Nawadnianie ogrodów – przegląd systemów nawadniania

Szkolenie na kierowcę pogotowia
11 lutego, 2021
Prawidłowy serwis klimatyzacji w domu i biurze
11 lutego, 2021

Gdy zależy nam na tym, aby ogród ładnie wyglądał, najistotniejszym elementem, jaki utrzyma go w okazałym stanie jest podlewanie. To za mało, by pielęgnować rośliny przycinając je, czy dopasowując ich warunki glebowe. Każdy ogród ma spore zapotrzebowanie wody, ale tradycyjne sposoby podlewania nie dość, że zabierają sporo czasu i wysiłek, to oprócz tego wymagają ciągłego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Średnio ocenia się, że tak samo jak ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu pożera najwięcej czasu pośród pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego też powstały systemy nawadniania ogrodów, które będą „pamiętały” o potrzebie nawodnienia ogrodu, ale też mogą dopasowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Codzienne stosowanie zwykłej konewki pobiera zdecydowanie dużo czasu i będzie funkcjonalne zaledwie w bardzo małym ogrodzie, z uwagi na to wiele osób co najmniej podejmuje zakup ogrodowego węża. To zdecydowanie wygodniejsze, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom można podpiąć wąż pod kran, co o wiele upraszcza dotarcie do każdego zakątka ogrodu, biegania z konewką i ciągłego dodawania wody. Do podlewania ręcznego możemy dołączyć pistolet, jaki umożliwia dostosowanie ciśnienia wody, a nawet zatrzymanie wody bez konieczności zakręcania kranu, a także ogrodowe zraszacze, które wystarczy podpiąć pod wąż i które także usprawniają nawodnienie ogrodu i w dużym stopniu ograniczają nasz wkład pracy.

Jeżeli jednak myślimy o większym zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, lepiej zainstalować system nawodnienia ogrodu. Jednym z najprostszych jest specjalny sterownik elektroniczny nakładany na kran, co umożliwia programowanie momentu zraszania. Wadą tej metody są widoczne rozciągnięte po powierzchni ogrodu węże i niemożliwość powiększenia systemu.

Automatyka do nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza jednak, że musimy przyzywczaić się do widocznych. Aplikacja większego systemu nawadniania sprawdzi się nie tylko w największych ogrodach, ale też w niewielkich i całkiem małych. System nawadniania potrzebuje co prawda przygotowania w postaci planu i instalacji całego systemu. Z reguły system zakopywany jest pod powierzchnią. Konieczne jest podłączenie programatora, systemów doprowadzających wodę, podpięcia do wodnej instalacji w postaci zaworów, a także zraszaczy, które niezbędnych do rozlania wody po samym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system musi być rozłożony przed projektem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Wśród ogrodowych zraszaczy kupimy parę odrębnych typów, które można zastosować do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one doskonale jako część składowa całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są mocno popularne z tego powodu, że ich bazową zaletą jest równe nawodnienie wybranej części ogrodu. Zaopatrzone w formujące rozmiar strumienia sterowniki oraz dysze odpowiadają za ciśnienie wody działają doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one stosunkowo niskie, a ich podstawową zaletą uznajemy to, że po ukończeniu czynności podlewania zanurzają się pod powierzchnią ziemi. Z kolei zraszacze niewynurzane są na stałe obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są kupowane, z uwagi na to, że ich działanie może być wyregulowane w zakresie 360o. Nieporównywalnie zdadzą egzamin w podlewaniu trawy i mają sporo funkcji i są lepsze pod względem jakości w zestawieniu do zraszaczy stałych. Głównie polecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Zasięg wody może dostać się do 3-22 metrów, a dodatkową funkcją tego systemu jest to, że da się nawadniać w danym momencie zaledwie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze służą wytwarzaniu maleńkiej mgiełki, z tego powodu okażą się najlepsze w przypadku roślin, które nie wymagają na raz dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugim rodzajem nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Zwykle używane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Dlatego też będą najlepsze do podlewania żywopłotów, drzew, krzewów ozdobnych i warzywników. Plusem tego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, dzięki temu nie dojdzie do poparzenia roślin. Co więcej to system niezwykle oszczędny, z uwagi na zmniejszenie marnowania wody. Linie kroplujące składają się z przewodów z kroplówkami, które sączą wodę. Kroplowniki bardzo oszczędnie nawadniają rośliny dostarczając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Instaluje się je tylko na małych przestrzeniach, do podlewania minimalnych skalniaków, rabat kwiatowych, czy mało dużych żywopłotów. Ogromnym plusem jest możliwość prostej instalacji i wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące są najlepsze w głównej mierze w ogrodach, gdzie rośliny rosną nieregularnie

 

Ogrody

Komentarze są wyłączone.