Prawidłowy serwis klimatyzacji w domu i biurze

Nawadnianie ogrodów – przegląd systemów nawadniania
11 lutego, 2021
Ocieplanie natryskowe pianą poliuretanową
11 lutego, 2021

Główną korzyścią zamontowania klimatyzatora jest przede wszystkim ustawianie najkorzystniejszej wilgotności powietrza i ciepła. Dzięki optymalnej temperaturze stajemy się bardziej skupieni, lepiej śpimy i odprężamy się oraz ogólnie funkcjonujemy. Nie bez powodu klimatyzacja została praktycznie stałym urządzeniem biur i częściej pojawia się w domach, a nawet w mieszkaniach. W zależności od funkcji, niektóre klimatyzatory jonizują i czyszczą powietrze, a to również jest istotnym plusem. Zależy nam przecież, aby jakość wdychanego powietrza była jak najlepsza. By jednak klimatyzator funkcjonował efektywnie przez wiele lat, bez względu na częstotliwość jego pracy, należy odpowiednio o niego troszczyć się, tj. systematycznie go serwisować.

Z jakiego powodu powinno się serwisować klimatyzator w domu i w biurze?

Klimatyzacja gwarantuje nie tylko plusy biegnące z jego użytkowania, chcemy więc używać go jak najdłużej. Tak jak większość urządzeń, po czasie gromadzi zabrudzenia oraz kurz, z tego powodu odkażanie jej jest niezwykle istotne patrząc na jakość pracy i bezpieczeństwa. Zabrudzenie klimatyzatora w domu i w biurze może powodować problemy techniczne. Ponadto ignorowanie zaleceń producenckich może poskutkować stratą gwarancji. Posiadanie gwarancji jest ważne ze względu na to, że klimatyzacja pracuje przez wiele lat. Zależy nam przecież, żeby przez cały ten czas sprawowała się wydajnie. Częste mycie zabezpiecza przed awariami, co sprawia, że korzystanie z klimatyzatora jest tańsze, dłuższe oraz zdecydowanie bardziej wydajne. Eliminowanie wad naraża nas na niechciane koszty, których nie lubimy ponosić.

Zapominanie o serwisowaniu łączy się również z narażaniem zdrowia. Zbierające się w środku biurowej albo domowej klimatyzacji brud oraz kurz, a także możliwe grzyby i pleśnie są groźne dla ludzi. To z ich powodu jesteśmy bardziej podatni na alergie i choroby układu oddechowego. Dlatego też używanie klimatyzatora, który wydmuchuje powietrze pełne drobnoustrojów i bakterii zwiększa ryzyko dla zdrowia zgromadzonych blisko osób. Dlatego fundamentem właściwej pracy klimatyzatora w domu i w biurze są okresowe przeglądy i pełne czyszczenie i odgrzybianie.

Na czym polega serwis klimatyzacji w biurze i w domu?

Serwis klimatyzatora powinien być staranny. Nie wolno ominąć żadnej przestrzeni, nawet samej obudowy klimatyzatora. Jakby nie patrzeć chcemy mieć pewność, że nigdzie nie popękał i wciąż jest poprawnie zainstalowany. Niezwykle znaczące jest skontrolowanie elementów elektrycznych – zwłaszcza ich połączeń, a także układu chłodniczego. Z reguły niezbędny jest również pomiar wydajności chłodniczej i ocena ciśnienia podczas tłoczenia oraz ssania przy pracy urządzenia. Po kontroli poszczególnych elementów instalacji, następuje staranne czyszczenie filtrów, parownika, kanałów i przewodów, a także zmiana filtrów i innych części w razie potrzeby. W czasie serwisu klimatyzatora mamy szansę założenia zamiennych części. W tym samym czasie odbywa się dokładne odgrzybianie i oczyszczanie. Ważnym elementem jest też ocena drożności systemu odprowadzania skroplin.

Wszystkie te czynności przeprowadzane w trakcie serwisu klimatyzatora w domu i w biurze to gwarancja, że klimatyzacja będzie pracowała efektywnie i bezpiecznie. Dzięki temu poprawia się jakość wydmuchiwanego powietrza, gdzie nie ma już kurzu, brudu lub bakterii. To niezwykle ważne biorąc pod uwagę na przykład alergików. Usunięcie czynników alergennych i chorobotwórczych zapewnia posiadaczom klimatyzatorów komfort i bezpieczeństwo.

Jak regularnie należy wykonywać serwis klimatyzatora i kto powinien go wykonać?

Regularność wykonywania serwisu klimatyzatora zależy od kilku czynników. Po pierwsze dobrze stosować się instrukcji producenta dającego gwarancję. Warto również ocenić przestrzeń, w której zamontowany jest klimatyzator i jego długość pracy. Jeśli pracuje z rzadkimi przerwami albo nawet stale lub został umieszczony w miejscu o wysokim zapyleniu, serwisowanie będzie potrzebne częściej. Zwykle przyjmuje się, że klimatyzator w domu i biurze trzeba serwisować około dwa razy w przeciągu roku. Jeżeli klimatyzator jest szczególnie często eksploatowany warto wykonywać trzy albo cztery przeglądy w roku. Zazwyczaj ilość serwisów to sprawa indywidualna i ze względu na bezpieczeństwo warto ocenić, jak częste serwisowanie okaże się dla naszego klimatyzatora najlepsze.

Serwis klimatyzatora warto zostawić profesjonalistom. Samodzielne oczyszczanie może być niedokładne. Zlecenie oczyszczenia klimatyzatora fachowcom gwarantuje rzetelne odgrzybienie i oczyszczenie. W taki sposób nie musimy się martwić, że któryś element będzie przeoczony i nie zostanie właściwie odkażony. Fachowcy stosują posiadające wymagane atesty środki chemiczne, co usuną grzyby i bakterie, a sami serwisanci na pewno mogą okazać świadectwa kwalifikacji.

Poprzez takie działania zyskujemy pewność, że serwis klimatyzatora w domu i w biurze jest kompleksowy i rzetelny. Okresowo oczyszczany klimatyzator na długie lata będzie dawał termiczny komfort w bezpieczny dla zdrowia sposób.

Montaż i serwis klimatyzatorów

Komentarze są wyłączone.