Z jakiego powodu warto mieć podpis kwalifikowany?

Warsztat samochodowy z serwisem aut dostawczych
3 października, 2020
DJ na wesele – podstawa udanej zabawy
9 grudnia, 2020

Profil zaufany czy elektroniczny certyfikat kwalifikowany

Internet proponuje ciągle sporo różnych możliwości, z jego udziałem można załatwić co raz więcej spraw, także administracyjnych i urzędowych. Do tego można głównie stosować 2 typy uwierzytelnienia tożsamości: profil zaufany albo elektroniczny certyfikat kwalifikowany.

Obie te metody stworzono do zastąpienia do tego momentu stosowanego podpisu ręcznego. Chociaż nie usuwają go na stałe, dla sporej liczby osób stosowanie elektronicznych sposobów uwierzytelniania tożsamości jest wygodniejsze i redukuje znaczną ilość czasu. Jak wiadomo załatwianie spraw np. urzędowych często wiąże się z przesyłaniem wielu wniosków. Korzystanie z elektronicznych metod pozwala na zmniejszenie czasu, który dotychczas należało poświęcić, żeby dojechać do urzędu, przeważnie także poczekać w kolejce, a dopiero potem sfinalizować potrzebne sprawy. Dzięki profilowi zaufanemu i podpisowi kwalifikowanemu, takie same rzeczy można załatwić bez wychodzenia z biura lub mieszkania.

Na co warto się zdecydować? Profil zaufany czy elektroniczny podpis kwalifikowany?

Na początek należy zauważyć, że elektroniczny certyfikat kwalifikowany daje więcej możliwości w porównaniu do profilu zaufanego. Wybierając pomiędzy profilem zaufanym, a kwalifikowanym e-podpisem warto na początek stwierdzić, do czego będziemy go wykorzystywać. Profil zaufany przyda się zaledwie w celu zatwierdzania dokumentów urzędowych  na przykład do kontaktu z ZUS, ePUAP lub CEIDG. Elektroniczny certyfikat kwalifikowany ma z kolei obszerniejsze zastosowanie, z uwagi na co wielu właścicieli firm go wybiera. Osobisty e-podpis jest uniwersalny i uwierzytelnia każdy plik, jaki można było do tego momentu podpisywać ręcznie. Zgodnie z tym obok spraw czysto urzędowych poprzez elektroniczny podpis kwalifikowany można sygnować też na przykład umowy, e-maile lub transakcje z kontrahentami biznesowymi.

Dużą różnicą pomiędzy profilem zaufanym, a podpisem kwalifikowanym jest to, że profil jest w pełni darmowy, z kolei za elektroniczny podpis kwalifikowany należy zapłacić. Patrząc jednak na jego większe zastosowanie, warto rozważyć zakup. Podpis elektroniczny będzie ważny na okres 1 roku, 2 lat lub 3 lat, a po upływie tego czasu można go bez trudu reaktywować. Profil zaufany również ma swój termin ważności sięgający 3 lat.

Jeśli ktoś potrzebuje zaledwie kontaktu z urzędem, profil zaufany będzie w zupełności wystarczający. Natomiast elektroniczny e-podpis kwalifikowany jest standardem w biznesie. Pomimo kosztów  – dość niewielkich, rozkładając kwotę na pełen czas aktywności podpisu – jego wykorzystanie jest tak przydatne, że w co raz większej ilości firm stanowi podstawę sprawnego działania w firmie. Zwłaszcza, że e-podpis kwalifikowany tworzony w oparciu współczesnych udoskonaleń technologicznych, zapewniających potwierdzone bezpieczeństwo.

Plusy posiadania podpisu kwalifikowanego

Oprócz takiego samego zastosowania, jakie oferuje nam profil zaufany, certyfikat kwalifikowany  umożliwia też regulowanie wielu innych dokumentów. Dla przykładu przez podpis kwalifikowany np. można sygnować i składać deklaracje i sprawozdania do KRS oraz w systemie Płatnik, JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny, zawierać kontrakty lub brać udział w aukcjach i przetargach elektronicznych. Poza tym umożliwia podpisywanie faktur oraz Jednolitych Europejskich Dokumentów Zamówienia. To zaledwie kilka przykładów. Elektroniczny certyfikat kwalifikowany służy podpisywaniu wszelkich istotnych dokumentów i ma taką samą prawną moc co podpis odręczny.

Jak uzyskać osobisty e-podpis?

Elektroniczne certyfikaty kwalifikowane sprzedawane są przez dostawców certyfikowanych przez Narodowe Centrum Certyfikacji. Jednym z szczególnie popularnych jest elektroniczny certyfikat kwalifikowany Eurocert. Aby uzyskać podpis elektroniczny należy wykupić w jednym ze sklepów partnerskich Eurocert zestaw zawierający potrzeby sprzęt i program, przy tym wskazując, na jaki termin ważności certyfikat jest nam użyteczny. Po odbiorze kompletu, należy zainstalować program do obsługi podpisu na wybranym sprzęcie, a następnie umówić się na spotkanie w siedzibie punktu sprzedaży, gdzie przeszkolony pracownik potwierdzi dane osobowe nabywcy. Tylko za sprawą tego certyfikat kwalifikowany zostanie aktywny i możliwy do użycia. Dopełnienie formalności w siedzibie zabierze więcej czasu niż 15-20 minut i trzeba na nie przygotować dokument tożsamości oraz potwierdzenie zakupu osobistego e-podpisu.

W jaki sposób używać podpisu kwalifikowanego?

Od momentu instalacji oprogramowania na wybranym komputerze oraz aktywacji podpisu kwalifikowanego, poprzez potwierdzenie tożsamości, można używać podpisu bez ograniczeń. Praca na kartach oprogramowaniu nie powinna stanowić najmniejszego trudu. Trzeba włączyć czytnik,  włożyć kartę, a następnie poprzez program widoczną funkcją „podpisz” wstawić na wygenerowany plik elektroniczną sygnaturę, postępując zgodnie z dostępnymi możliwościami dotyczącymi formatu.

Chociaż osobisty e-podpis kojarzy się z  przedsiębiorstwami, jest on również dostępny dla prywatnych osób. Taki elektroniczny certyfikat kwalifikowany zagwarantuje pełne bezpieczeństwo i zgodność dokumentów podpisanych z urzędami, firmami czy innymi osobami prywatnymi.

https://podpis-elektroniczny.blacksoft.pl/

Podpis elektroniczny

Komentarze są wyłączone.