Firma ogrodnicza Toruń

Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta – Wznowienie znaków granicznych
8 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Ceny zabiegów stomatologicznych
15 sierpnia, 2019
Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu oraz dobrego przygotowania. Nim ogród będzie pięknym miejscem, w którym przyjemnie będzie odpocząć, dzięki przyjaznej atmosferze, zawdzięczanej przez otoczenie pięknych roślin, drzew i krzewów, dobrze zadbać o podstawy i rozpocząć projekt ogrodu od zera. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I — to najistotniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w dostępnej przestrzeni, aby nie było ich, ani za dużo, ani zbyt mało? Zanim zabierzemy się do działania, dobrze jest mieć przygotowany plan.

ETAPY PROJEKTOWANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na który w szczególności należy zwrócić uwagę, jest teren, na którym powstanie projektowany ogród. Należy zgromadzić wszystkie informacje na temat tego, jak wygląda przestrzeń, jakie ma granice oraz co już się na niej znajduje. Taka wiedza pozwoli sprawdzić, jakie są możliwości na tym terenie. Co ważne, należy zorientować się we wszelkich czynnikach, jakie wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Będą to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale również sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac nad ogrodem, trzeba również wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Projektowanie ogrodu uzależnione jest od tego, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, gdzie domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę należy wziąć również to, czy w projektowanym ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci oraz czy musi być przystosowany dla osób starszych i niepełnosprawnych. Dodatkowo warto ocenić, czy konieczne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas wstawienie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy planujemy wydzielić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to dobrze oszacować w oparciu o przewidziany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich pożądanych elementów w terenie. Z tego powodu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wybranych elementów, jest znaczące, by ogród stał się atrakcyjny, a przy tym zachowywał porządek i dawał użytkownikom pełną swobodę. Trzeba zatem podzielić ogród na części i ustalić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Należy jednak pamiętać, by unikać sztywnych granic. Części dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga także troski o możliwość wygodnego poruszania się. Należy zastanowić się, w jaki sposób złączyć pojedyncze części ogrodu oraz wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj zasadnicze jest zaprojektowanie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które połączą wszystkie te elementy w spójną całość. Należy pamiętać, aby nie przesadzić z ilością ścieżek, ale też, by nie było ich za mało. Na tym etapie można także wybrać rodzaj nawierzchni, jaka posłuży do stworzenia dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już ścisłym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by otrzymać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą mogą okazać się portale internetowe, dobre książki albo wiedza specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny dobrze kreować od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zamierzonego efektu tak, aby powstała harmonijna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Przydatne udogodnienia

W oparciu o wiedzę, gdzie znajdą się poszczególne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda dostawała się do skupisk drzew, krzewów i roślin, ale jednocześnie nie zatapiała ich zbytnio oraz, aby przewody elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu szczegółowego projektu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby oraz instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się jako pierwsze. W trakcie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umieszczać je w odpowiednich odstępach, dlatego że wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają specjalistyczną wiedzę na temat świata roślin. To projektant pomoże odpowiednio dostosować je do oczekiwań klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat wymagań siedliskowych roślin i pielęgnacji, a także oceni, jakie wielkości uzyskają w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się również na znajomości uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez każdy z etapów projektowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Dodatkowo wiele firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów proponuje usługi całorocznej pielęgnacji i sezonowego serwisu systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, aby raz zaprojektowany ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć na lata.

Więcej informacji na stronie Ogrody Toruń

Komentarze są wyłączone.