Nowoczesne okna energooszczędne

Dentysta dla dzieci Toruń
1 lutego, 2021
Gabinet ortodontyczny Toruń
1 lutego, 2021

Dobór okien do domu jest wyjątkowo istotny nie tylko z uwagi na wygląd i estetykę wnętrza, ale także z powodu innych równie znaczących czynników. Poza dawaniem światła, okna są izolatorami ciepła, chronią przed jego utratą oraz przed przypływem zimnego powietrza, a także wygłuszają dźwięki z zewnątrz. Muszą być bezpieczne: właściwie przepuszczać promienie słoneczne, właściwie chronić przed włamaniem i być proste w obsłudze. Warto też zastanowić się, jaki typ okien wybrać: PCV, aluminiowe czy drewniane, a także ile szyb zastosować?

Jaką ilość szyb wybrać do okien w domu?

Okna są dostępne w dwóch wariantach: dwuszybowym i trzyszybowym. Dwuszybowe okna są standardem. Każda szyba ma od 4 do 6 mm, a powierzchnie pomiędzy nimi zapełniają gazy (np. argon, ksenon, krypton), które podnoszą izolacyjność okien. Różnica pomiędzy pakietem dwu i trzyszybowym leży nie tylko w izolacji cieplnej, ale też w ilości zatrzymywanych i pochłanianych promieni słonecznych, które wpływają na jasność i szybkość nagrzewania się pomieszczeń. Pakiet dwuszybowy przepuszcza więcej promieni, więc daje więcej światła, ale też szybciej rozgrzewa pokoje.

Okna trzyszybowe są polecane zwłaszcza wtedy, kiedy dom ma być co do zasady energooszczędny albo pasywny. Taki dom musi być doskonale izolowany, dlatego okna dwuszybowe mogłyby nie sprostać wymaganiom. Z tego powodu okna dwuszybowe stosuje się raczej w domach, w których termoizolacja nie jest zbyt szczelna oraz występują w nim mostki termiczne, aby nie wydawać pieniędzy na okna, które nie uratują sytuacji cieplnej.

Jakie okna wybrać do domu? – Okna PCV

Nie licząc ilości szyb jednym z równie istotnych czynników, na jakie trzeba spojrzeć jest wykonanie ramy. Okna plastikowe, czyli tak zwane PCV, przede wszystkim zachęcają uniwersalnymi rozmiarami oraz wykończeniem. Najpopularniejsze są w białym kolorze, ale jest również możliwość kupna wielobarwnych oklein. Ponadto są lekkie, a zaopatrzenie ich w antywłamaniowy system nie stanowi problemu. Nie wymagają też konserwacji oraz są proste w zachowaniu czystości. Mają przystępną cenę i są również ogólnodostępne.

Niestety z biegiem czasu mogą na skutek nasłonecznienia, deszczu i innych warunków atmosferycznych, zmienić kolor oraz ulegnąć uszkodzeniom: np. mogą się odkształcać i skrzypieć. W przypadku większych uszkodzeń konieczna jest całkowita wymiana okna, dlatego że nie da się go naprawić.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna drewniane

Okna drewniane ciągle są postrzegane jako produkt luksusowy. Nic dziwnego, ponieważ nadają elegancki wygląd oraz współgrają z innymi drewnianymi elementami wystroju wnętrza domu. Co więcej drewniane okna cechuje świetna wytrzymałość oraz dobra izolacja cieplna i dźwiękowa. Można je wykonywać w wybranych kształtach, według swojego pomysłu, zwłaszcza, że nie ulegają naprężeniu i są sztywne, a potencjalne uszkodzenia da się łatwo naprawić. Dodatkowo można je wyposażyć w systemy antywłamaniowe, które podniosą ich bezpieczeństwo.

Aby okna drewniane działały przez wiele lat, potrzebna jest im właściwa konserwacja i pielęgnacja. Jest to niezwykle ważne, w przypadku domów i pomieszczeń z wysokim ryzykiem zawilgocenia. Należy je wtedy dodatkowo uodparniać. Są one też znacznie droższe w porównaniu z oknami PCV, z uwagi na wymagający proces produkcyjny.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna aluminiowe  

Okna aluminiowe cechuje w głównej mierze trwałość oraz lekkość. Nie są one tak podatne na uszkodzenia jak w przypadku okien PCV i tymi drewna. Także wahania temperatur oraz warunki pogodowe nie oddziałują na nie ujemnie przez lata. Z uwagi na to, że aluminium jest całkiem plastycznym tworzywem, można z niego produkować okna o różnych kształtach. Także szerokość ram jest dowolnie dostosowywana. Dzięki temu, dają możliwość wizualnego powiększenia mniejszych okienek. Dzięki tej samej właściwośc ramy mogą być bardzo szerokie i utrzymywać wielkie i ciężkie przeszklenia. Ponadto są dość dobrymi izolatorami oraz specjalnie ochrania się je przed rdzewieniem. Producenci oferują też możliwość dowolnego wykończenia profili za pomocą malowaniu proszkowego.

Niestety, pomimo świetnej wytrzymałości, zepsute okno aluminiowe trzeba wymienić. Jeśli rama zostanie całkowicie uszkodzona lub zarysowana nie da się go naprawić. Ponadto w porównaniu z oknami PCV i drewnianymi, okna aluminiowe są gorszymi izolatorami ciepła oraz mają znacznie wyższą cenę, dlatego że są produkowane na zamówienie. Niektórym osobom zawadza też to, że są chłodne w dotyku.

Podsumowanie

Wybierając właściwe okna do domu należy zapoznać się z możliwościami poszczególnych typów okien. Do najważniejszych czynników, na jakie powinno się zwrócić uwagę zalicza się wytrzymałość i odporność tworzywa, izolacyjność akustyczną i cieplną oraz na ilość szyb. Lepiej sugerować się godnymi zaufania certyfikatami niż marketingowym namowom sprzedawców. Czasami cena nie świadczy o wartości produktu. Ze względu na to, aby mieć pewność dobrego wyboru, przed zakupem należy prześledzić plusy i minusy wszystkich rodzajów okien.

Komentarze są wyłączone.