Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?

Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Kredyty gotówkowe
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Pranik do rozwodu
2 września, 2020

Księgowość dużej liczbie osób łączy się z wytężonym wypełnianiem dużych ksiąg, z osobą w binoklach pochyloną nad kalkulatorem oraz tajemniczymi rozliczeniami i niezbyt dużym wynagrodzeniem Naturalnie ów obraz pasuje raczej do ujęcia z filmu, aniżeli do sytuacji faktycznej. Na dobrą sprawę księgowa posiada dostęp do fachowych programów komputerowych, własnoręcznie w sumie nie przygotowuje dodatkowych dokumentów i nie zarabia przeciętnie (szczególnie jako główna księgowa w sporej instytucji).

Rachunkowość jest najistotniejszym wydziałem w każdej placówce, choćby wtedy, kiedy jest dokonywana na odległość i w następstwie tego jakakolwiek księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wyodrębnionym pomieszczeniu. Do jej głównych zobowiązań włącza się: wykonywanie ksiąg rachunkowych, odbieranie faktur, magazynowanie faktur, kontrolowanie danych, notowanie informacji do systemu księgowego, sumowanie opłat dla różnych instytucji, m in. urzędu skarbowego.

Osoba zajmująca się księgowością ma okazję wraz ze zdobywaniem kompetencji ubiegać się o awans w przedsiębiorstwie. Na sto procent najlepszą pracą jest funkcja głównej księgowej, która sprawdza ruch zasobów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Poza tym zajmuje się sprawami administracyjnymi, zawiaduje pomocnikami i ma pod opieką postęp własnego wydziału.

Osoba zajmująca się księgowością ma okazję jeszcze otworzyć swoją działalność gospodarczą, więc rozwijać osobiste biuro rachunkowe i indywidualnie obsługiwać Odbiorców. W tym przypadku jednakże konieczna jest zgoda Ministra Finansów – trzeba udokumentować zdobytą wiedzę w zawodzie i pozytywnie zdać test (niedługo po zakończeniu konkretnych studiów). Ażeby otrzymać pracę zarobkową jako księgowa, w ogóle nie trzeba „wyrabiać” jakiejkolwiek licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Prowadzenie księgowości nie jest takie bezproblemowe. Należy zdecydowanie rozumieć określone akty, jednocześnie z takimi, jakie są od kilku dni aktualne. Księgowa musi koniecznie posiadać w takiej sytuacji dużą wiedzę, ponieważ to na jej barkach leży odpowiedzialność za finanse przedsiębiorstwa. W takim przypadku nieodzowne jest skończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse bądź rachunkowość (profile na niektórych uczelniach potrafią się odrobinę od siebie różnić). Absolutnie nie chodzi w tym miejscu o posiadanie tytułu magistra, tylko o optymalną wiedzę. Natomiast takiej w sumie nie można zyskać na innych kierunkach. W odpowiednim czasie księgowa jest zobowiązana zdobyć certyfikat księgowego, jeśli chce, np. kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mają szansę ubiegać się osoby mające długie praktyki w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku średniego wykształcenia i trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji wyuczonych, jest zobowiązana posiadać jednocześnie kompetencje „naturalne”, np. wnikliwość i wytrwałość w wypełnianiu jakichkolwiek zobowiązań. Jeden mankament w wyliczeniach potrafi mieć fatalne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z pomocy doświadczonego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie przedsiębiorstwa (w których spotykamy się ze sporym obiegiem kapitału), ale też mniejsze i pojedynczy Klienci. Księgowa jest w stanie zaoferować każdemu Kontrahentowi usługi z działu opracowywania księgi przychodów i rozchodów (KPIR), wykonywania pełnej i częściowej księgowości, usług kadrowych i rozliczania płac, opracowywania deklaracji podatkowych, jak również wykonywania zestawień, np. dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należałoby pamiętać, że obowiązkiem osoby zarabiającej w księgowości jest poszerzanie wiedzy i doskonalenie umiejętności. Inaczej mówiąc, wykształcenie jest w takim razie koniecznym warunkiem do wykonywania rzeczonego fachu, a długie praktyki tym, czym powinniśmy zyskać wielu Klientów.

Ostatnio nadzwyczaj modna stała się „rachunkowość online” bądź pomoc „mobilnego biura rachunkowego”. W takiej sytuacji Interesanci nie muszą opuszczać domu bądź instytucji, aby ich sprawy zostały dobrze załatwione. Księgowa osobiście pojawia się w ustalonym miejscu i odbiera wszystkie papiery na potrzeby rozliczeń. Czasem może również pozostać w firmie, dla której pracuje i tam od razu dokonać rozliczeń.

Co jest potrzebne do otwarcia własnego biura rachunkowego?

Niezależna firma jest idealnym wyjściem dla księgowych, jakie od kilku lat pracują w tym fachu i nie pragną obecnie zatrudniać się u kogoś. Założenie biura księgowego wiąże się jednakże z paroma wymogami, m.in. dużymi wkładami finansowymi. Koszt założenia indywidualnego biura księgowego jest uzależniony głównie od rejonu, w którym miałoby ono funkcjonować. W śródmieściu wypożyczenie lokum będzie o wiele droższe aniżeli na przedmieściach. Trzeba wiedzieć, że przeważającą część rachunków można spokojnie załatwić drogą elektroniczną. Więc mobilne biuro rachunkowe jest rzeczywiście optymalnym wyjściem, zwłaszcza, gdy zaledwie zaczynamy przygodę z samodzielną pracą. Do założenia przedsiębiorstwa rachunkowego potrzebne są: zarejestrowanie naszej placówki, ukończenie studiów, certyfikat księgowego i podstawowe ubezpieczenie OC na sumę najmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie możemy dyktować Kontrahentom przypadkowym cen, np. takich, jakie zaobserwujemy w taryfikatorach innych firm. Taryfikator jest uwarunkowany wieloma rzeczami: poważaniem firmy, położeniem biura i charakterem usług. Prowadzenie pełnej księgowości czasami może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Przeważnie tworzy się podział na liczbę formularzy.

Jeżeli planujesz dowiedzieć się o wiele więcej, wejdź w odsyłacz tutaj

Biuro rachunkowe

Komentarze są wyłączone.