Ocieplanie natryskowe pianą poliuretanową

Prawidłowy serwis klimatyzacji w domu i biurze
11 lutego, 2021
Implanty stomatologiczne w jeden dzień – Gabinet stomatologiczny Toruń
12 lutego, 2021

Dlaczego warto użyć pianki PUR do ocieplenia budynku?

Ocieplanie domu to jeden z ważniejszych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas prac budowlanych. Właściwa termoizolacja daje komfortowe warunki wewnątrz . Gdy na zewnątrz jest zimno, zapewnia ona kontrolę nad utrzymaniem ciepła wnętrza, co korzystnie wpływa na minimalizację użycia dodatkowych źródeł ogrzewania. Co więcej powstrzymuje rozwój pleśni oraz ukazywania się wilgoci. W lecie termoizolacja zapobiegnie przesadnemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Dzięki temu unikniemy kupna klimatyzacji lub zminimalizujemy potrzebę korzystania z niej, co wyraźnie pomniejszy koszty. Jednym z najlepszych systemów ocieplania budynków jest pianka poliuretanowa (PUR). Wymienia się wiele jej zalet, dzięki którym doskonale sprawdza się w swoim zadaniu.

Czym jest pianka PUR?

Pianka poliuretanowa jest jednym z nalepszych termoizolacyjnych materiałów, które można zastosować do ocieplania budynków lub domów. Do niedawna częściej była używana na większych powierzchniach np. w chłodniach, ale jej niezwykłe cechy sprawiają, że z jeszcze większym powodzeniem stosuje się ją w mniejszych obiektach, np. domach jednorodzinnych. Pianka PUR różni się od innych termoizolacyjnych materiałów tym, że aplikuje się ją specjalnym agregatem poprzez natrysk. Nie trzeba jej przycinać, tak jak innych materiałów oraz znacznie prościej dopasować ją do zakamarków w zgięciach konstrukcji oraz skrzyżowanych elementach. Zaaplikowana na powierzchnię powiększa się i w ten sposób dopasowuje się do kształtu powierzchni.

Odmiany pianki PUR

Pianka poliuretanowa dzieli się na dwa typy: piankę otwartokomórkową oraz piankę zamkniętokomórkową . Piankę otwartokomórkową wyróżnia elastyczność oraz gąbczasta struktura. Wykazuje wysokiej jakości właściwości termoizolacji, co więcej ten materiał jest paroprzepuszczalny, ze względu na co doskonale nadaje się do ocieplenia dachu. Otwartokomórkowa pianka jest trwałym izolatorem ciepła, ale nie chroni przed wodą, więc tego rodzaju pianki PUR  nie powinno się wykorzystywać w środowisku nadmiernej wilgoci. Za to w wilgotnej przestrzeni sprawdzi się pianka zamkniętokomórkowa, charakteryzująca się ogromną ochroną przed wodą. Ta odmiana pianki PUR  ma niewielki współczynnik przewodzenia ciepła oraz jest mocną barierą chroniącą. Przeważnie stosuje się ją do ocieplenia tarasów, podłóg i fundamentów.

Zalety i wady ocieplania budynku pianką PUR

Zalet wykorzystania pianki PUR do ocieplenia budynku można zliczyć wiele. Najbardziej znaczącym atutem jest sposób aplikacji pianki specjalnym agregatem. Tą techniką można nałożyć ją w trudno dostępnych miejscach, a właściwie położona eliminuje pojawianie się mostków termicznych. Co więcej pianka poliuretanowa jest lekka, elastyczna oraz szybko się utwardza, a do tego nie wydziela  szkodliwych substancji ani pyłów. W dodatku ocieplenie budynku pianką PUR zapewnia efekt na długi czas. Pianka jest odporna na niskie i wysokie temperatury. Pomimo upływu czasu nie traci objętości ani nie ubija się. Czas aplikacji pianki jest krótki w porównaniu z innymi metodami ocieplania budynków. Wykorzystanie pianki zapewnia także izolację akustyczną.

Pianka poliuretanowa ma jednak parę minusów, ale jest ich znacznie mniej niż plusów. W głównej mierze należy pamiętać, że nie jest odporna na promienie UV, więc trzeba uzupełniająco ją zabezpieczyć. Pianka może klasyfikować się pod różne parametry i w niektórych przypadkach jest łatwopalna. Powinno się skontrolować to w trakcie zakupu, ponieważ dostępne są pianki poliuretanowe stworzone z samogasnących materiałów, dzięki czemu uniemożliwiają rozprzestrzenienie się ognia. W przypadku tego rodzaju ocieplania budynków kluczowym elementem pracy jest proces aplikacji, z tego względu warto oddać to w ręce fachowców. Niewłaściwie rozłożona pianka nie będzie miała swoich termoizolacyjnych właściwości.

Jaką piankę PUR wybrać?

Zarówno pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa sprawdzają się termoizolacji, ale ich użycie zazwyczaj zależy od rodzaju ocieplanych powierzchni. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa dzięki temu, że jest paroprzepuszczalna oraz lekka, bardziej spełni się przy ocieplaniu dachów czy poddasza oraz przy ocieplaniu powierzchni wewnętrznych. Pianka zamkniętokomórkowa jest lepsza do ocieplania powierzchni zewnętrznych, fundamentów i podłóg, ale trzeba mieć na uwadze, że jest dość sztywna i przez to nieco bardziej narażona na zniszczenia.

Poprawny natrysk pianką PUR

Wbrew pozorom natrysk pianki PUR wymaga sporego doświadczenia. W trakcie nakładania pianki niezbędne są właściwe warunki takie jak np. właściwa temperatura oraz wilgoć powietrza. Pianka musi zostać nałożona równomiernie, tak aby między poszczególnymi warkoczami nie było pustych przestrzeni. Grubość  pianki PUR też powinna być praktycznie równa. Z uwagi na to, że pianka samoczynnie rośnie po nałożeniu, dopuszczalne są niewielkie różnice, przez co pianka nie jest precyzyjnie gładka oraz równa. Dlatego tak istotne jest doświadczenie. Profesjonaliści poprawnie oceniają metodę rozłożenia pianki na powierzchni.

To sprawia, że mamy pewność, że pianka odpowiednio ociepli budynek oraz nie powstaną mostki termiczne, które mogłyby zepsuć pożądany efekt. Pianka poliuretanowa jest jednym z najlepszych wśród materiałów wykorzystywanych do ocieplenia budynków.

Izolacje pianą poliuretanową

Komentarze są wyłączone.