Rekuperacja, a klimatyzacja – co to jest?

Tworzenie stron Toruń
1 lutego, 2021
Nowoczesne termoizolacje
2 lutego, 2021

Nowoczesna klimatyzacja z rekuperacją

Świeże powietrze w pracy czy w domu, rzutuje nie tylko na świetne zdrowie, ale także na naszą wydajność. Dobra jakość powietrza oraz optymalna temperatura, wyznaczają fundament naszej wygody i dodatnio wpływają na motywację i chęć działania. By zapewnić sobie korzystne warunki przeważnie decydujemy się na kupno klimatyzacji. Jako pewny zwycięzca wśród wszystkich wentylatorów, klimatyzator najskuteczniej kontroluje temperaturę w środku pomieszczeń zapewniając nam chłód w ciągu upałów. Jedynym minusem tego rozwiązania jest to, że klimatyzator chłodzi powietrze, które już mamy i nie dostarcza dojścia świeżego powietrza. W tej kwestii doskonale sprawdza się system wentylacji mechanicznej, tzw. rekuperacja. Co to jest rekuperacja i z jakiego powodu warto łączyć rekuperację z klimatyzacją? Wszystko po to, żeby wypracować jak najlepszy komfort.

Rekuperacja i klimatyzacja – co to jest?

Nowoczesna klimatyzacja wpływa na utrzymanie komfortowej temperatury w środku pomieszczeń szczególnie latem, gdy liczymy się z uderzeniami upałów. Nowoczesne klimatyzatory pozwalają nam na ustawienie idealnej temperatury w środku pomieszczeń, zapewniając wychłodzenie i komfort cieplny niezależnie od tego, jak gorąco jest na zewnątrz. System działania klimatyzacji polega na ochładzaniu powietrza do wskazanej temperatury. W mieszkaniach i domach z reguły wykorzystywanymi klimatyzatorami są klimatyzatory split. Ich wewnętrzna część ma za zadanie chłodzenie powietrza w środku, z kolei ich zewnętrzna część usuwa gorąco z budynku. Wyjątkowo nowoczesna klimatyzacja zaopatrzona jest w elementy niszczące kurz, roztocza oraz alergeny i bakterie. To nie świadczy o tym, że klimatyzator ma zastosowanie jedynie w trakcie lata. Znaczna część klimatyzatorów potrafi także ocieplać powietrze. Nie wyręcza to co prawda zimowego ogrzewania lub innych systemów grzewczych, jednak nadaje się w okresie przejściowym.

Nowoczesna rekuperacja natomiast ma swoje zastosowanie w wentylacji budynków. Na temperaturę w środku oddziałuje wiele różnych okoliczności, jednak koszty ogrzewania i chłodzenia budynków wynikają ze strat ciepła. Z reguły wentylacja wyprowadza ciepłe powietrze i zbiera z zewnątrz zimne. Do ustawienia temperatury wewnątrz domu czy mieszkania, zimne powietrze trzeba ocieplić, na co zużywana jest znaczna ilość energii odpowiedzialnych za to urządzeń. Energooszczędnym pomysłem jest montaż nowoczesnej rekuperacji. Rekuperator pozyskuje gorąco z wentylacji. W tym celu rekuperator ogrzewa napływające zimne powietrze, wykorzystując ciepło odprowadzanego powietrza. Taką techniką redukuje zapotrzebowanie na ogrzewanie powietrza z dodatkowego źródła. Ponadto rekuperator wyposażony jest w filtry, które osłaniają jego wentylatory i tym samym oczyszczają powietrze wprowadzane do wnętrza budynku.

Klimatyzacja z rekuperacją – optymalna technika na utrzymanie komfortu

Klimatyzacja czy rekuperacja – co wybrać? Myślimy, który z tych systemów korzystniej się zdecydować. Jeżeli planujemy kupno któregoś z nich, warto najpierw pomyśleć o rekuperacji. Korzystna wentylacja powietrza redukuje nasze zapotrzebowanie na dogrzanie albo chłodzenie pomieszczeń czy także oczyszcza powietrze. Gwarantuje nam wysoką oszczędność energii i ochronę przed wilgocią, alergenami i zanieczyszczeniami, a także stale świeże powietrze. Klimatyzator z kolei troszczy się o nasz komfort termiczny. Perfekcyjnym systemem dostarczania komfortu w środku pomieszczeń jest połączenie obu tych systemów i kupno rekuperacji z klimatyzacją. Nowoczesna klimatyzacja i rekuperacja jako jedność stanowi połączenie korzyści z kupna klimatyzacji i wentylacji. Rekuperacja ma również korzystny wpływ na grzewcze systemy, dlatego montaż rekuperacji będzie pożyteczna o każdej porze roku.

Zalety instalacji nowoczesnej klimatyzacji z rekuperacją

Instalacja systemu klimatyzacji i rekuperacji posiada sporo widocznych zalet. Największą z zalet jest komfort termiczny w środku domu i dopływ świeżego i czystego powietrza, bez przymusu otwierania okien. Bez względu na sposób pracy systemów, mamy pod nadzorem temperaturę i eliminujemy występowanie niekorzystnych przeciągów. Ponadto korzystając z nowoczesnej rekuperacji iklimatyzacji obniżamy koszty wychładzania oraz dogrzewania domu, za sprawą energooszczędności. Brak potrzeby otwarcia okien do wentylacji pokoi oznacza, że da się odciąć się od hałasu ulicznego. Używanie systemu ma również pozytywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. W ten sposób regulowany jest stopień wilgotności powietrza, co oznacza, że nie ryzykujemy gromadzenia się pleśni i grzybów. Te wskazane zalety świadczą o porządnej jakości systemów. Ich poztywny wpływ na komfort panujący w środku budynku zachęca do tego, że opłaca się pomyśleć nad montażem klimatyzatora z rekuperacją.

Montaż klimatyzacji Toruń

Komentarze są wyłączone.