Układanie kostki

Usługi rachunkowe Toruń
9 lutego, 2021
Jak działa klimatyzacja z rekuperacją – czy warto ?
10 lutego, 2021

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Podstawą dobrego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie sprawdzi się przez lata. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała i nie zepsuła się zbyt szybko. Żeby stworzyć trwały podjazd potrzeba zarówno właściwego przygotowania w postaci podbudowy, aby nie dopuścić do osuwania się, ale także najlepszych surowców do wykonania podjazdu. Wśród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, z uwagi na to przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z bardziej znanych i jednocześnie niedrogich surowców, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy wykonać estetyczny podjazd, jaki będzie zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dopasowanie formy znacznie ułatwia nałożenie kostki według ukształtowania terenu. Z kolei szeroka dostępność we właściwie większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów do budowy sprawia, że nie musimy przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w momencie, gdy zabrakło kostek. Cenę kostki brukowej także można dopasować do do swojego budżetu z uwagi na dostępną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki pogodowe, skoki temperatury i wysoki nacisk pojazdów, a także jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również wady. Podstawową niekorzyść ma wpływ warunków atmosferycznych. Ze względu na opady czy nadmierne nasłonecznienie kostka brukowa może z czasem tracić kolor, przez co traci swoją estetykę. Bywa tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty wybijają się pomiędzy szczelinami i rosną, negatywnie wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może zabierać wiele czasu. Co więcej, by podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi być ułożony w poprawny sposób, co często wpływa na koszt zatrudnienia do tego fachowców.

Nawierzchnia z kostki granitowej

Wykończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie przede wszystkim trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez wiele lat. Co więcej zawdzięczając to naturalnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, jaki w ciekawy sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Przeważnie podjazdy z kamienia są brane za wyjątkowo eleganckie. Ważnym elementem jest również naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości dobrze przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkową zaletę, tj. brak zbierającej się na wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, trzeba pamiętać, że znaczącą rolę ma tutaj ułożenie, aby podjazd mógł być wytrzymały i aby spełniał swoją rolę przez długi czas. Należy unikać zostawiania sporych przerw pomiędzy nimi, dlatego lepiej rozmieścić je jak najbliżej jeden przy drugim, a przerwy wypełnić piaskiem z domieszką cementu. Źle rozmieszczony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się kałuż i zastoin. Oprócz tego naturalna nierówność kamienia powoduje, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton otrzymujemy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy pomocy specjalnych stempli oraz form. W ten sposób da się uzyskać ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, jakie bez trudu da się dostosować do wyglądu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne metody produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Podstawową korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i wytrzymałość na niszczenie i warunki pogodowe. Bez problemu można utrzymać go w czystości, ale w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie konserwacja, aby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Zarówno kostka brukowa, kamień i beton mają wady i zalety. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością, wytrzymałością i estetyką. W zależności od tego, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których ważna jest łatwość czyszczenia. Z kolei jeśli zależy nam na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej dobrym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się elegancko, należy jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w stu procentach.

Komentarze są wyłączone.