Projektowanie ogrodów – Toruń Bydgoszcz

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – Dom na sprzedaż
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Certyfikat angielskiego Toruń
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodu wymaga czasu oraz porządnego przygotowania. Nim ogród będzie wspaniałym miejscem, gdzie odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki urokliwej atmosferze, budowanej przez otoczenie wspaniałych roślin, drzew i krzewów, warto zadbać o podstawy i zacząć projektowanie ogrodu od początku. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I najważniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Zanim przystąpimy do działania, warto jest mieć przygotowany plan.

ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na który w szczególności należy zwrócić uwagę, jest sam teren, gdzie ma powstać ogród. Trzeba zgromadzić wszelkie informacje na temat tego, jak wygląda przestrzeń, jakie są jej granice oraz co już się na niej znajduje. Ta wiedza pomoże sprawdzić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, dobrze jest rozeznać się we wszelkich czynnikach, które wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Są to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale również forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań nad ogrodem, trzeba też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Projektowanie ogrodu zależne jest od tego, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, gdzie domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę należy wziąć również to, czy w projektowanym ogrodzie będą bawić się zwierzęta i dzieci i czy musi być dostosowany do osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy potrzebne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy planujemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to dobrze oszacować w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Następnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich chcianych elementów w terenie. Z tego powodu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wybranych elementów, jest ważne, by ogród stał się atrakcyjny, a przy tym zachowywał porządek oraz dawał użytkownikom zupełną swobodę. Trzeba zatem podzielić ogród na części i nakreślić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Trzeba jednak uważać, by unikać surowych granic. Części właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga również troski o możliwość wygodnego poruszania się. Warto zastanowić się, w jaki sposób złączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj zasadnicze jest rozplanowanie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które złaczą każdy z tych elementów w spójną całość. Warto pamiętać, aby nie przesadzić z ilością dróżek, ale też, by nie wykonać ich zbyt mało. Na tym etapie można także wybrać rodzaj nawierzchni, która posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już konkretnym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by otrzymać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą okazać się dobre książki, portale internetowe albo wiedza specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny dobrze kreować od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zamierzonego efektu tak, aby powstała spójna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Przydatne udogodnienia

Dzięki wiedzy, gdzie znajdą się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda docierała do skupisk drzew, krzewów i roślin, a zarazem nie zalewała ich przesadnie oraz, aby przewody elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu szczegółowego projektu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby i instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się jako pierwsze. W czasie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umiejscawiać je we właściwych odstępach, dlatego że wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają szeroką wiedzę w zakresie świata roślin. To zadaniem projektanta jest właściwie dostosować je do oczekiwań klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat wymagań siedliskowych roślin oraz pielęgnacji, a także oceni, jakie rozmiary uzyskają w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się także na wiedzy na temat ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez każdy z etapów zakładania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Ponadto wiele firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów oferuje usługi całorocznej pielęgnacji i sezonowego serwisu systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, aby raz założony ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć przez lata.

Komentarze są wyłączone.