Opodatkowanie spadku – porady prawnika

wynajem telebimu cena telebimy wynajem telebim
Wynajem wysokiej jakości telebimów na imprezy masowe
14 kwietnia, 2017
prawnik toruń adwokat z torunia alimenty długi
Dobry prawnik pomoże odzyskać alimenty
18 kwietnia, 2017
kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe

kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe

Ile wynosi podatek od spadku?

Po śmierci członka rodziny, np. współmałżonka czy matki, przeważnie otrzymujemy spadek. W niektórych sytuacjach niezwykle cieszy on spadkobierców, ponieważ łączy się ze sporymi przychodami. Wówczas powinniśmy bezwzględnie zapłacić podatek do właściwego urzędu, bowiem taką rzecz przedstawia akt prawny z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Trzeba pamiętać, że dziedziczy się nie tylko środki pieniężne oraz nieruchomości, lecz także nieuregulowane wierzytelności. Jeśli bliska osoba nie opłaci ich w czasie swojego życia, po niedługim czasie przechodzą na następnych członków rodziny. Można się przed tym oczywiście zabezpieczyć, m. in. wyrzekając się dziedziczenia zatwierdzając adekwatną umowę. Dobrze jest iść do profesjonalnego prawnika, który wytłumaczy nam meandry prawa oraz pokaże, w jaki sposób mamy działać.

Co opodatkowuje urząd skarbowy?

Przedmiotem opodatkowania mogą być na przykład: spadkobranie zwyczajne, nabywanie spadku na mocy testamentu, zachowek (w przypadku kiedy dziedzic teraz jest przeoczony w testamencie), depozyty finansowe (w tym przypadku zmarły rodzic lub małżonek musi obowiązkowo złożyć tzw. dyspozycję w razie śmierci), kapitały inwestycyjne, jak również kompletny majątek znajdujący się poza granicami kraju (lecz tu w trakcie otwarcia spadku nabywca musi koniecznie posiadać polskie obywatelstwo lub być polskim podatnikiem).

Powinniśmy opłacić dodatkowo podatek wówczas, gdy uprawomocni się rozporządzenie sądu w sprawie spadku. Słowem, kiedy sąd uzna uzyskanie spadku. Jeśli wynajmujemy w owej sprawie adwokata, to on musi nam przekazać orzeczenie sądu. Identycznie jest wówczas, gdy akt notarialny poręczający dziedziczenie będzie zarejestrowany.

W jakich sytuacjach nie trzeba płacić podatku?

Istnieje mnóstwo sytuacji życiowych, w jakich absolutnie nie musimy pokrywać podatku od dziedziczenia lub darowizny. W kodeksach charakteryzuje się trzy sekcje podatkowe. Do pierwszej zalicza się bliska rodzina: małżonek, synowa czy teściowie. Do drugiej zaliczają się dzieci brata, zstępni pasierbów albo partnerzy rodzeństwa. Do trzeciej grupy przynależą następni nabywcy spuścizny. Stawki wolne od podatku są stwierdzane zgodnie z klasą, do której został zakwalifikowany spadkobierca. Dla pierwszej kategorii jest to stawka prawie 10.000 zł, dla drugiej – więcej niż 7.000 zł, zaś dla trzeciej – niemal 5.000 zł. W przypadku, jeżeli wartość majątku w zasadzie nie przekroczy opisanych wcześniej kwot, nie musimy kierować dodatkowych formularzy do urzędu skarbowego.

Natomiast, jeżeli zdobędziemy spadek, jakiego wartość jest dużo wyższa aniżeli stawka wolna od podatku, w takiej sytuacji trzeba wysłać zeznanie podatkowe. Należy zrealizować to w urzędzie położonym w rejonie zamieszkania dziedzica w przeciągu jednego miesiąca od dnia uprawomocnienia się werdyktu sądu. Zaraz potem otrzymamy opinię urzędu o wartości podatku, który należy uregulować w przeciągu 14 dni. Podatek oscyluje w granicach od kilku do kilkunastu procent i zależy od przynależności do określonej grupy podatkowej.

Zrzeczenie się dziedziczenia – przepisy, umowy, przywrócenie prawa

Jednomyślnie z przepisami każdy następca ma możność odstąpienia od dziedziczenia spadku, przykładowo w sytuacji, kiedy po zmarłym rodzicu pozostają jakiekolwiek niespłacone zobowiązania. Według kodeksu cywilnego (art. 1048) spadkobierca niekiedy może zaaprobować ugodę z ewentualnym spadkodawcą, w jakiej odstępuje od przejęcia majątku. Wskazaną zgodę musimy uznać przed otwarciem spadku i jest ona wykonywana w razie śmierci spadkodawcy. Ugodę powinniśmy bezwzględnie nawiązać u rejenta, ponieważ inaczej będzie nieważna.

Należałoby mieć na uwadze, że pierwszym z głównych rezultatów wyrzeczenia się dziedziczenia jest kompletne odrzucenie z dziedzictwa dzieci, wnuków i następnych członków rodziny. W ogóle nie możemy także w takiej sytuacji uzyskać zachowku.

Po odstąpieniu od przejęcia majątku możemy prosić o odtworzenie rzeczonego prawa w dwóch sytuacjach:

1. Testator umieszcza nas w testamencie – tutaj w zasadzie nie chodzi o otrzymywanie majątku z ramienia ustawy, tylko o dziedzictwo z mocy testamentu.

2. Mamy możliwość iść po raz drugi do notariusza oraz zaaprobować umowę o przywrócenie prawa do majątku.

Kto może otrzymać zachowek?

Każdy z nas ma prawo do zarejestrowania testamentu oraz wykluczenia z niego wybranych krewnych, przykładowo wszystkich, którzy od kilkunastu lat nie byli nami zainteresowani. Prócz tego jedyną osobą wprowadzoną do testamentu będzie osoba spoza rodziny. Zachowek należy się dzieciom, wnukom, małżonkom oraz rodzicom, którzy:

  • Mówiąc w skrócie nie byli w testamencie wydziedziczeni
  • Absolutnie nie zrzekli się majątku
  • Nie zakwestionowali spadku
  • Nie zostali wzięci za niemoralnych
  • W przypadku małżonka – jeśli nie doszło do rozwodu z winy możliwego dziedzica

Jeżeli zaintrygował Cię powyższy materiał, kliknij w odnośnik obok – www.prawnik-torun.net – a odszukasz dużo więcej wiadomości, m.in. konsultacje prawne.

Komentarze są wyłączone.