Prowadzenie księgowości

Gabinet ortodontyczny Toruń
8 lutego, 2021
Pompy ciepła – montaż i serwis
9 lutego, 2021

Prowadzenie firmy łączy się bezpośrednio z potrzebą prowadzenia księgowości. Na podstawie dowodów księgowych rejestrowane są wszystkie zdarzenia finansowe w firmie, za pomocą czego znacznie łatwiej analizować wydatki. Dokumenty księgowe zawierają m.in. informacje dotyczące zakupów i sprzedaży, wydatków czy inwestycji firmy i informacje z działu podatków lub wynagrodzenia pracowników. Ze względu na fakt, że księgowość jest istotnym oraz rozbudowanym działem właściwie każdej działalności, biorąc pod uwagę jej wielkość konieczna jest osoba, zatrudnione biuro rachunkowe albo pełen wydział odpowiedzialny za prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Dostępne są dwa główne sposoby prowadzenia księgowości, są to: pełna księgowość, inaczej księga handlowa i księga przychodów i rozchodów, czyli księga podatkowa. Reguły opisane w ustawie o rachunkowości wskazują, które przedsiębiorstwa muszą wybrać pełną księgowość, a którą wystarczy księga przychodów i rozchodów. W zależności od formy działalności gospodarczej i od samego charakteru firmy oraz przychodu rocznego.

Metody prowadzenia księgowości

Księga handlowa to najbardziej rozbudowana forma rozliczeń. Przez dokładne informacje określa finansową sytuację przedsiębiorstwa: rentowność, płynność i gospodarność finansową. Na podstawie pełnej księgowości przedsiębiorstwo rozlicza się z organami podatkowymi. Zgodnie z ustawą o rachunkowości do posiadania księgi handlowej zobowiązane są m.in. spółki handlowe w tym osobowe, kapitałowe i spółki w organizacji, stowarzyszenia oraz fundacje nawet w przypadku, kiedy ich źródłem przychodu są jedynie składki członkowskie, a także województwa, powiaty, gminy oraz ich związki. Poza tym pełną księgowość prowadzą osoby fizyczne, cywilne spółki osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie, kiedy w poprzednim roku obrotowym ich przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów oraz operacji finansowych wyniosły przynajmniej wartość 2.000.000 euro w polskiej walucie.

Natomiast księga przychodów i rozchodów to księgowość uproszczona. Wpisy dotyczące przychodów i rozchodów muszą zawierać w tym wypadku rejestr dochodów, przychodów i kosztów z podziałem na podatkowe zwolnienia. Do ewidencji w księgowości uproszczonej muszą zostać uzupełnione też ewidencje środków trwałych, zatrudnionych osób, a także spis dochodów zwolnionych z podatku z poprzednich lat. Księgę przychodów i rozchodów prowadzą osoby fizyczne, cywilne spółki osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie, jakich przychód roku obrotowego nie przewyższa 2.000.000 euro w polskiej walucie.

Metoda prowadzenia księgowości zależy od działania firmy, charakteru, wielkości i struktury. O tym, któremu sposobowi prowadzenia księgowości musi podlegać dana działalność gospodarcza zawsze można skonsultować ze specjalistą. Na przykład zakładając firmę z pomocą księgowej, przedsiębiorca z łatwością uzyska wskazówki wprost od księgowej, która forma okaże się najodpowiedniejszą.

e-księgowość

Tak jak w pozostałych obszarach, w księgowości również pokazują się nowe rozwiązania technologiczne. Dużym ułatwieniem w prowadzeniu działalności są przygotowane na przestrzeni ostatnich lat programy komputerowe, gwarantujące profesjonalne prowadzenie ksiąg. Z reguły tego typu programy można kupić w abonamencie lub na własność. Wiele biur rachunkowych korzysta z tych programów, w głównej mierze dlatego, że elektroniczna księgowość jest ogromnym ułatwieniem pracy samej księgowej, ale także komfortu przedsiębiorcy. Pośród wielu funkcji w elektronicznej księgowości zawierają się: możliwość sprawnego i szybkiego przekazywania, wystawiania, a także zbierania dokumentów, modyfikacji planów kont, łatwego podglądu finansów albo dojścia do informacji o podatkach i składkach ZUS. Zwykle program elektronicznej księgowości jest prosty w obsłudze, a kolejnie aktualizacje dbają, żeby program był cały czas zgrany z przepisami.

W jaki sposób nawiązać współpracę z księgową?

Metody współpracy z księgową są różne. W przypadku dużych przedsiębiorstw, gdzie jest wiele wytwarzanych dowodów księgowych, najbardziej sprawdza się zaangażowanie własnej księgowej (albo nawet powołanie pełnego działu księgowego) na etat. W sytuacji średnich i mniejszych przedsiębiorstw przeważnie używaną praktyką jest prowadzenie spraw księgowych, nawiązując współpracę z biurem rachunkowym. Istotne we współpracy z księgową jest ustalenie narzędzi, z jakich będą korzystać dwie strony, żeby w bardzo wydajny sposób udostępniać dokumenty oraz wszelkie działania księgowe. W księgowości należy bezwzględnie pilnować terminów, z uwagi na to wszystkie dokumenty, zawsze skompletowane oraz jak najlepiej opisane muszą dotrzeć do księgowej w odpowiednim terminie. Do tego konieczna jest też dobra komunikacja. Komponentem komunikacji oddziałującym na jak najlepszą współpracę, na który trzeba zwrócić uwagę jest dobry przepływ informacji. Księgowa musi mieć dostęp do najistotniejszych informacji finansowych oraz sytuacji firmy, by móc dobrze wypełniać swoją pracę.

taxbiuro.net

Komentarze są wyłączone.