Ocieplanie natryskowe domu pianą PUR

Sprzątanie biur i zakładów pracy
28 września, 2020
Warsztat samochodowy z serwisem aut dostawczych
3 października, 2020

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową okazało się stosowane, dlatego że ma świetne parametry izolacji termicznej. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych wśród materiałów stosowanych do ocieplania budynków, dlatego co raz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Dużą wartością, dzięki której prześciga inne materiały izolacji termicznej jest metoda aplikacji. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dopasowuje swoją objętość do powierzchni, dzięki czemu dobrze przywiera oraz kształtuje się w zgięciach oraz zakamarkach. Inne materiały izolacji termicznej trzeba skracać oraz układać, przez co ryzykujemy powstawanie mostków termicznych oraz ograniczenie izolacyjnych właściwości. Poprawnie nałożona pianka PUR posłuży na długie lata, dlatego że mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Wyróżniamy dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa. Obie różnią się od siebie budową oraz parametrami, co sprawia, że pasują do ocieplania innych części budynku. Pianka otwarto-komórkowa PUR wykorzystywana jest szczególnie do natryskowego ocieplania poddasza, dachów i powierzchni wewnętrznych. Świetnie sprawdzi się też w natryskowego ocieplenia belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Z kolei  pianka zamknięto-komórkowa PUR najkorzystniejsza jest do ocieplania powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki typ pianki PUR da się również zaaplikować na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad zimnymi wnętrzami

Dodatkowo piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Dlatego bez trudu można wykonać natrysk na różne, odpowiednio przygotowane powierzchnie, na przykład drewno lub metalowe elementy, a nawet blachę. Najlepiej, by przed natryskiem powierzchnia została wyszorowana z brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  Tą metodą osiągamy dobrą przyczepność, dzięki której pianka PUR pozostanie na odpowiednim miejscu. Natrysk pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. By przeprowadzić to zgodnie  wytycznymi konieczne są sprzyjające warunki, takie jak temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Podział na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę motywuje odrębność parametrów i właściwości. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma porowatą budowę, dzięki czemu jest niezwykle elastyczna. Pianka ta po stężeniu jest półsztywna oraz stanowi wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz słabo chroni przed wodą. Dodatkowo pianka otwarto-komórkowa PUR ma niską masę (ok. 8-10 kg/m3), z uwago na co zupełnie nie obciąża konstrukcji budynku. Pod względem grubości aplikowanej warstwy przyjmuje się, że pojedyncza warstwa nie może być większa 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma niewielki współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest praktycznie wodoodporna. Z tego powodu często wykorzystuje się ją do izolacji termicznej fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a do tego po wyschnięciu jest sztywna, przez co nietrudno ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR trzeba pamiętać o jeszcze innych ważnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na wpływ promieni UV, więc konieczna będzie uzupełniająca osłona. Co ważne zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, więc jest to surowiec łatwopalny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych zalet pianki PUR wlicza się jej łatwa oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu przestrzeni oraz dostosowanie się do załamań i zakamarków, usuwa ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Dodatkowo ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pożera dużej ilości czasu. W zestawieniu do innych surowców termicznej izolacji to najszybsza metoda ocieplenia budynku. Pianka szybko się układa oraz ekspresowo twardnieje, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest bardzo przyczepna, więc utrzymuje się na wielu powierzchniach, a z biegiem czasu nie gubi przyczepności ani swoich właściwości. Nie ubija się, nie gubi obszerności, co sprawia, że się nie deformuje. Co więcej kluczowe jest też to, że po poprawnej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie wydziela żadnych substancji szkodliwych ani pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają w głównej mierze z jej parametrów. Za minus możemy przyjąć słabą wytrzymałość na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem dodatkowych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR uznajmey jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w klasie E, co oznacza, że pali się, ale jest samogasnąca. Również w tej sytuacji da się zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w czasie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Ze względu na to do natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Komentarze są wyłączone.