Najczęstsze zadania chirurga stomatologa

Najem lub sprzedaż mieszkania za pośrednictwem biura nieruchomości
15 lutego, 2021
Czy warto mieć pompę ciepła?
16 września, 2021

Stomatolog chirurg wykonuje wiele różnych, zazwyczaj najtrudniejszych zabiegów z zakresu stomatologii. Dotyczy to niwelowania problemów jamy ustnej, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki. To są zatem zabiegi z zakresu naprawy wad zgryzu, eliminowania stanów zapalnych, eliminowania torbieli czy guzów, plastyki tkanek miękkich oraz kostnych. Stomatolog chirurg także aplikuje implanty. Do częstych zabiegów realizowanych przez Stomatologa chirurga szczękowego należy wyrywanie ósemek, chirurgiczna resekcja zęba oraz sterowana regeneracja kości pod stomatologczny implant, a do tego jego wszczepienie.

Ekstrakcja ósemek

Pomimo tego, że ósemki rosną w jamie ustnej człowieka jako ostatnie, zazwyczaj wywołują wiele nieprzyjemności. Zdaniem dentystów właściwie umiejscowionych zębów nie ma potrzeby naruszać. Bywają jednak takie przypadki, co oznaczają, że nieuniknione okaże się wyrwanie ósemki. W tym wypadku trzeba udać się do stomatologa chirurga szczękowego, który rozwiąże problem.

Przważnie proces wyrastania ósemek jest utrudniony na przykład z uwagi na brak miejsca wśród zębów. Ósemki, gdy mają utrudnioną drogę wyrzynania, uciskają inne zęby. W ten sposób powodują zazwyczaj trudny do zniesienia ból oraz poruszanie sie pobocznych zębów. Za mała ilość miejsca dla wybranych zębów może oznaczać trudności podczas całkowitego otwierania ust. To dla pacjenta oznacza dyskomfort, jakiego należy się pozbyć.

Wyrwanie ósemek przez stomatologa chirurga szczękowego odpowiednie jest też wtedy, gdy ząb niszczy próchnica. Ten problem może bez przeszkód atakować inne zęby, dlatego trzeba zlikwidować jej źródło. Zdarza się też tak, że wokół zęba pojawia się obszerny stan zapalny dziąsła, zazwyczaj spowodowany właśnie próchnicą. W takim wypadku usunięcie ósemki przez stomatologa chirurga szczękowego jest jedynym rozwiązaniem problemu.

Chirurgiczna resekcja zęba w gabinecie dentystycznym

Zabieg endodontyczny jest oceniany jako bardzo dokładnym zabiegiem, a endodonta, czyli stomatolog, który robi leczenie kanałowe, korzysta z mikroskopu, zdarza się, że ciężko jest dostać się do wszystkich rozwidleń kanału zębowego. W takim przypadku niezbędna jest resekcja zęba. Polega to na dostaniu się do niezauważonej części kanału zębowego, w którym zostało infekcja.

Przeważnie resekcja zęba konieczna jest, kiedy chirurg stomatolog nie może zobaczyć dokładnie zęba. Na przykład ze względu na nietypową budowę kanału. Czasem jest tak, że wokół zmienionej tkanki znajduje się ropień lub torbiel. Wtedy nie ma możliwości dotarcia do zęba poprzez zabieg endodontyczny.

Wykonujący zabieg stomatolog chirurg nacina tkankę śluzówki, żeby dotrzeć do kości oraz dokładnie sprawdzić ząb oraz wyjąć zaatakowane przez chorobę elementy. Chirurg dentysta wykonuje zabieg resekcji zęba pod mikroskopem. To oznacza, że ten zabieg jest niezwykle dokładny oraz pozwala dentyście dojść do wszystkich odnóg kanału zębowego. W momencie, gdy kanał jest już dokładnie czysty napełnia go dentystycznym cementem.

Sterowana regeneracja kości pod implant

Z powodu ekstrakcji lub utraty zęba z czasem rozpoczyna się proces zaniku kości. Dochodzi do tego poprzez utratę nacisku będącą skutkiem braku zęba. O ile bardzo szybko chirurg stomatolog szczękowy nie przeprowadzi zabiegu implantacji zęba, zanik kości uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu. By móc wszczepić implant niebezpośrednio niezbędna będzie sterowana regeneracja kości. Działa na zasadzie odbudowy kości przy pomocy biomateriałów. Surowce pochodzą bezpośrednio od pacjenta albo ewentualnie świni albo krowy. Dzięki zawartm białkom i leukocytom zabieg jest bezpieczniejszy, a gojenie przebiega zdecydowanie szybciej. Jeśli materiał kostny pobierany jest od pacjenta, zazwyczaj chirurg stomatolog bierze go z żuchwy lub z brody. Nadrzędnym przeznaczeniem takiego zabiegu jest uaktywnienie komórek budujących kość. Po przeprowadzeniu sterowanej regeneracji kości chirurg stomatolog może bezpiecznie podjąć się wszczepienia implantu zęba.

www.stomatolog-torun.pl

Komentarze są wyłączone.