Dom od developera

enova365 -wdrożenia
15 września, 2020
Stomatolog Toruń
15 września, 2020

Kupujemy własny dom. Jak kupić i nie stracić.

Zakup domu dla większości jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Po okresie życia w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Miesiącami wertujemy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym nawale odszukać tę,która w pełni nas zadowoli i nie nadwyręży naszego budżetu? Powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad kilkoma sprawami.

Czego potrzebujesz?

Od tego trzeba zacząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeżeli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, dom mający 60 metrów kwadratowych będzie zbyt mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Rozpatrzyć należy też kwestię stanowiska garażowego. W obecnych czasach jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy poszerzenie istniejącego już garażu. Przemyśleć trzeba też rozmiar działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Zbyt mała będzie blokować, a nie po to decydujemy się na dom. Wstępnie należy uściślić ogólne położenie. Nie wszystkim odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – związane jest to jednak z dłuższym dojazdem do szkół.

Nowy czy stary dom

Zarówno decyzja kupna nowego domu, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nowy dom od pośrednika. dom pozwala nam zrealizować konkretne marzenia związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje plusy. Najczęściej znajduje się on w rozplanowanej lokalizacji. Umożliwia to szczegółowo przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy warsztacie samochodowym. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy posiadają swój urok i urokliwe pomieszczenia. , że odnowienie takiego budynku pochłonie sporo pieniędzy.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest istotne. Budynek rzadko stoi na pustkowiu. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z kosztami.

Miejsce wpływa na cenę. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miasta są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować cenę domu na Wrzosach czy w Czerniewicach i podobną nieruchomość w Kopaninie, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście znaczące sumy i w takim przypadku należy zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Stan prawny

Jest to najistotniejsza rzecz do zbadania. Priorytetowo należy sprawdzić, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Tę informację znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Warto przestudiować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Dokładniejsze przestudiowanie papierów przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów w późniejszym czasie. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo szczegółowo zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny powinien ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy na to żałować pieniędzy albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najgorsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Następną kwestią o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga specjalistycznych preparatów i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu osób ważna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi formami. Musimy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Jeśli decydujemy się na używany dom, to trzeba upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo może okazać się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z budynkiem. W przypadku używanego domu należy koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.