Nieruchomości Toruń – Dom na sprzedaż

sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklep internetowy ile kosztuje
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Projektowanie ogrodów – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020
mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zakup domu dla większości jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po wielu miesiącach wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Wieczorami czytamy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym nawale odszukać tę,która spełni nasze oczekiwania i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Kilka spraw należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego należy rozpocząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeżeli mieszka z Tobą wiele osób, domek mający 60 metrów kwadratowych będzie zbyt mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Przeanalizować należy też kwestię garaży. W obecnych czasach jedno miejsce często nie wystarcza, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy powiększenie małego garażu. Rozpatrzyć trzeba też rozmiar działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Zbyt mała będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Wstępnie należy uściślić ogólną lokalizację. Nie każdemu pasują osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej cichego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do pracy.

Stare kontra nowe

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego domu, jak i starego, ma swoje dobre i złe strony. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nowy budynek od dewelopera. Nowy dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne wizje związane z zastosowaną technologią, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Używany dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej stoi on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to dogłębnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy stacji paliw. Stare, domy mają swój czar i urokliwe wnętrze. Bardzo często okazuje się, że wyremontowanie takiego budynku pochłonie sporo środków finansowych.

Więcej o lokalizacji

Miejsce jest ważne. Budynek nie stoi w próżni. Kluczowa jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto ma do niej prawo, czy jest publiczna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spięcia. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z kosztami.

Lokalizacja wpływa na cenę. Zagadnienie to można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie miejskim są znacznie droższe niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować cenę działki na Wrzosach czy w Grębocinie i podobną działkę w Rozgartach, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście mające wpływ pieniądze i w takim wypadku warto przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Stan prawny

Jest to najistotniejsza rzecz do sprawdzenia. W pierwszej kolejności należy przeanalizować, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Dane odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Koniecznie trzeba przejrzeć też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Wnikliwe przestudiowanie papierów przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów w przyszłości. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo wnikliwie zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny powinien ocenić fachowiec. Nie warto żałować na to środków albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najgroźniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Równie ważną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się zagrzybienia wymaga profesjonalnych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla większości istotna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Musimy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to trzeba upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo bywa, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie trzeba przyglądać się wszelkim papierom związanym z działką. W wypadku używanego domu należy koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

Mieszkania na wynajem Toruń

Komentarze są wyłączone.