Gabinet ortodontyczny Toruń

Stomatolog Toruń – zabiegi chirurgiczne
8 lutego, 2021
Prowadzenie księgowości
8 lutego, 2021

Ortodonta trudni się naprawą wad zgryzu oraz niewłaściwości i krzywizn zębowych. Co dobrze zapamiętać? Wada zgryzu polega na nieodpowiednim ulokowaniu zębów lub szczęki, co z kolei przysparza znaczących problemów związanych z artykulacją, zniekształcenia twarzy – oddziałując niekorzystnie na wygląd i będąc źródłem kompleksów w późniejszym wieku. Przebieg poprawy wady zgryzu jest długotrwały i zajmuje zwykle około 2 lat.

Czynniki powstawania wad zgryzu

Wady zgryzu grupuje się na wrodzone i nabyte. Do deformacji żuchwy może dojść już na początku rozwoju dziecka, jeszcze w trakcie ciąży, jednak zwykle są to złe nawyki dzieci. Częste ssanie kciuka czy nieodpowiednio dobranego smoczka, gryzienie przedmiotów (na przykład twardych klocków), zgrzytanie zębami, czy oddychanie przez usta powoduje deformacji szczęki. Także niewłaściwe układanie dziecka podczas karmienia piersią, może powodować kłopoty. Na pierwszy przegląd kontrolny najlepiej zabrać dziecko w wieku około 7 lat. Dzięki temu ortodonta szybko wskaże możliwe zmiany oraz zatroszczy się o właściwy rozwój dziecka.

Dlaczego wizyta u ortodonty jest przydatna?

Nieleczenie albo ignorowanie wady wiedzie do jej pogłębienia, a to z kolei pomnaża ryzyko seplenienia i krzywizny zębów oraz może powodować utrudnienie w spożywaniu pokarmów, a także oddychaniu. Zły układ szczęki sprawia bóle zębów, ich rozchwianie lub przedwczesne wytarcie. Sprzyja to także namnażaniu kamienia nazębnego oraz może być przyczyną powstawania chorób dziąseł, próchnicy, czy paradontozy.

Rodzaje wad zgryzu

Tyłozgryz – najczęściej występująca wada zgryzu. Dolne zęby chowają się za zębami górnymi, przy czym zęby przednie nie stykają się wzajemnie. Zdarza się, że górne siekacze pochylają się w kierunku górnej wargi, a twarz zniekształca się poprzez cofnięcie żuchwy.

Przodozgryz – w tym przypadku to górne zęby chowają się za dolnymi. Powstaje widoczne przemieszczenie brody do przodu.

Zgryz krzyżowy – zarówno zęby dolne jaki i górne, zachodzą na siebie nieregularnie na niektórych odcinkach lub w całym łuku zębowym.

Zgryz głęboki – górne zęby zachodzą i przykrywają 2/3 wysokości zębów dolnych. Powoduje to zniekształcenie twarzy ze względu na skrócenie dolnego odcinka. Tak usytuowane zęby zbytnio się ścierają,  co jest powodem chorób dziąseł i przyzębia.

Zgryz otwarty – zęby wcale nie stykają się ze sobą. Wada utrudnia w żuciu pokarmu, a także w odpowiedniej wymowie – zwłaszcza spółgłosek przedniojęzykowo zębowych (t, d, s, z, dz, c, n, ł). Zgryz otwarty powoduje wydłużenie twarzy i niedorozwój szczęki.

Stłoczenia zębów – są wtedy, gdy zęby mają nieodpowiedni rozmiar w stosunku do zębodołów. Wyrastają przechylone lub w niewłaściwych położeniach, z powodu braku przestrzeni w jamie ustnej.

Zęby odseparowane – pomiędzy zębami pojawiają się widoczne odstępy, powodowane nadmiarem miejsca w szczęce.

Jak leczyć wady zgryzu? Kiedy pomoże ortodonta?

Leczenie wady zgryzu zwykle rozpoczyna się od chwili wyrżnięcia zębów stałych, czyli około 11 roku życia, choć ortodonci doradzają zadbanie o właściwy zgryz w każdym wieku. Szczęki dzieci są znacznie bardziej plastyczne, niż szczęki osób dorosłych, dlatego leczenie jest łatwiejsze i obniża się ryzyko bólu lub powikłań, jednak korekcja zębów jest dostępna dla każdego.

Rodzaje aparatów na zęby

Aparaty na zęby dzielą się na stałe — przyklejane do zębów specjalistycznym klejem oraz ruchome — możliwe do samodzielnego zdejmowania. Aparaty ruchome są częściej stosowane u dzieci, niż u dorosłych.

