Dentysta dla dzieci Toruń

Która pizza jest smaczna
1 lutego, 2021
Nowoczesne okna energooszczędne
1 lutego, 2021

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u stomatologa mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma też złe doświadczenia na myśl o nakazanych wizytach u stomatologa szkolnego, który gwałtownie wpychał grube paluchy do ust, rozrywając nam kąciki. By oszczędzić naszemu dziecku podobnych doświadczeń i pokazać mu, że zdrowie zębów jest istotne, trzeba dobrze wybrać dentystę, który nie zniechęci, a przyciągnie malucha. Jakie warunki musi spełniać profesjonalny dentysta dla najmłodszego pacjenta?

  1. Wizyty adaptacyjne

Znawcy tematu podają, że pierwsza wizyta u stomatologa powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Dentysta, który tak często przeraża dorosłych, tym bardziej jest  dużego stresu dla naszej pociechy. Jeśli więc planujesz zapisać swoje dziecko do lekarza, wybierz tego specjalistę, który oferuje specjalne usługi dedykowane dzieciom. Wiele gabinetów dziecięcych ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To stopniowe zaprzyjaźnianie się najmłodszych z gabinetem dentystycznym. Najważniejsza jest dobra zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej maluchom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg dentystyczny na maskotkach.Bardzo ważny jest też udział rodziców w takiej wizycie- muszą oni dawać swoim pociechom przykład-  najpierw mogą sami przebadać ząbki, spokojnie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma się czego bać. Maluch wyczuwa strach rodziców, dlatego niezwykle ważna jest też normalna rozmowa z dentystą i komunikowanie maluchowi bazowych zasad dbania o higienę jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet stomatologiczny

Kolorowe fotele w kształcie zwierząt, misie i lalki, puzzle  w poczekalni, telewizor z bajkami rozpraszające uwagę małego pacjenta, dużo kolorów, bohaterowie ulubionych bajek na ścianach, zabawne maseczki ochronne lekarza… Może się wydawać, że to jedynie niepotrzebne detale, jednak dla malucha mają one duże znaczenie. Fantazyjnie urządzony gabinet dentystyczny sprawia, że mały pacjent czuje się bardziej zrelaksowany, pomieszczenie nie jest dlań dziwne. Dzięki temu nie wpada w panikę i prościej rozproszyć jego uwagę i przeprowadzić zaplanowane zabiegi.

  1. Najbardziej skuteczne formy znieczuleń dla dzieci

Są wśród nas osoby, które mówią, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną”. Oczywiście jest to wyssane z palca! Zaniedbane mleczaki sukcesywnie zżerane są przez próchnicę i w końcu trzeba je usunąć. Przedwczesne usuwanie mleczaków może skutkować natomiast do nieprawidłowości zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo istotne jest, by regularnie sprawdzać stan zębów malucha i nie doprowadzić do tego, by konieczne było wyrwanie zęba.

Jeszcze kilkanaście lat temu specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego prawie każdy z nas, z traumą, przypomina sobie pierwsze stresy na fotelu dentystycznym, czy ból przy wierceniu. Szczęśliwie współczesna medycyna dysponuje już nie tylko fantazyjnymi gabinetami dla maluchów ale także specjalnymi metodami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się odprężone a nawet nieco otumanione. W tym miejscu należy podkreślić, że gaz rozweselający jest w pełni bezpieczna dla dziecka i ma o wiele mniej efektów ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko użycie przerażającej strzykawki, ale też niepokojące poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną innowacyjną techniką jest znieczulenie komputerowe– na czym ono polega? To całkowicie bezpieczna, chociaż innowacyjna technika znieczulania za pomocą dźwięku. Komputer emituje fale dźwiękowe o różnym natężeniu i powoli wprowadza malucha w stan relaksacji. Ten typ znieczulenia, podobnie jak gaz rozweselający, bardzo bezpieczny i często rekomendowany przez lekarzy głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby stosowania strzykawek, a dodatkowo unikamy nieciekawych efektów ubocznych.

W wielu gabinetów stomatologicznych wśród usług adresowanych do najmłodszych możemy znaleźć także opcję założenia kolorowych wypełnień. W tym przypadku jednak możemy z całą pewnością powiedzieć, że „to jedynie mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać wypełnienie w ulubionym kolorze.

  1. Dobry dentysta dla najmłodszych

Przy wyborze gabinetu dla swojego dziecka powinniśmy zwrócić też uwagę na samego dentystę. Musi on być nie tylko doskonale wykształcony i profesjonalny. Koniecznie musi lubić młodych pacjentów, umieć z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo istotne by dziecko zaufało dentyście i się go nie bało, dlatego istotne jest, czy wybrany przez ciebie dentysta ma wymagane podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty specjalista powinien też wytłumaczyć maluszkowi jak będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on konieczny i co konkretnie się dzieje w buzi dziecka. Bardzo dobrze świadczy o dentyście, kiedy dodatkowo wyjaśni i zaprezentuje naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje ząbki- jak i jak często je czyścić i dlaczego jest to bardzo ważne. Malucha po wizycie u stomatologa można też nagrodzić kolorową pastą do zębów, by miał poczucie, że wizyta u dentysty to całkowicie przyjemna rzecz, której nie trzeba się bać.

http://www.stomatolog-torun.pl

Komentarze są wyłączone.