Wszystko na temat instalacji pneumatycznych

dekoracje weselne Toruń
Jak organizować ślub i udekorować salę weselną?
30 grudnia, 2016

Instalacje pneumatyczne to grupa urządzeń, które wespół z dodatkowymi akcesoriami produkują, przygotowują, doprowadzają i pobierają sprężone powietrze. Właściwie wykonana instalacja wyróżnia się zmniejszonym poborem mocy i podwyższeniem ciśnienia zużywanego. Sprężone powietrze jest wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłowych, między innymi w chemii i w warsztatach samochodowych. Niska waga i bezpieczeństwo stosowania w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych sprawia, że instalacje pneumatyczne są często wybierane przez właścicieli firm, którzy troszczą się o wysokie standardy swojej pracy.

Obecnie na rynku producenci urządzeń pneumatycznych proponują kilka rozwiązań uzdatniania powietrza. Najbardziej popularne są instalacje polipropylenowe, instalacje ze stali nierdzewnej i instalacje aluminiowe. Poniżej postaramy się porównać każdą z nich, by przekazać Wam najważniejsze informacje o urządzeniach pneumatycznych i możliwości ich użycia.

Odporne na korozję instalacje polipropylenowe

Instalacje polipropylenowe są złym przewodnikiem elektryczności i nie wywołują żadnych reakcji chemicznych. Nie przeszkadza im środowisko tworzyw o zróżnicowanych odczynach chemicznych, przez co idealnie sprawdzają się w branży budowlanej. Systemy polipropylenowe zmniejszają efekt gromadzenia się pary wodnej. Komponent z jakiego wykonane są instalacje polipropylenowe jest nieszkodliwy i nad wyraz żywotny. Najważniejszym walorem tego typu instalacji jest obniżony współczynnik strat ciśnienia i brak hałasu.

Bezkompromisowa jakość – instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej

Instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej to połączenie bezkompromisowej jakości z prostym montażem. Prawdopodobnie dlatego, są najchętniej kupowane przez specjalistów z przemysłu farmaceutycznego, spożywczego i chemicznego. Instalacje ze stali nierdzewnej oparte są o technologię zaciskową, co w znacznym stopniu skraca czas realizacji. Wszelkie akcesoria używane w takich systemach wytwarzane są z surowców odpornych na procesy korozyjne. Metoda zaciskowa oprócz oszczędności czasu i niezbędnych akcesoriów, obniża ryzyko pożaru. Instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej mogą być montowane w zróżnicowanych powierzchniach. Rurociągi tego typu są bardzo funkcjonalne. Ich użycie zalecane jest w środowiskach gdzie pojawia się zwiększone ryzyko korozji.

Lekkie instalacje aluminiowe

Instalacje aluminiowe cechują się szybkością montażu. Użycie praktycznych szybkozłączek, wytwarzanych w różnych rozmiarach, zdecydowanie skraca czas realizacji zleceń. Oszczędności na tego rodzaju systemie sięgają do aż 30% w zderzeniu z innymi rozwiązaniami. Asortyment aluminiowy można łatwo dostosować do wielkości danego zakładu. Sprawia to, że z instalacji aluminiowych mogą korzystać zarówno małe warsztaty samochodowe, jak i średnie zakłady chemiczne. Instalacje sprężonego powietrza z aluminium odznaczają się doskonałą wytrzymałością antykorozyjną. Są nieelastyczne (nie zniekształcają się pod wpływem temperatury) i łatwe w utrzymaniu. Jeszcze jednym atutem jest nieszkodliwość materiału – aluminium w 100% nie narusza równowagi ekologicznej.

Instalacje pneumatyczne w pigułce

Profesjonalna i użyteczna instalacja pneumatyczna złożona jest z kilku podstawowych elementów. Najpierw należy zaznaczyć, że jedynie dobrej jakości komponenty, właściwie do siebie dobrane zapewniają optymalne efekty uzdatniania powietrza. W skład każdej instalacji pneumatycznej wchodzi sprężarka, której celem jest zwiększenie ciśnienia danego składnika. W prostych, aczkolwiek wydajnych systemach najlepiej sprawdzi się sprężarka tłokowa. Przesuwając się dalej, w żadnej instalacji nie może brakować takich części jak filtr zasysający, osuszacz i zbiornik powietrza. Dobrze jest także zainstalować tłumiki hałasu, które wpłyną na lepszą pracę urządzeń. Następne akcesoria, bez których żadna instalacja nie będzie pracować dobrze to węże, czy też rury pneumatyczne, a także zawory kulkowe i spustowe. Kompleksowa instalacja, wyposażona w praktyczne i trwałe sprzęty zdecydowanie usprawni nie jedną czynność w każdym przedsiębiorstwie.

Pneumatyka jest dyscypliną inżynierii, z którą mamy do czynienia zarówno w życiu codziennym, jak i w złożonych rozwiązaniach technologicznych. W porównaniu z instalacjami hydraulicznymi, czy też elektrycznymi, instalacje sprężania powietrza są znacznie przystępne cenowo i dużo bardziej uniwersalne. Warto wydać część sowich oszczędności na sprawdzone systemy pneumatyczne, szczególnie w przedsiębiorstwach farmaceutycznych, spożywczych i chemicznych.

Poznaj bardziej szczegółowe informacje na temat rozwiązań pneumatycznych: sprężarka tłokowa

Komentarze są wyłączone.