Ostatnio na pierwszym miejscu były atrakcje odbywające się za pośrednictwem Internetu, które nie miały tak naprawdę nic wspólnego ze światem obiektywnym. Co ważne – skutecznie wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników zasiadało przy swoich pecetach w domu na niezliczone godziny oraz wnikało w nierealny świat (z myszkami takiej wydajności, że trudno było normalnej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Efekt był taki, że zależności międzyludzkie w sporym obszarze przeniosły się właśnie tam. Bywały okoliczności, w których osoby mieszkające w tym samym domu (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się twarzą w twarz, przekazywały sobie sms-y, pisały do siebie na Facebook’u lub grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można dyskutować o dużym wpływie technologii na ludzkie życie, z drugiej – o pasywności lenistwie i zaraźliwej obojętności na innych.Znakomitym pomysłem okazała się sensacyjna zabawa escape room. Swoje korzenie posiada wprawdzie w świecie zabaw wirtualnych, natomiast później przeszła istotne przemiany. Oparta była tylko na tekście pokazującym się na ekranie peceta, który dotyczył opisu wnętrza oraz celu: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, że gra zajmowała od samego początku. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Dopracowano grafię i tym samym przyszła era „point and click”, czyli rozgrywek prowadzonych przed monitorem peceta z myszką w ręku. Zabawa Escape room dotarł także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zainteresowaniem. W niej nie ma miejsca na przeciętne scenariusze lub nudne dialogi. Gracz jest przeniesiony do oryginalnego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam osobliwe przedmioty, trzeba rozwiązać niemało skomplikowanych zagadek, dowieść umiejętności spójnego myślenia i pomysłowością. Escape room to gra akcji, która odbywa się na żywo. Nadrzędny punktem wszelkich posunięć jest opuszczenie pokoju razem z znajomymi. Wydaje się, iż to wszystko jest oczywiste. Gracze tymczasem mają określony czas na ucieczkę z pomieszczenia.
Na wstępie wszyscy gracze, którzy wybrali konkretny termin oraz porę, zostają zatrzymani w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A wyszukać w nim można niewątpliwie mnóstwo oryginalnych rzeczy! Gracze mają od 45 minut do godziny, aby rozwiązać wszystkie tajemnice i wyjść pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie wszędzie. Każdy pokój to absolutnie inna forma zabawy. Scenarzyści dopracowali je w najdrobniejszych detalach, by dostarczyć dobrej rozrywki i zadziwiać do ostatniej chwili. Nie wszystkim udaje się wyjść z takiego pokoju. Kiedy zajdą takie okoliczności przychodzi osoba pełniąca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na owym etapie gracze mogą od niej dowiedzieć się, w jaki sposób trzeba było się wydostać lub odpowiedź pozostaje tajemnicą. Atrakcją jest z pewnością fakt, że zainteresowani sami muszą odkryć historię pokoju – nikt im tego nie mówi. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że gracze potrafią zadziwić samych autorów tajemnic i wyjaśniają je w twórczy sposób, a mianowicie taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Głównym warunkiem jest niestosowanie siły, aby wydostać się z pomieszczenia.
Pierwszym typem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca i próbują odnaleźć tajnik jego zwycięstw. Konkretniej mają odszukać ukryty „skarb” w 60 minut, jednak okazuje się nim nie sekret sportowca, a klucz do zwyczajnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze pozwolą się zdemaskować? Czy zachowają trzeźwość umysłu i zbiegną z pokoju? Innym typem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, okazują się tunelem do podróży między wymiarami i gracze przenoszą się kilkadziesiąt lat wstecz. By wrócić do swoich czasów muszą wyjaśnić wszystkie tajemnice i zbiec z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom lepiej się „powodziło”? Jakie składniki znajdują się w eliksirze szczęścia? Trzeci typ pokoju nawiązuje do popularnej opowieści o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz opiera się na ujęciu smerfów przez złego czarodzieja Gargamela do swojego niebezpiecznego zamku. Tam robi eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze składników musi udać się w podróż i to jest jedyny moment, aby ocalić porwane smerfy. W zamku ukrywa się wiele pułapek, a zainteresowani są jedyną nadzieją na ocalenie. Ostatni pokój, posiada nazwę: „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które akurat przenosi się do nieznanego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest gotowy? Escaping room można zarezerwować na specjalne okazje (np. na urodziny, wieczór kawalerski) a dla pracowników instytucji, aby połączyć ich oraz zainspirować do kreatywnego działania. Dom Kłódek w Toruniu może także stworzyć indywidualną propozycję, czyli dostosowaną do wymagań przyszłych graczy. Serdecznie zapraszamy odwiedź stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.