Instalacje nawadniania ogrodów

Dobry Fryzjer – wybieramy dobry salon
6 kwietnia, 2020
Korony na implantach – Toruń
26 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Nawadnianie ogrodów – przegląd systemów nawadniania

Kiedy chcemy, aby ogród ładnie wyglądał, kluczowym elementem, który utrzyma go w okazałym stanie jest nawadnianie. To za mało, by dbać o rośliny podcinając je, czy dostosowując ich warunki glebowe. Każdy ogród potrzebuje wody, niestety zwyczajne metody nawadniania nie dość, że zajmują dużo czasu oraz wysiłek, to jeszcze wymagają ciągłego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Często ocenia się, że podobnie jak z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu wśród innych czynności pielęgnacyjnych. Dlatego też wymyślono systemy nawadniania ogrodów, które będą „pamiętały” o konieczności nawodnienia roślin, ale też mogą dostosowywać ilość wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Częste korzystanie ze zwykłej konewki pobiera zdecydowanie dużo czasu i sprawdzi się zaledwie w bardzo małym ogrodzie, dlatego część osób co najmniej podejmuje zakup węża ogrodowego. To znacznie bardziej komfortowe, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom można podpiąć wąż pod kran, co o wiele upraszcza dotarcie do wszystkich zakątków ogrodu, bez manewrowania z konewką oraz ciągłego dodawania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy przyłączyć pistolet, który umożliwia dopasowanie ciśnienia wody, a nawet zamknięcie strumienia bez konieczności odcinania kranu, a także ogrodowe zraszacze, które wystarczy podpiąć pod wąż oraz które także usprawniają nawodnienie ogrodu oraz zdecydowanie zminimalizują nasz wkład pracy.

Jeżeli jednak zależy nam na większym zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, warto pomyśleć systemie nawodnienia ogrodu. Jednym z najmniej skomplikowanych jest specjalny sterownik elektroniczny montowany na kran, który umożliwia określanie momentu podlewania. Wadą tego sposobu są widoczne rozłożone po ogrodzie węże i niemożliwość rozbudowy systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza jednak, że trzeba przyzywczaić się do widocznych. Aplikacja większego systemu nawadniania sprawdzi się nie tylko w największych ogrodach, ale też w średnich oraz mniejszych. System nawadniania wymaga dobrego zaangażowania w postaci planu oraz montażu pełnego systemu. Zwykle system rozprowadzany jest pod powierzchnią. Niezbędne jest zamontowanie programatora, systemów doprowadzających wodę, podłączonych do wodnej instalacji w postaci zaworów, a także zraszaczy, które będą odpowiadały do rozprzestrzeniania wody po całym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system ma być rozłożony przed powstaniem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Pośród ogrodowych zraszaczy znajdziemy parę odrębnych typów, które można wykorzystać do nawodnienia ogrodu. Spisują się one wspaniale jako element systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są niezwykle znane z uwago na to, że ich podstawową zaletą jest miarowe nawodnienie danej części ogrodu. Zaopatrzone w nadające rozmiar strumienia dysze oraz sterowniki odpowiadają za ciśnienie wody działają doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one bardzo niskie, ale ich kluczową zaletą jest to, że po ukończeniu czynności podlewania chowają się pod ziemią. Z kolei zraszacze niewynurzane są stale widoczne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – przede wszystkim są kupowane, z uwagi na to, że ich działanie może być wyregulowane w obrębie 360o. Świetnie przydadzą się w podlewaniu trawników i posiadają sporo funkcji oraz są lepsze jakościowo od zraszaczy stałych. Głównie polecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Zasięg wody może dojść 3-22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że możemy nawadniać w określonym czasie tylko wybrany sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim służą tworzeniu niewielkiej mgiełki, z tego względu okażą się najlepsze w przypadku roślin, które nie potrzebują przesadnie dużej ilości wody.

Linie kroplujące do nawadniania ogrodu

Drugą opcją systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Przeważnie używane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Dlatego też będą dobre do nawadniania drzew, żywopłotów ozdobnych krzewów oraz warzywników. Korzyścią tego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza łodyg, liści ani kwiatów, dzięki temu nie ryzykujemy poparzenia roślin. Co więcej jest to system wyjątkowo ekonomiczny, z uwagi na zminimalizowanie marnowania wody. Linie kroplujące przygotowywane są z kabli z kroplówkami, które sączą wodę. Kroplowniki maksymalnie oszczędnie doprowadzają wodę do roślin dając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Sprawdzają się zaledwie na małych przestrzeniach, do nawadniania minimalnych skalniaków, rabat kwiatowych, czy mało rozrośniętych żywopłotów. Dużą zaletą jest możliwość prostej instalacji oraz samodzielnego wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące są najlepsze przede wszystkim w ogrodach, w jakich rośliny rosną nieregularnie

 http://www.ogrody-torun.pl

Komentarze są wyłączone.