Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Beton dekoracyjny na tarasie
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym
1 września, 2020

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR jest wykorzystywane, dlatego że ma wspaniałe właściwości izolacji termicznej. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych wśród tworzyw stosowanych do ocieplania , z uwagi na to co raz chętniej pojawia się w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Znaczącą mocną stroną, wobec której wyprzedza inne materiały izolacji termicznej jest technika aplikacji. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach poprzez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje się do powierzchni, dzięki czemu ściśle przywiera oraz formuje się w zgięciach oraz zakamarkach. Inne materiały izolacji termicznej trzeba skracać oraz dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych oraz zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Porządnie rozprowadzona pianka PUR będzie zdatna na lata, ponieważ pomimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Wyróżniamy dwa typy pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją oraz cechami, z tego względu nadają się do ocieplania odrębnych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa używana jest szczególnie do ocieplania natryskowego poddasza, dachów i powierzchni wewnętrznych. Świetnie sprawdzi się też do natryskowego ocieplenia stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Z kolei  pianka zamkniętokomórkowa najkorzystniejsza jest do izolacji termicznej zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Taki typ pianki PUR można również położyć na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach lub na przykład na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Co więcej piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Z tego względu bez trudu można ocieplać natryskiem różne, właściwie przyszykowane powierzchnie, np. drewno lub metalowe elementy, a nawet blachę. Najlepiej, by przed natryskiem powierzchnia została wyszorowana z brudu, pyłu i kurzu oraz osuszona.  W ten sposób zdobywamy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR pozostanie na wybranym miejscu. Aplikację pianki PUR najbezpieczniej zostawić profesjonalistom. Aby przeprowadzić natrysk odpowiednio potrzebne są odpowiednie warunki, np. optymalna wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Kategoryzacja na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR tłumaczy różnica parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest bardzo plastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu staje się półsztywna oraz robi za wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz nie najlepiej chroni przed wodą. Ponadto pianka otwarokomórkowa ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), z uwago na co w żadnym stopniu nie obciąża konstrukcji domu. Pod względem grubości aplikowanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma bardzo niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest całkiem wodoodporna. Z uwagi na to często wykorzystuje się ją do termoizolacji fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu robi się sztywna, więc łatwiej ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR trzeba wiedzieć o jeszcze innych ważnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na promienie UV, więc niezbędna będzie uzupełniająca ochrona. Ponadto według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, czyli jest to materiał łatwopalny, ale samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych plusów pianki PUR należy jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu przestrzeni oraz dostosowanie się do zakamarków i załamań, eliminuje ryzyko stworzenia termicznych mostków. Ponadto natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zabiera wiele czasu. W porównaniu do innych tworzyw termicznej izolacji to najszybsza technika ogrzania domu. Pianka łatwo się układa oraz szybko utwardza, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest niezwykle przyczepna, z powodu czego trzyma się na różnych materiałach, a z biegiem czasu nie gubi przyczepności lub właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi objętości, co sprawia, że się nie deformuje. Ponadto istotne jest też to, że po odpowiedniej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie wydziela substancji szkodliwych lub pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają w głównej mierze z jej parametrów. Za wadę możemy uznać małą odporność na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed UV. Inną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej palna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w kategorii E, a więc pali się, ale jest samo gasnąca. Także w tym przypadku można zamontować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest niepoprawny natrysk, złe przetworzenie pianki lub nałożenie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Z tego powodu w celu ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Komentarze są wyłączone.