przeszkodziło w prawidłowym łączeniu się implantu z kością. Obok tego koniecznym etapem przygotowań do założenia implantów zębowych będą badania diagnostyczne. Stomatolog za pomocą zdjęć RTG oraz tomografii komputerowej, ocenia zdrowie kości, zatok szczękowych i przebiegu nerwów.

Po odrzuceniu przeciwwskazań i podstawowym przygotowaniu jamy ustnej, kolejnym etapem będzie pozyskanie wycisków. Dzięki nim implantolog dopasowuje długość i średnicę implantu i formę protezy odbudowującej do odpowiednich zapotrzebowań jamy ustnej pacjenta. Tak pacjent otrzyma idealnie dobraną dla niego odbudowę.

Kiedy wybierane są implanty zębowe?

Identyczne przygotowania do aplikacji implantów zębów stosuje się bez względu na przyczyny braku zębów. Potrzeba aplikacji implantów może pojawić się na skutek wyrwania zęba; wypadania zębów z uwagi na obecność ignorowanych chorób dziąseł (np. paradontoza) lub z uwagi na uraz; zachowania niewyrośniętych  zębowych zawiązek albo całkowitego bezzębia. Zazwyczaj do gabinetu dentystycznego przychodzą pacjenci, co już stracili ząb i chcą go zastąpić.

Może być tak, że kontrola stomatologiczna wykaże, że leczenie zainfekowanego zęba jest niewykonalne lub nieopłacalne a najmądrzejszym rozwiązaniem będzie jego wyrwanie a następnie zastąpienie go dobrym implantem . Znaczna grupa dentystów jako pierwsze wybiera leczenie zębów. Dokładna diagnoza umożliwia stomatologowi stwierdzić, czy w danym przypadku warto ratować ząb, czy rozsądniejszym rozwiązaniem będzie usunięcie zęba po czym jego odbudowa implantami.

Obecnie dzięki najnowszym technikom w implantologii, implantami można zastąpić wybrany ząb albo większą liczbę zębów. Współczesne możliwości implantologiczne można wykorzystać do obszerniejszego zastosowania implantów, niż tylko do odbudowy jednego zęba. Nie ma przeciwwskazań, by jeden obok drugiego wszczepiać implanty zębowe, jednak obecnie mogą być bazą dla protez . Da się na nich opierać na przykład mosty protetyczne oraz zwykłe protezy wypełniające większe luki. Żeby osadzić protezę na stałe potrzebne są zaledwie cztery lub sześć implantów .

Przygotowania po założeniu implantu stomatologicznego

Po zabiegu wszczepienia implantów stomatologicznych dentysta ma dla pacjenta listę zaleceń, których trzeba się trzymać. Tuż po wszczepieniu implantów trzeba przygryzać gazik na około 30 minut od zabiegu. W ciągu najbliższych kilku godzin nie można sięgać po jedzenie, a pierwsze posiłki powinny być półpłynne lub całkiem płynne oraz lekkie. Należy również unikać gorących dań, żeby nie ogrzewać obszaru zabiegowego, co może nasilić odczuwany ból. Stomatolodzy w takich momentach zawsze polecają używanie zimnych okładów, a nawet ssania lodowych kostek i spożywania zimnych napojów.

Po wszczepieniu implantów zębów mogą pokazać się takie objawy jak ból i opuchlizna. Trzeba koniecznie trzymać się przepisanych przez dentystę ilości leków przeciwko bólowi. Zwiększenie dawek nie złagodzi dolegliwości, a może zaszkodzić. Implanty zębów potrzebują precyzyjnej higieny zębów. Tu najlepsze będą antybakteryjne, łagodzące płukanki. Tak samo w przypadku szczotkowania zębów powinno się używać miękką szczoteczkę i ostrożnie oczyszczać zęby, by nie urazić miejsca zabiegowego oraz nie zniszczyć szwów.

Kilka dni konieczne jest odłożenie używek np. papierosów. W ciągu minimum 2 tygodni należy unikać solarium, sauny, pływania i wszelkiego wysiłku fizycznego. Dentyści za każdym razem powtarzają pacjentom, by nie dotykali językiem ani palcami obszaru zabiegowego, by nie dopuścić do ewentualnych powikłań. Największym wymaganiem jest przestrzeganie wszelkich wskazanych wizyt kontroli u dentysty, nawet gdy pacjent nie zauważa żadnych martwiących objawów. Dzięki wizytom, dentysta ocenia przebieg integracji oraz może stwierdzić, czy łączenie implantu z kością przebiega pomyślnie. Po leczeniu implantologicznym konieczne są zaledwie regularne kontrolne wizyty dwa razy w rok

http://www.stomatolog-torun.pl/

Komentarze są wyłączone.