Stomatolog Toruń – zabiegi chirurgiczne

Szkielety konstrukcyjne dachu – wytrzymałe budownictwo na lata
8 lutego, 2021
Gabinet ortodontyczny Toruń
8 lutego, 2021

Chirurg stomatolog

Stomatolog chirurg szczękowy podejmuje się wielu różnych, zwykle najbardziej skomplikowanych zabiegów z zakresu stomatologii. Tyczy się to leczenia schorzeń szczęki, jamy ustnej, tkanek miękkich i twarzoczaszki. Mowa o zabiegach z zakresu leczenia wad zgryzu, usuwania stanów zapalnych, eliminowania guzów czy torbieli, plastyki tkanek kostnych oraz miękkich. Stomatolog chirurg szczękowy również wszczepia implanty. Do najczęstszych zabiegów realizowanych przez chirurga stomatologa należy ekstrakcja ósemek, chirurgiczna resekcja zęba oraz sterowana regeneracja kości pod implant zęba, a do tego jego wszczepienie.

Wyrywanie ósemek

O ile ósemki wyżynają się w jamie ustnej człowieka jako ostatnie, z reguły sprawiają dużo nieprzyjemności. Co do zasady prawidłowo umieszczonych i zdrowych zębów nie ma potrzeby naruszać. Zdarzają się jednak takie czynniki, które oznaczają, że nieuniknione okaże się wyrwanie ósemki. Wtedy trzeba udać się do chirurga stomatologa , który zaradzi na problem.

Czasem proces wyżynania się ósemek jest niepoprawny np. z uwagi na brak miejsca w jamie ustnej. Ósemki, jakie mają utrudnioną drogę wyrzynania, uciskają pozostałe zęby. To sprawia przeważnie trudny do zniesienia ból i przesunięcia innych zębów. Zbyt mała przestrzeń w jamie ustnej dla wybranych zębów może oznaczać kłopoty podczas pełnego otwierania ust. To niepotrzebny dyskomfort, którego dobrze jest się pozbyć.

Wyrwanie ósemek przez chirurga stomatologa potrzebne jest również wtedy, kiedy ząb uszkadza próchnica. Taka choroba może szybko atakować pozostałe zęby, z uwagi na to trzeba zlikwidować jej źródło. Bywa też tak, że wokół zęba powstaje zaawansowany stan zapalny dziąsła, przeważnie spowodowany właśnie próchnicą. W takiej sytuacji wyrwanie ósemki przez chirurga stomatologa szczękowego jest jedyną możliwością pokonania problemu.

Chirurgiczna resekcja zęba

Leczenie kanałowe jest uznawany za ogromnie dokładnym zabiegiem, a dentysta endodonta, który robi leczenie kanałowe, korzysta z mikroskopu, bywa tak, że trudno jest dojść do wszystkich rozgałęzień kanału zębowego. W takiej sytuacji konieczna jest resekcja zęba. Taki zabieg polega na dojściu do pominiętej części kanału zębowego, w którym gnieździ się infekcja.

Często resekcja zęba niezbędna jest, kiedy chirurg stomatolog nie może dojść do zęba. Na przykład z uwagi na dziwną budowę kanału. Bywa tak, że dookoła zaatakowanej tkanki pojawia się ropień lub torbiel okołowierzchołkowy. W tej sytuacji nie ma możliwości dotarcia do zęba poprzez zabieg endodontyczny.

Wykonujący zabieg chrurg stomatolog rozcina śluzówkę, aby dojść do kości oraz dobrze sprawdzić ząb i usunąć zaatakowane przez próchnicę elementy. Chirurg stomatolog wykonuje resekcję zęba używając mikroskopu. Dzięki temu, każdy zabieg jest bardzo precyzyjny i umożliwia dentyście dotrzeć do wszystkich rozgałęzień kanału zębowego. W momencie, kiedy kanał jest już całkowicie czysty wypycha go stomatologicznym cementem.

Sterowana regeneracja kości pod implant stomatologiczny

Z powodu utraty lub ekstrakcji zęba z czasem zachodzi zanik kości. Dochodzi do tego poprzez utratę nacisku wynikającą z braku zęba. Jeżeli szybko stomatolog chirurg szczękowy nie wszczepi implantu, zanik kości staje się przeszkodą do wykonania zabiegu. By móc wszczepić implant w innym czasie potrzebna będzie sterowana regeneracja kości. Polega ona na odbudowie kości przy użyciu biomateriałów. Surowce pobierane są bezpośrednio od pacjenta albo ewentualnie świni albo krowy. Dzięki zawartm białkom i leukocytom sterowana regeneracja kości jest bezpieczna, a proces gojenia odbywa się zdecydowanie szybciej. Jeśli materiał kostny pobierany jest od pacjenta, zwykle stomatolog chirurg szczękowy pobiera go z żuchwy lub z brody. Zasadniczym celem takiego zabiegu jest pobudzenie aktywności komórek odtwarzających kość. Po przeprowadzeniu sterowanej regeneracji kości stomatolog chirurg szczękowy może bezpiecznie zająć się aplikacją implantu zębowego.

Stomatolog Toruń

Komentarze są wyłączone.