WordPress zapewnia sporo możliwości do tworzenia stron WWW, ich budowania oraz prowadzenia. Dzięki funkcjonalnościom WordPressa powstają witryny, jakie można bez problemu rozwijać także z uwagi na pozycjonowanie. Żeby optymalizacja witryny internetowej na WordPressie była skuteczna, warto sprawdzić różne narzędzia i wtyczki zaprojektowane do optymalizacji oraz {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.
Page Speed Insight
Narzędziem niezwykle korzystnym do optymalizacji stron WWW jest stworzony przez Google Page Speed Insight. To narzędzie przede wszystkim określa czas, jakiego potrzebuje przeglądarka, aby wyświetlić stronę . Na podstawie danych Google wskazuje ocenę w skali od 0 do 100 punktów. I choć sam Page Speed nie podnosi pozycji, tak niewielka wartość punktowa może wpłynąć na jej zaniżenie. To co istotne w tym narzędziu, to pełna analiza elementów, jakie wpływają na taki lub inny wynik. Dzięki temu wiadomo, jakie elementy potrzebują zmian. Między innymi należy pomniejszać rozmiary grafik, eliminować elementy blokujące renderowanie, wyrzucać niestosowane już kody CSS, JavaScript lub wtyczki.
Google Lighthouse
Dobrze rozwiniętym narzędziem optymalizacji stron WWW na WordPress jest również narzędzie Google Lighthouse, zamieszczone bezpośrednio w przeglądarce. Funkcjonuje podobnie do Page Speed Insight, ale jest znacznie bardziej rozszerzone, z uwagi na obecność 5 kategorii. Pierwszą jest performance, czyli wydajność witryny. Określa stronę internetową z uwagi na jej działanie. Określa między innymi czas wyświetlenia witryny, wykrywa nieużywane kody CSS, JavaScript, pokazuje elementy konieczne do naprawy, aby zwiększyć wydajność. Drugim parametrem jest dostępność. W tym dziale ważne jest dopasowanie do użytkownika. Analizowane są np. teksty alternatywne, przystępność języka lub odpowiednia struktura.
Kolejny parametr – best practices – ocenia funkcjonalność witryny internetowej z myślą o użytkownikach. Dla przykładu określa możliwość wstawiania haseł poprzez wklejanie, kwestie techniczne jak odpowiednie rozmiary wyświetlanych grafik lub właściwe zastosowanie kodów HTML. Google Lighthouse ocenia stronę internetową też pod kierunkiem SEO. Ocenia na przykład obecność opisów meta albo atrybutu alt dołączanego do obrazów. Piąta kategoria, czyli Progressive Web App (PWA) ma za zadanie badać, czy strona posiada funkcję aplikacji dostępnej offline oraz czy właściwie działa w formie mobilnej. Tak szczegółowy audyt pokazuje wszelkie niedoskonałości, jakie trzeba zmienić w kierunku optymalizacji witryny internetowej na WordPressie.
Test My Site with Google
Test My Site w przeciwieństwie do Lighthouse oraz Page Speed Insight koncentruje się w głównej mierze na mobilnych urządzeniach. Najważniejszej ocenie podlega czas wyświetlenia witryny oraz sposób wyświetlania jej na komórkach. Test My Site tworzy ścisły raport pokazujący co należy zmienić. Między innymi wskazuje zasoby utrudniające renderowanie, sprawność JavaScript, a także podpowiada wyrzucenie niepotrzebnych narzędzi. Ta funkcja pokazuje też ulepszenia, jakie pomogą dostosować stronę do potrzeb użytkownika, na przykład działanie witryny offline dostępnej ze wszystkich urządzeń. Test My Site with Google pokazuje też usprawnienia odnoszące się do takich działań, jak łatwa rejestracja, logowanie oraz płatności. Google oferuje obszerny zakres narzędzi pokazujących istotne usprawnienia dodatnio wpływające na optymalizację witryny internetowej.
Wtyczki do optymalizacji stron WWW na WordPressie
Obok narzędzi proponowanych przez Google do optymalizacji stron www na Wordpresie można zastosować też zaprojektowane w tym celu wtyczki. Używając WordPressa uzyskuje się dostęp do darmowych oraz płatnych wtyczek, jakie posiadają sporo istotnych dodatków, poprawiających witryny WWW. Wtyczki powiązane z optymalizacją mają na celu wprowadzanie usprawnień, jakie wpływają na jakość strony.
Autoptimize – zadaniem tej wtyczki jest optymalizacja z zakresu kodów HTML oraz CSS. Poprzez tę wtyczkę eliminowane są zbędne znaki w kodzie HTML. Za jej pomocą możliwa jest też optymalizacja obrazów i czcionek. Oprócz tego wtyczka Autoptimize przenosi skrypty w stopkę, w ten sposób pomniejsza czas ładowania samej strony.
Yoast SEO – to wtyczka, która ocenia wpisy, podstrony i strony itp. z uwagi na poprawność SEO np. fraz kluczowych, opisów alt, meta opisów lub parametrów title. Za pomocą tej wtyczki możliwa jest edycja tych poszczególnych elementów, a ponadto wtyczka pokazuje odpowiednio wykonane elementy oraz takie, jakie należy zmienić w treści, aby zdobyć jak najlepsze efekty optymalizacji witryny internetowej na Wordpresie.
W3 Total Cache – wpływa na czas ładowania witryny. Za sprawą tworzonych reguł usprawnia wydajność witryny dzięki czemu wczytuje się ona znacznie szybciej. Kieruje tworzeniem cache (pamięci podręcznej), jej czyszczeniem oraz na redukcję kodów np. HTML oraz CSS. W ten sposób przeglądarka zapisuje statyczne pliki w czasie pierwszego wyświetlenia strony, a przy następnych razach ładuje ją bez obciążania serwera www.