Jak wygląda praca w księgowości?

prawnik toruń adwokat z torunia alimenty długi
Dobry prawnik pomoże odzyskać alimenty
18 kwietnia, 2017
filmowanie dronem toruń filmy z drona filmowanie dronem cennik
Kompleksowe usługi filmowania z powietrza
24 kwietnia, 2017
biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

Z czym wiąże się zawód księgowej?

Księgowość wielu osobom wiąże się z wytężonym wypisywaniem tęgich ksiąg, z osobą noszącą grube szkła pochyloną nad kalkulatorem oraz tajemniczymi przeliczeniami oraz niezbyt dużym wynagrodzeniem Naturalnie taki charakterystyczny obrazek pasuje raczej do ujęcia z filmu, aniżeli do sytuacji realistycznej. W praktyce księgowa posiada dostęp do profesjonalnych programów komputerowych, odręcznie w ogóle nie konstruuje jakichkolwiek druków oraz bynajmniej nie zarabia przeciętnie (w szczególności jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

Prowadzenie rachunków jest najistotniejszym obszarem w każdym przedsiębiorstwie, choćby w takiej sytuacji, gdy jest przygotowywana na odległość oraz tym samym żadna księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w oddzielnym pomieszczeniu. Do jej podstawowych zobowiązań należy: opracowywanie ksiąg rachunkowych, zbieranie faktur, magazynowanie faktur, analizowanie informacji, wpisywanie danych do systemu rachunkowego, zliczanie należności głównie dla różnych instytucji, m in. ZUS.

Każda księgowa ma okazję razem z pozyskiwaniem zdolności starać się o wyższe stanowisko w przedsiębiorstwie. Z pewnością najlepszą posadą jest praca głównej księgowej, która kontroluje transfer środków pieniężnych w firmie. Poza tym zajmuje się kwestiami oficjalnymi, zawiaduje pracownikami oraz ma pod opieką postęp swojego działu.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję jeszcze utworzyć własną działalność gospodarczą, a mianowicie utrzymywać własne biuro rachunkowe i samodzielnie obsługiwać Klientów. Tutaj jednak potrzebna jest zgoda Ministra Finansów – trzeba poświadczyć wiedzę i umiejętności w zawodzie oraz pozytywnie zdać test (zaraz po zrealizowaniu wybranych studiów). Żeby pozyskać pracę zarobkową jako księgowa, krótko mówiąc nie trzeba robić dodatkowej licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Opracowywanie księgowości wcale nie jest takie banalne. Trzeba koniecznie opanować wszystkie przepisy, równocześnie z takimi, które na dniach się zmieniły. Księgowa musi obowiązkowo posiadać więc obszerną wiedzę, gdyż to ona odpowiada za zasoby finansowe przedsiębiorstwa. W przytoczonym przypadku pożądane jest zrealizowanie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse czy rachunkowość (profile na poszczególnych uczelniach mogą się troszeczkę od siebie odróżniać). Nie chodzi tu o pokazanie stopnia magistra, ale o należytą wiedzę. A tej w sumie nie można dostać na innych specjalnościach. Potem księgowa powinna uzyskać certyfikat księgowego, jeżeli ma zamiar, m. in. zarządzać swoją firmą. O certyfikat mają szansę wnioskować osoby mające długie praktyki w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej oraz trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji nabytych, jest zobowiązana posiadać także umiejętności „przyrodzone”, przykładowo staranność i wytrwałość w spełnianiu wszelakich zobowiązań. Jeden błąd w obliczeniach potrafi mieć katastrofalne skutki dla całej firmy.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z pomocy doświadczonego biura rachunkowego korzystają nie tylko duże firmy (gdzie mamy do czynienia z dużym przepływem środków finansowych), ale też mniejsze i osoby fizyczne. Księgowa może zaoferować każdemu Interesantowi usługi z zakresu opracowywania księgi przychodów i rozchodów (KPIR), opracowywania pełnej oraz częściowej księgowości, usług kadrowych i rozliczania płac, opracowywania deklaracji podatkowych, jak również opracowywania podsumowań, np. dla GUS. Warto wspomnieć, że obowiązkiem osoby zatrudnionej w księgowości jest zgłębianie wiedzy oraz ćwiczenie zdolności. Słowem, ukończenie studiów jest wyłącznie bazą do wykonywania tego zajęcia, natomiast doświadczenie tym, czym mamy szansę pozyskać sporą liczbę Odbiorców.

W ostatnim czasie bardzo modna stała się „rachunkowość online” czy oferta „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. Dzięki temu Interesanci w sumie nie muszą opuszczać budynku bądź placówki, żeby ich rzeczy zostały pomyślnie załatwione. Księgowa z własnej inicjatywy pojawia się w uprzednio omówionym miejscu oraz zabiera wszelakie papiery na potrzeby zestawień. Jest w stanie także pozostać w firmie, dla której pracuje oraz tam w oka mgnieniu zająć się daną sprawą.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Własna firma jest znakomitym wyjściem przede wszystkim dla księgowych, jakie od wielu lat spełniają się w tym fachu oraz stąd nie planują obecnie podejmować pracy u kogoś. Założenie przedsiębiorstwa rachunkowego łączy się jednakże z paroma postulatami, przykładowo dużymi wydatkami finansowymi. Koszt otwarcia swego przedsiębiorstwa rachunkowego zależy szczególnie od rejonu, w którym miałoby się ono znajdować. W śródmieściu wynajęcie lokum będzie dużo droższe niżeli na przedmieściach. Trzeba wiedzieć, iż większość druków można komfortowo załatwić drogą internetową. Zatem mobilne biuro rachunkowe jest faktycznie doskonałym wyjściem, szczególnie, kiedy dopiero rozpoczynamy przygodę z własną działalnością. Na potrzeby otwarcia firmy księgowej pożądane są: zarejestrowanie własnej placówki, uzyskanie dyplomu wyższej uczelni, certyfikat księgowego oraz standardowe ubezpieczenie OC na kwotę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie można dyktować Odbiorcom przypadkowym stawek, m. in. takich, jakie wypatrzymy w cennikach pozostałych przedsiębiorstw. Cennik jest zdeterminowany wieloma rzeczami: reputacją przedsiębiorstwa, umiejscowieniem przedsiębiorstwa oraz poziomem usług. Sporządzanie pełnej księgowości czasem może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Zazwyczaj przygotowuje się podział na liczbę rachunków.

Jeżeli zamierzasz dowiedzieć się dużo więcej, kliknij w odsyłacz tutaj – Biuro rachunkowe

Komentarze są wyłączone.