Biuro rachunkowe i e-księgowość

Optymalizacja witryn
17 września, 2020
Naświetlanie lampą – najlepszy pomysł na wybielanie
21 września, 2020

Czy warto rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym?

Plusów nawiązania współpracy z biurem rachunkowym można wyróżnić sporo. Nawiązując współdziałanie z biurem rachunkowym obok tego, że osiąga się kontakt z wykształconym księgowym, to także wysokiej jakości obsługę. Chociaż głównie biuro zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, warto dodać, że ma więcej zadań, jakich się podejmuje. Między innymi dokonuje wyceny aktywów i pasywów, tworzy zestawienia obrotów i sald i segreguje i kataloguje dokumenty firmy. Nawiązanie współdziałania z biurem rachunkowym oznacza, że biuro przejmuje część zadań przedsiębiorcy, umożliwiając skupienie się na samym biznesie. Dzięki temu zyskuje się kontrolę nad zgodnością rozliczeń i dokumentów z kontrahentami. Poza tym biuro rachunkowe wykonuje ewidencję wydarzeń gospodarczych, przygotowuje sprawozdania finansowe, a do tego składa deklaracje podatkowe i ZUS. Owocna współpraca nie jest jedynym powodem wskazującym na to, że warto rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym.

Biuro rachunkowe oferuje umiejętności, wiedzę oraz znajomość przepisów

Polskie prawo podatkowe jest dość zmiennie, z tej przyczyny nie ma się co dziwić, że biura rachunkowe gwarantują ciągłą aktualizację swojej wiedzy. Czujna obserwacja oraz szybkie dostosowanie do wprowadzanych zmian, gwarantuje, że wszystkie dokumenty i rozliczenia będą miały prawidłową strukturę, potrzebne informacje oraz zachowają ustalony porządek. Na bazie doświadczenia biuro rachunkowe wypracowało najbardziej wydajny sposób pracy. Pracownicy orientują się, jak współdziałać z klientem, żeby odbierać dokumenty we właściwym terminie oraz jak im pomagać w prowadzeniu biznesu. Oprócz tego klienci biura rachunkowego z reguły uzyskują dostęp do informacji, a także pomoc w zrozumieniu zmiennych przepisów. Księgowa zawsze pracuje na korzyść przedsiębiorcy, z tego względu z pewnością informuje o nowych obowiązkach oraz możliwościach, jakie usprawnią prowadzenie firmy.

Zgodność oraz szybki dostęp do dokumentów księgowych

Wszystkie operacje finansowe firmy ewidencjonowane są poprzez dowody księgowe. Na ich podstawie można dokonać prawidłowych rozliczeń, więc są niezbędnym elementem pracy księgowej. Wśród nich wyróżniamy takie dowody księgowe jak dowody zewnętrzne wystawiane dla lub przez kontrahentów, dowody wewnętrzne obejmujące działania wewnątrz firmy (np. listy płac), dowody zbiorcze lub dowody korygujące nanoszące poprawki na niepoprawne dokumenty. Biuro rachunkowe troszczy się o to, żeby dokumenty przychodziły w komplecie oraz miały poprawną strukturę oraz wszelkie konieczne informacje. Istotne, żeby klient wysyłał dowody szybko, aby księgowa mogła rozliczyć je w odpowiednim czasie.

Sposób przekazywania dokumentów do biura rachunkowego zwykle zależy od jego zasad. W niektórych miejscach niezbędne jest dostarczanie dowodów księgowych oryginalnych. Niekiedy wystarczy odpowiednio oznaczona kopia. Czasami dokumenty trzeba przekazywać wprost do biura rachunkowego, gdzieniegdzie wystarcza przesłanie skanu. Warto dodać, że każde biuro rachunkowe gwarantuje bezpieczeństwo dokumentów przed uszkodzeniem, niepowołanym rozpowszechnianiem i nanoszeniem zmian. Przedsiębiorca ma stały dostęp do swoich dowodów księgowych, zwłaszcza jeśli biuro rachunkowe używa nowoczesnych rozwiązań.

Elektroniczna e-księgowość

Prężnie rozwijające się biura rachunkowe zazwyczaj używają specjalnych programów księgowości online. Ich główną korzyścią jest elektroniczny wgląd do danych ze wszystkich urządzeń. Nowoczesna księgowość online umożliwia wprowadzanie wszelkich dowodów księgowych, jakich zapisy online gromadzone są na absolutnie chronionych serwerach. Obok tego takie programy wspierają tworzenie rozliczeń i zestawień, a także wspomagają kontakt między księgową, a klientem. Co więcej programy elektronicznej księgowości są intuicyjne oraz proste w obsłudze. Osoby instalujące program często proponują szkolenia, a nawet całkowite wsparcie i konsultacje techniczne. Tego rodzaju programy są stale aktualizowane, żeby były zgodne z najnowszymi przepisami oraz zapewniały absolutne bezpieczeństwo informacji.

Komfortowa współpraca z biurem rachunkowym

Za sprawą nowoczesnych technologii jak księgowość elektroniczna, a także możliwościom w kwestiach przesyłania dokumentów, współpraca z biurem jest bardzo wygodna. Opróćz tego wiele biur rachunkowych prezentuje szeroką ofertę. Obok podstawowej obsługi księgowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych i rozliczania pracowników m.in. wspierają w zakładaniu działalności gospodarczej, przekazują deklaracje do urzędu, reprezentują klientów czy np. oferują konsultacje przez telefon. Ważnym elementem współpracy jest także to, że każde biuro rachunkowe musi wykupić ubezpieczenie OC. W przypadku błędów z winy biura, konsekwencje finansowe będą pokryte z polisy biura rachunkowego, a sam przedsiębiorca nie poniesie dodatkowych kosztów. Równie ważnym atutem jest też oszczędność czasu. Biuro rachunkowe gwarantuje wiedzę i pomoc, dlatego sam przedsiębiorca nie musi zajmować się zmianami w przepisach ani  douczać się w tym zakresie. Współpraca umożliwia skupienie się na prowadzeniu działalności.

www.ksiegowosc-torun.com.pl

Komentarze są wyłączone.