Nauka pływania dla dzieci i niemowląt
W ostatnim czasie nauka pływania dla dzieci i niemowląt staje się coraz bardziej popularna. Obowiązkowy basen zaczyna pojawiać się coraz częściej w szkołach podstawowych. Nic w tym dziwnego. Pływanie pozytywnie wpływa nie tylko na kręgosłup, ale też na całkowity rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Jest to także doskonała forma spędzania czasu poza szkołą.
Czy basen dla maluchów jest bezpieczny? Jak wygląda nauka pływania dla niemowląt?
To, że dzieci chodzą na basen jest dla nas oczywiste, ale co z niemowlętami? Nie są one tak silne. Właśnie dlatego zaczęły powstawać specjalne szkółki z wykwalifikowanymi trenerami, które pozwalają na naukę pływania dla niemowląt. Specjaliści czuwają nad bezpieczeństwem naszych pociech, pokazują odpowiednie ćwiczenia które wspomagają rozwój szkrabów. Same maluszki cudownie się przy tym bawią. Pobyt w wodzie jest dla nich pozytywnym przeżyciem. Jest to również idealna okazja do budowy więzi emocjonalnej z rodzicami. Takie spotkanie trwa w w przybliżeniu pół godziny. Temperatura wody wynosi około 32oC, dlatego jest doskonale dopasowana. Niemowlak może uczestniczyć w takich zajęciach już w wieku trzech miesięcy, choć niektórzy uważają, że wcześniej. Rodzicom zależy, aby dziecko zachowało instynkt z życia płodowego, który zwykle zanika już po szóstym miesiącu życia. Dzięki niemu nurkując niemowlak wstrzymuje oddech wstrzymuje oddech}. Jeżeli się spóźnimy będzie go trzeba tego od nowa nauczyć.
Jak się przygotować do nauki pływania z niemowlakiem?
Pierwsze zajęcia z pewnością mogą ciągnąć za sobą ogromny stres, zarówno dla opiekuna jak i maluszka. Dlatego ważne jest, aby się odpowiednio przygotować. Warto mieć świadomość, że opiekun też bierze aktywny udział w szkółce. Wymagany jest prysznic przed wejściem, przecież najważniejsze jest zdrowie pociech. Nie zapomnijmy o pieluszkach dostosowanych do pływania, klapkach, ręcznikach, oliwkach. Maluszki różnie reagują w trakcie pierwszej styczności z basenem, jednak w razie histerii nie powinno się uciekać do domu. Każdy niemowlak musi się oswoić, mało prawdopodobne jest to, tego typu zajęć}. Nie możemy wymagać, aby od razu był zadowolony. Szkółka jest dużą ilością nieznanych bodźców, są to nowi ludzie, inne brzdące, hałas. Będzie to z pewnością spory krok dla ich drogi przez dalsze życie. Czy nauka pływania dla dzieci jest odpowiednią formą spędzania czasu? Dzieci potrzebują dodatkowych zajęć, szczególnie tych, w trakcie których mają możliwość rozwijania mięśni. Jest to odpowiednie zwłaszcza, gdy górują gry komputerowe i telefony. Pływanie jest w stanie pohamować przejawy agresji i uspokoić podopiecznego. Dzieci chodząc na basen uczą się pływać i świetnie się bawią, w dodatku mogą nawet brać udział w zawodach, co nauczy je współzawodnictwa. Zalety spędzania czasu na basenie Faktycznie, woda nie nie należy do naturalnego środowiska człowieka, ale każdy z nas prędzej, czy później będzie miał z nią do czynienia. Dobrze jest nie bać się podczas wakacji wskoczyć do jeziora, popływać na rowerku wodnym czy spędzić weekend w kajaku. Naszymi umiejętnościami możemy też uratować komuś życie, czy mieć dzięki nim szersze możliwości na rynku pracy. Dzieciom oswojonym z wysiłkiem fizycznym łatwiej jest w szkole, nie mają problemów z lekcjami wf-u ani z otyłością. Jeśli mają wykształcony nawyk chodzenia na basen będzie im on towarzyszył jeszcze bardzo długo, co umożliwi zdrowszy tryb życia w przyszłości. Być może przyszłość naszych podopiecznych o wiele mocniej zwiąże się z pływaniem. Bywa tak, że warto się zastanowić nad szkołami o profilach sportowych, które dają więcej możliwości. Jednak trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw. Zajęcia pomagają też w zawieraniu znajomości. Wieloosobowe grupy są odpowiednie, aby zyskać towarzysza na całe życie. Przystosowują też dzieci społecznie, uczą współpracy, zdrowej rywalizacji. Pomaga to zapobiec izolowaniu się w przyszłości. Niemowlaki widzą, że dobra zabawa nie czeka ich tylko w domu, ale też na zewnątrz. Będą chciały z niego wyjść, pragnąc poznawać kolegów i koleżanki. Oswoją się też ze spotykaniem obcych ludzi, wykonywaniem poleceń a także koncentracją nad powierzonymi zadaniami.
Wady spędzania czasu na basenie
Wiadomo, że nic nie ma samych zalet. Pociechy są narażone na podtopienia. Przy złym wyborze trenera, zajęcia nie dostarczą pożądanej przyjemności. Mogą też na zawsze zniechęcić małego pływaka. Jednak mimo wad warto spróbować sił naszych pociech w tej ciekawej i pełnej urozmaiceń przygodzie związanej z wodą. Ruch jest bardzo ważny zwłaszcza przy rozwoju maluchów.
Nauka pływania – Szkoła pływania Logafit