Jak działa klimatyzacja z rekuperacją – czy warto ?

Układanie kostki
9 lutego, 2021
Sprzątanie domów – ceny w Toruniu
11 lutego, 2021

Właściwe powietrze w domu czy w pracy, oddziałuje nie tylko na niezłe zdrowie, ale również na naszą produktywność. Wysoka jakość powietrza oraz odpowiednia temperatura, oznaczają podstawę naszego komfortu i dodatnio oddziałują na motywację i zdolność działania. By zapewnić sobie najlepsze warunki często decydujemy się na zakup klimatyzacji. Jako niekwestionowany zwycięzca pośród innych wentylatorów, klimatyzacja najefektywniej wyrównuje temperaturę w środku mieszkania dając nam chłód podczas upałów. Wadą takiego wynalazku jest to, że klimatyzacja studzi powietrze, jakie już jest wewnątrz i nie zapewnia dopływu świeżego powietrza. W tym zakresie doskonale sprawdza się mechaniczny system wentylacji, czyli rekuperacja. Na czym polega rekuperacja i z jakiej przyczyny warto łączyć klimatyzację z rekuperacją? Wszystko po to, by wypracować jak najlepszy komfort.

Rekuperacja, a klimatyzacja – co to jest?

Nowoczesna klimatyzacja ma za zadanie zatrzymanie odpowiedniej temperatury w środku pomieszczeń szczególnie latem, kiedy zmagamy się z uderzeniami upałów. Nowoczesne klimatyzatory pozwalają nam na wyregulowanie najlepszej temperatury wewnątrz mieszkania, dając chłód i cieplny komfort bez względu na to, jaki upał szaleje na zewnątrz. System działania klimatyzacji opiera się na wyziębianiu powietrza do wybranej temperatury. W domach i mieszkaniach przeważnie używanymi klimatyzatorami są klimatyzatory typu split. Ich wewnętrzna część ma za zadanie chłodzenie powietrza w środku, natomiast ich zewnętrzna część usuwa gorąco z mieszkania. Szczególnie nowoczesna klimatyzacja zaopatrzona jest w systemy eliminujące roztocza, kurz oraz alergeny i bakterie. Funkcja chłodzenia nie świadczy o tym, że klimatyzacja ma zastosowanie jedynie w czasie lata. Sporo klimatyzatorów może też nagrzewać powietrze. Nie wyręcza to oczywiście zimowego ogrzewania oraz innych systemów grzewczych, jednak spisuje się w okresie przejściowym.

Nowoczesna rekuperacja z kolei ma swoje zastosowanie w wentylacji pomieszczeń. Na temperaturę panującą w środku oddziałuje wiele okoliczności, jednak koszty chłodzenia i ogrzewania budynków wynikają ze strat ciepła. Przeważnie wentylacja wyprowadza ciepłe powietrze i zbiera z zewnątrz powietrze zimne. Dla unormowania temperatury wewnątrz mieszkania czy domu, zimne powietrze należy rozgrzać, do czego przeznaczana jest większość energii stworzonych do tego urządzeń. Oszczędnym pomysłem jest aplikacja nowoczesnej rekuperacji. Rekuperator odzyskuje gorąco z wentylacji. W tym celu rekuperator ogrzewa wpływające zimne powietrze, wykorzystując ciepło wylatującego powietrza. Tak redukuje zapotrzebowanie na dogrzewanie powietrza z dodatkowego źródła. Dodatkowo rekuperator ma specjalne filtry, jakie osłaniają jego wentylatory i tym samym filtrują powietrze wprowadzane do mieszkania.

Klimatyzacja z rekuperacją – na dostarczanie komfortu

Klimatyzacja czy rekuperacja – na co się zdecydować? Zastanawiamy się, na jaki z tych systemów lepiej się zdecydować. Jeżeli wybieramy zakup któregoś z nich, najlepiej w pierwszej kolejności pomyśleć o rekuperacji. Korzystna wentylacja powietrza nie tylko minimalizuje nasze potrzeby na ogrzanie lub schłodzenie pomieszczeń czy filtruje powietrze. Daje nam wysoką oszczędność i ochronę przed wilgocią, alergenami i zanieczyszczeniami, a do tego stale świeże powietrze. Klimatyzacja natomiast troszczy się o nasz termiczny komfort. Idealnym systemem zapewnienia komfortu wewnątrz mieszkania jest zestawienie tych dwóch systemów i zakup klimatyzacji z rekuperacją. Nowoczesna klimatyzacja i rekuperacja w jednym stanowi dodanie zysków z instalacji klimatyzacji i wentylacji. Rekuperacja ma też dobry wpływ na systemy grzewcze, dlatego aplikacja rekuperacji będzie korzystna o każdej porze roku.

Zalety montażu nowoczesnej klimatyzacji z rekuperacją

Montaż systemu klimatyzacji i rekuperacji dostarcza sporo widocznych zalet. Najistotniejszą z nich jest termiczny komfort wewnątrz domu i dojście czystego i świeżego powietrza, bez przymusu otwierania okien. Bez względu na sposób pracy systemów, trzymamy pod kontrolą temperaturę i usuwany powstawanie nieprzyjemnych przeciągów. Dodatkowo korzystając z nowoczesnej rekuperacji iklimatyzacji zmniejszamy koszty wychładzania oraz dogrzewania mieszkania, za sprawą wysokiej energooszczędności. Nieotwieranie okien do wentylacji wnętrza sprawia, że możemy odizolować się od gwaru ulicznego. Korzystanie z systemu ma też dodatni wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. W ten sposób kontrolowany jest poziom wilgoci powietrza, dzięki czemu nie ryzykujemy powstawania pleśni i grzybów. Te wymienione zalety świadczą o dobrej jakości systemów. Ich pozytywny wpływ na komfort znajdujący się w środku budynku zachęca do tego, że opłaca się pomyśleć nad zakupem klimatyzatora z rekuperacją. Montaż klimatyzacji Toruń

Komentarze są wyłączone.