Aparat tradycyjny, metalowy — siłą, która prostuje wadę, jest w tym przypadku łuk scalony z metalowymi zamkami, które przykleja się do pojedynczych zębów i przytwierdza za pomocą ligatur ortodontycznych. Dla urozmaicenia, szczególnie dla młodszych pacjentów, istnieje możliwość doboru wielokolorowych ligatur. Dla dbających o większą estetykę dostępne są warianty z zamkami ceramicznymi, porcelanowymi, szafirowymi lub kryształowymi, które są niewidoczne na tle zębów. Sprawdzają się zwłaszcza u posiadaczy białych zębów.

Aparat lingwalny — mocowany jest odwrotnie niż ten tradycyjny, bo od wewnętrznej strony jamy ustnej. Wykonywane są dla każdego pacjenta indywidualnie i niwelują dyskomfort związany z noszeniem aparatu na zębach, bo ten jest niewidoczny. Ujemną stroną tego aparatu jest początkowa trudność wyraźnego mówienia.

Aparat samoligaturujący — ten model aparatu na zęby cechuje się inną budową. Łuk ortodontyczny przytrzymuje zestaw klapek, dzięki czemu drut jest ruchomy, a korekcja wady zgryzu trwa krócej.

Aparat Clear Aligner — to przezroczysta nakładka na zęby dopasowywana indywidualnie, która jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią estetykę. Aparat jest praktycznie niewidoczny, a dzięki temu, że można go zdjąć samodzielnie, jest łatwy w utrzymaniu higieny.

Ile zapłacisz za aparat na zęby?

Ceny aparatów na zęby są określane na podstawie wybranego modelu. Najmniej pieniędzy pochłoną te tradycyjne. W ich przypadku ceny za jeden łuk rozpoczynają się od 1200 złotych. Nowsze rozwiązania, bardziej komfortowe – niemetalowe czy przezroczyste — wymagają większego nakładu. Ich ceny wahają się od 3 do 6 tysięcy. Cena najdroższych aparatów lingwalnych może przekraczać 7 tysięcy zł.  Aparaty na zęby są też dostępne w formie kredytu. W koszt leczenia trzeba także wliczyć koszty wizyt kontrolnych, których ilość jest związana z czasem leczenia. Leczenie ortodontyczne może być refundowane przez NFZ dla dzieci poniżej 12 roku życia i tylko w przypadku aparatów ruchomych.

Jak dbać o zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Dbałość o zęby  w trakcie noszenia aparatu jest niezwykle ważna. Aparat może początkowo drażnić, ze względu na to, że znacznie łatwiej przyklejają się do niego pozostałości posiłku. Należy myć zęby po jedzeniu i wystrzegać się pokarmów, które mogą przyklejać się do zamków i powodować ich odczepienie. Z kolei twarde produkty mogą trwale uszkodzić aparat.

Czy aparat ortodontyczny uniemożliwia leczenie zębów?

To, czy wolno naprawiać zęby w trakcie leczenia ortodontycznego, przede wszystkim interesuje pacjentów, jacy mają stały aparat. Nie można zdejmować go samodzielnie, ze względu na to w wypadku jakichś problemów niezbędna jest wizyta w gabinecie stomatologa ortodonty. Na starcie leczenia aparatem na zęby każdy pacjent powinien zatroszczyć się o to, żeby jego zęby były w pełni wyleczone. W taki sposób minimalizuje się ryzyko wizyt naprawczych w czasie leczenia aparatem na zęby. Nie ma jednak przeciwwskazań do naprawy zębów, kiedy pacjent nosi stały aparat na zęby.

Korzystanie z aparatu ortodontycznego wiąże się z podwyższoną koniecznością troski o zęby. Z uwagi na zamontowane zamki na zębach oraz pozostałe fragmenty budowy aparatu , czyszczenie resztek i osadów jedzenia jest trochę trudniejsze. Dlatego pacjenci leczący się ortodontycznie muszą dokładniej czyścić zęby, szczególnie w okolicach aparatu ortodontycznego. Niedopilnowanie higieny w tym czasie, może oznaczać, że na uprzednio wyleczonych zębach pojawią się zmiany próchnicowe. W tej sytuacji trzeba udać się na wizytę w gabinecie stomatologa. Lekceważenie zmian z uwagi na aparat ortodontyczny może spowodować nieprzyjemne skutki. Próchnica szybko przechodzi na kolejne zęby, dlatego lepiej usunąć problem.

Leczenie w czasie używania aparatu jest dostępne. Jeśli aparat uniemożliwia dotarcie do nadpsutego zęba, można go usunąć na czas leczenia. Taki zabieg nie przeszkodzi w skuteczności leczenia ortodontycznego.

Gabinet ortodontyczny

Komentarze są wyłączone.