Nowoczesne pompy ciepła dostarczają energię cieplną do budynków, pozyskiwaną z wody, z powietrza lub z gruntu. Takie urządzenie przeważnie utworzony jest z dwóch modułów: zewnętrznego, który pobiera energię z otoczenia oraz wewnętrznego przekazującego energię cieplną. Tego typu rozwiązanie to efektywna technika ogrzewania domu w okresie zimowym i ochładzania go latem, co przy zastosowaniu w miarę niskich kosztów, przesyła energię cieplną do instalacji c.o. Pompę ciepła da się zainstalować tak samo w domu, mieszkaniu albo pozostałych budynkach użytkowych, a poprzez pobór ciepła z niewyczerpalnych źródeł i braku wydzielania zanieczyszczeń jest to technika proekologiczna. Istotną wartością dla pompy ciepła Toruń jest również brak konieczności konstruowania komina.
Ponadto pompy ciepła charakteryzują się względnie cichym sposobem pracy oraz wieloletnią trwałością. Pompa ciepła, co jest systematycznie sprawdzania, przy czym warto mieć na uwadze, że ceny przeglądów są stosunkowo niskie, zwykle jest sprawna przez lata bez konieczności wymiany. Można ją zainstalować wspólnie z instalacją centralnego ogrzewana oraz do ocieplania bieżącej wody przez instalację ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła, to dobrze zaprojektowana metoda ogrzewająca, zarządzana jest przez jest przez systemy sterownicze przemyślane do nietrudnej obsługi dla każdej osoby. Poza tym pasuje w większości budynków.
W jaki sposób działa pompa ciepła?
W ofercie pomp ciepła wynajdziemy ich parę typów podzielonych na odmienne źródło energii. Sama w sobie pompa ciepła nie tworzy energii, stanowi typ transformatora, który na początku ściąga energię po czym przemienia ją dla ogrzania domu. Nieważne, czy źródłem jest woda, powietrze lub ziemia, pompa ciepła Toruń stworzona jest z dwóch części. Moduł zewnętrzny, dolne źródło, ma na celu przyjmować jak najwięcej energii ze źródła. Ta część jest podstawą pompy ciepła i z tego powodu ten element powinno się przystosować do wybranego źródła. Moduł zewnętrzny kieruje pobraną energię do modułu wewnętrznego działającego już w środku domu. W tym momencie zgromadzone ciepło jest przenoszone do instalacji c.o. Przesył ciepła łącznie z redukcją ciśnienia i dopasowaniem temperatury skutkuje oddaniem ciepła do całego wnętrza domu. Dzięki pompie ciepła da się dogrzewać każdy pokój, a ponadto wspomóc instalację c.w.u (ciepłej wody użytkowej). Tym sposobem mieszkańcy zyskują również możliwość instalacji ogrzewania podłogowego lub/i ściennego. Z kolei działanie pompy ciepła ustawia prosty w obsłudze układ sterowania.
Typy i rodzaje pomp ciepła
Gruntowe pompy ciepła
Gruntowa pompa ciepła to przyjazne środowisku rozwiązanie, który da się używać przez cały rok. To dlatego, że taka pompa ciepła wysysa energię słoneczną absorbowaną do ziemi, a temperatura gruntu ma zazwyczaj stałą wartość. Stale gromadzona energia przekazywana jest do układu grzewczego w module wewnętrznym. Znaczącą zaletą takiego rodzaju pompy ciepła jest ekologiczność, ponieważ nie oddaje ona zanieczyszczeń. Pompa ciepła gruntowa to projekt wymagający obszerniejszej działki wokół domu czy innego budynku, żeby cała praca była efektywna. Rezultat budowy pompy ciepła przyniesie jednak sporo zysku, na które warto się zdecydować.
Pompy ciepła powietrzne
Największą zaletą pomp ciepła jest ich duża ekologiczność. Powietrze jako odnawialne i stałe źródło gwarantuje wydajność pompy ciepła, a do tego nie niszczy środowiska. W takiej sytuacji zewnętrzny moduł przenosi energię powietrza na ciepło i przesyła ją do instalacji grzewczej. Powietrzna pompa ciepła może być wykorzystana w domach i budynkach mieszkalnych i usługowych. Taka pompa ciepła charakteryzuje się niegłośną aktywnością, niezależną od warunków pogodowych. Innego źródła energii trzeba szukać dopiero gdy temperatura powietrza zejdzie poniżej – 5 stopni.
Pompy ciepła wodne
Pompę ciepła wodną da się zamontować tylko w sytuacji, gdy w pobliżu domu jest źródło wody. Inaczej wymagane będzie przygotowanie studni. Warto wiedzieć, że jeżeli korzystamy z naturalnego zbiornika, konieczna będzie filtracja. Należy przeanalizować instalację pompy ciepła wodnej, dlatego że gwarantuje ona stałe ogrzewanie w okresie chłodnym oraz studzenie w okresie letnim. Pompa ciepła zasysa wodę i przekazuje ją do budynku, a następnie na bazie wymiany energii dostarcza wodę ciepłą, następnie odrzuca wodę zimną. Wielką zaletą pompy ciepła wodnej jest to, że najlepsza jest, gdy jest wielkie zapotrzebowanie na ciepło.
Z jakiego powodu warto mieć pompę ciepła?
Główną zaletą montażu pompy ciepła, pochodzącą z poboru energii ze źródeł odnawialnych jest energooszczędność i ekologiczność. W zestawieniu do pozostałych źródeł energii, wykorzystanie pompy ciepła nie uwalnia żadnych złych odpadów i substancji. Wobec tego jest to rozwiązanie całkowicie ekologiczne. Ze względu na to, że aplikacja pompy ciepła jest mocno przyjazna dla środowiska, proponowane są dodatkowe dofinansowania budowy ekologiczne. Ponadto warto wspomnieć, że stosunkowo niskie koszty używania dość szybko zwracają pieniądze wydane przy rozpoczęciu inwestycji, a wydajność i żywotność poprawnie zamontowanej i regularnie serwisowanej pompy dochodzi nawet do pięćdziesięciu lat nieprzerwanego stosowania.
Montaż pompy ciepła usuwa również przymus powstania komina oraz zaplecza, gdzie przechowywany byłby opał oraz zakupu opału. Wydatki są zdecydowanie mniejsze w porównaniu do pozostałych źródeł ciepła. Ponadto pompy ciepła są właściwie bezobsługowe. Dzięki prawie pełnemu zautomatyzowaniu wymaga zaledwie minimalnego pilnowania cech mechanizmu. Użytkownicy marnują czasu na dodawanie opału .
Warto zdecydować się na pompę ciepła także ze względu na zastosowanie. Pompy ciepła zapewniają sporo możliwości zaczynając od systemu grzewczego, który dostarcza ciepło dla pokoi oraz użytkowej wody. Pompa może współpracować z ogrzewaniem grzejnikowym oraz podłogowym, więc zapewnia najlepsze efekty. W lecie może także wspierać chłodzenie pokoi, dlatego też korzystanie z pompy ciepła jest wielofunkcyjne i wygodne.