Okna energooszczędne Toruń

Izolacja termiczna dachu
17 września, 2020
E-sklep w oparciu o WooCommerce
17 września, 2020

Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Bazową zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która pozwala na zmniejszanie kosztów ogrzewania. Tym wśród najważniejszych elementów wpływających na skuteczność takiego typu budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. Co je wyróżnia od pozostałych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze wysoką termiczną izolacją. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych przeważnie mieści się w 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość ma ten współczynnik tym lepsza termiczna izolacja. Głębokość większości okien pasywnych wynosi w zakresie 88-120mm, a z kolei ich szybowe pakiety zwykle są pakietami trzyszybowymi. Dla lepszego efektu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest też pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o budowę ram okien pasywnych, najczęściej spotykane są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są typy okien pasywnych?

Wielką popularnością w pasywnym budownictwie wciąż odznaczają się okna pasywne PCV. Tego typu okna są kupowane z uwagi na prosty montaż, nietrudne zachowanie czystości i całkiem niewielki koszt. By okna z PCV stały się pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przykład jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór i aplikacja niezbędnych uszczelek, jakie bronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Drewniane okna są zwykle kupowane z uwagi na elegancję i estetykę. Zwykle, by stały się pasywne mają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Następnym typem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak jak w przypadku okien pasywnych drewnianych i PCV muszą odpowiadać na odpowiednie wymogi, ale ich główną zaletą jest możliwość powstawania w wybranych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą korzystne właściwości termicznej izolacji, z tego powodu rzadziej stosuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej nabyć drewniano-aluminiowe okna, jakie łączą w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego typu pasywnych oknach ramy wykonane są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tego rodzaju, drewno można wymienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Rozmawiając o pasywnych oknach w głównej mierze zwracamy uwagę na ich zaletę termicznej izolacji. Minimalna strata ciepła jest widoczną zaletą w zestawieniu do środków pieniężnych przekazywanych na zachowanie najlepszej temperatury w środku domu. Minimalne straty cieplne gwarantują zniżenie wykorzystania systemów cieplnych zimą i klimatyzacji w lecie. Dzięki użyciu okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie pomieszczeń lub ochłodzenie powietrza w ciągu upałów. To sprawia, że o ile koszt związany z zastosowaniem okien pasywnych będzie wyższy niż w przypadku zwykłych okien, oszczędności wynikające z wysokiej termoizolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną warto dodać też o dobrej izolacji akustycznej. Poprawnie zamontowane okna pasywne dość efektywnie odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam komfort. Wielką zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie UV i opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i ochronę przed wilgocią oraz powstawaniem grzybów i pleśni. Należy wskazać na zalety płynące z budowy okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są odporne na stłuczenia, z kolei wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć kupując okna pasywne?

Oczywiście w kwestii zakupu okien pasywnych, najważniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty poświadczające klasę danego okna. Należy sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, wielkość ramy i tworzywo, z którego zostanie ono stworzone. Warto też pomyśleć nad doborem okuć i uszczelek, jakie mają duży wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też właściwą wentylację. Dzięki temu zyskamy dopływ czystego powietrza oraz tym samym nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym aspektem jest w dużej mierze montaż okna. Nic nie znaczące będą doskonałe parametry pasywnego okna, wysokiej klasy materiały oraz antywłamaniowe okucia, gdy okno nie zostanie zamontowane w poprawny sposób. Warto tutaj rozważyć wynajęcie profesjonalistę, który przeprowadzi montaż solidnie. Niewłaściwy montaż skutkuje tworzeniem się mostków termicznych, przez które będzie uciekało ciepło. To w dużym stopniu zniży wartość pasywnego okna, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że straci swoje najcenniejsze zalety.

Obok dobrego montażu warto przemyśleć rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Gdy zależy nam na optymalnym zastosowaniu właściwości okien pasywnych oraz czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. W ten sposób unikniemy przegrzania oraz potrzeby instalacji dodatkowej ochrony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.