Kupujemy dom. O tym należy pamiętać

Pozycjonowanie lokalne - dotrzyj do Klientów z Twojej okolicy
Pozycjonowanie lokalne – taniej i efektywniej
9 lipca, 2017
Malowanie bawialni i sal zabaw dla dzieci
Malowanie bawialni – artystyczne malowanie ścian w salach zabaw
29 listopada, 2017
Kupno dom, co trzeba wiedzieć?

Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Zamieszkanie w domu dla wielu jest realizacją wieloletnich marzeń. Po latach życia w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Wieczorami wertujemy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym nawale znaleźć tę, która spełni nasze oczekiwania i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Musimy zadać sobie kilka pytań.

Czego potrzebujesz?

Od tego należy zacząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeżeli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, domek mający około siedemdziesięciu m² będzie za mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Przemyśleć należy też kwestię stanowiska garażowego. W obecnych czasach jedno miejsce często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie małego garażu. Przemyśleć trzeba też wielkość działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Zbyt mała będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Najpierw należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie każdemu odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do pracy.

Stare kontra nowe

Zarówno kupno nowego budynku, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nieużywany budynek od pośrednika. Nowy dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z rozplanowaniem przestrzeni, a dodatkowo dochodzi odczucie nowości. Używany dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej stoi on w rozplanowanej lokalizacji. Pozwala to szczegółowo przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy myjni samochodowej. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy posiadają swój urok i urokliwe wnętrze. Najczęściej bywa tak, że remont takiego budynku pochłonie sporo środków finansowych.

Dom – o lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest istotne. Dom rzadko stoi na pustkowiu. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy do kogo ona należy, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Okolica wpływa na cenę. Kwestię tę można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować cenę działki na Wrzosach czy w Czerniewicach i zbliżoną działkę w Lubiczu, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście mające wpływ sumy i w takim przypadku koniecznie trzeba zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Stan prawny

Jest to najważniejsza kwestia do sprawdzenia. Jako pierwsze trzeba przeanalizować, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Tę informację odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Koniecznie trzeba przejrzeć też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Dokładniejsze przeanalizowanie papierów przed kupnem, to mniej problemów prawnych po latach. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo dokładnie zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy na to żałować pieniędzy albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgorsze są pęknięcia ścian, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Równie ważną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga profesjonalnych środków i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu osób ważna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi formami. Powinniśmy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Gdy kupiliśmy używany dom, to trzeba upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo bywa, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z działką. W wypadku wcześniej zamieszkanego budynku trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

Nieruchomości w Toruniu i okolicach —-> http://mieszkania.torun.pl

Komentarze są wyłączone.