Dobry prawnik pomoże odzyskać alimenty

kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe
Opodatkowanie spadku – porady prawnika
16 kwietnia, 2017
biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji
Jak wygląda praca w księgowości?
20 kwietnia, 2017
prawnik toruń adwokat z torunia alimenty długi

prawnik toruń adwokat z torunia alimenty długi

Jak rodzić sobie z niepłaceniem alimentów przez byłego męża?

Jeżeli od prawie pięciu miesięcy na rachunku w banku nie zostały zaksięgowane alimenty na dziecko, mamy szansę podjąć konkretne kroki, aby je odzyskać. Niestety notorycznie rozmaite okoliczności uczą jak jest to długotrwałe i ile można zarazem się nadenerwować. W wypadku zatwierdzenia ugody środki powinny zawsze nadchodzić planowo. Jednak w sytuacji rozstrzygnięcia sprawy przez sąd – nie za każdym razem tak to się rozgrywa. Niedługo po rozwodzie byli współmałżonkowie zazwyczaj nie pragną ze sobą rozmawiać, oraz bywa też tak, że któreś z nich zmienia miejsce pobytu, m. in. opuszcza kraj. Męczą się z tym oboje i dziecko, jakie musi obowiązkowo mieć umożliwione przyzwoite warunki bytowania. Alimenty bynajmniej nie są „wymysłem”, przy użyciu którego możemy zaspokajać prywatne zachcianki. Są pozostawione naturalnie dla dziecka. To rosnące dziecko jest bezpośrednim odbiorcą wszystkich funduszy nawet wówczas, jeśli samo nimi nie włada. Jak na przykład poradzić sobie w przypadku, kiedy przez trzy miesiące zostało zaksięgowanych parę groszy z racji alimentów na córkę?

W pierwszej kolejności musimy porozmawiać z byłym partnerem, nawet w przypadku kiedy jest to niesłychanie kłopotliwe. Uzasadnienie podstaw natychmiastowo daje okazję do wybrania późniejszej strategii. Jeśli to nie poprawia sytuacji, spotykamy się z przemocą czy ciszą, musimy wynająć doświadczonego adwokata, który „zaopiekuje się” przykrą dla nas kwestią „od A do Z”. Powinna to być oddana osoba, zatem taka która będzie się często udzielać, będzie asystować nieprzerwanie i wytłumaczy wszystkie komplikacje prawne.

Składanie wniosku egzekucyjnego do komornika

Jesteśmy w stanie otwarcie wybrać komornika, u którego złożymy zawiadomienie. Najlepiej kierować się umiejscowieniem kancelarii i sumą interesantów, jakich komornik musi obligatoryjnie obsłużyć we własnym „rejonie”. O detale mamy szansę spytać swojego prawnika, który stwierdzi, które biura będą umiały sprawnie przystąpić do zagarnięcia mienia… oraz są nieopodal byłego małżonka. Trzeba podać wszystkie dane, jakie mamy o poprzednim małżonku – oznaczenia kont w bankach, polisy na życie, obligacje, adres zamieszkania, PESEL oraz informacje mówiące o stanie prywatnych nieruchomości. Ogólnie rzecz ujmując, skoro wiemy, iż były partner ma konkretny majątek (nierzadko ten gorliwie kamuflowany), powinniśmy wszystko zgłosić.

Bezskuteczna egzekucja nie jest jednoznaczna z tym, że bynajmniej nie mamy obecnie jakichkolwiek szans na odzyskanie zasobów finansowych. W przypadku, kiedy dopełniamy kryteria dochodowe, możemy ubiegać się o zasoby z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja nieudana to inaczej mówiąc nieotrzymanie alimentów na córkę przez okres dwóch miesięcy. „Z urzędu” będą podjęte odpowiednie działania jeśli chodzi o byłego partnera. Na starcie były partner będzie poproszony na potrzeby uzasadnienia sprawy. Musi obowiązkowo dokładnie przedstawić swoją sytuację życiową i majątkową, przykładowo powód niewypłacania alimentów. Ponadto będzie od niego wymagane dostarczenie oświadczenia majątkowego.

W sytuacji, kiedy były mąż nie ma zajęcia lub nieefektywnie szuka pracy zarobkowej, musi obowiązkowo wpisać się jako bezrobotny w Urzędzie Pracy. Musi też przyjąć propozycję zatrudnienia, gdyż w przeciwnym przypadku będzie uznany za „migającego się od przymusu alimentacyjnego”. Skoro założył firmę, jaka „nie zarabia na siebie”, też musi się zarejestrować, jednakże teraz już jako „osoba poszukująca pracy”. Jeśli były mąż realizuje wszelkie wymienione czynności (mianowicie „współdziała”), mówiąc w skrócie nie można nic więcej zrobić. Nawet, jeśli środków finansowych wciąż nie ma. Adekwatne operacje wykonuje się wtedy, kiedy przez ostatnie 6 miesięcy nie pokrył on więcej niżeli połowę alimentów.

Kiedy można liczyć na ściganie dłużnika?

Kiedy dłużnik bez przerwy uchyla się od opłacania alimentów na niepełnoletnie dziecko, staje się dłużnikiem poszukiwany przez Policję. W tej sytuacji należy wysłać kwestionariusz o poszukiwanie za nadużycie z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi tutaj najzwyczajniej w świecie o „uporczywą niealimentację”, to znaczy sytuacje, w jakich były mąż absolutnie nie pragnie płacić, alimentów, bo „ma takie widzimisię” i nie ma jednocześnie najmniejszych rzeczowych motywów (wszelkie informacje musi obowiązkowo wytłumaczyć nam nasz prawnik). Ewentualnie można złożyć podanie do starosty, ażeby wstrzymano prawo jazdy takiemu „winowajcy” i wpisano go do biura informacji gospodarczej. Mówiąc w skrócie nie będzie miał opcji wziąć w ogóle pożyczki z banku, prócz słynnych chwilówek bez BIK, BIG, ZUS, US…

W przypadku kiedy wiemy, iż dłużnik bez wątpienia posiadał dorobek, lecz sprezentował go któremuś członkowi rodziny, w takich okolicznościach jesteśmy w stanie oddać należyty pozew: skargę pauliańską (o której traktuje kodeks cywilny) lub powiadomienie o popełnieniu oszustwa, jakie ma na celu hamować zaspokojenie żądań wierzycieli. Wolno ponadto wnosić o „alimenty od dziadków”, skoro on nie jest w ogóle w stanie ich płacić.

Jeśli chcesz wiedzieć dużo więcej, wejdź w link obok – Adwokat Toruń

Komentarze są wyłączone.