Okna pasywne
Główną korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która wspomaga zmniejszanie kosztów ogrzewania. Tym wśród najważniejszych elementów wskazujących na efektywność tego rodzaju budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. Co je wyróżnia od pozostałych okien? Pasywność charakteryzuje się przeważnie wysoką termoizolacyjnością. Dobre parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach z reguły nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość wykazuje ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien pasywnych wlicza się około 88-120mm, natomiast ich pakiety szybowe przeważnie są pakietami trzyszybowymi. Dla wzmocnienia efektu w energooszczędnym pasywnym budownictwie stosowana jest także pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach termicznej izolacji. Jeżeli chodzi o budowę ram pasywnych okien, przeważnie to są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.
Jakie są typy okien pasywnych?
Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie nadal odznaczają się pasywne okna PCV. Takiego rodzaju okna są kupowane z uwagi na prosty montaż, nietrudne czyszczenie i całkiem niski koszt. Żeby okna z PCV stały się pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg posiadania sześciu wewnętrznych komór i zamieszczenia potrzebnych uszczelek, które chronią przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest w przypadku pasywnych okien drewnianych. Drewniane okna są najczęściej kupowane z uwagi na estetykę i elegancję. Najczęściej, by stały się pasywne mają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Następnym rodzajem pasywnych okien są okna aluminiowe. Tak samo jak w przypadku pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na odpowiednie wytyczne, jednak ich podstawową zaletą jest możliwość produkcji w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej swoje właściwości izolacji termicznej, dlatego mniej wykorzystuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, które zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych. W tego rodzaju pasywnych oknach ramy przygotowywane są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tego typu okanch, drewno można zamienić na PCV.
Zalety kupna pasywnych okien
Myśląc o pasywnych oknach zazwyczaj kierujemy uwagę na ich możliwość termoizolacji. Niewielka strata ciepła jest porządną korzyścią pod względem do kosztów przeznaczanych na zachowanie optymalnej temperatury wewnątrz mieszkania. Niewielkie straty cieplne zapewniają zniżenie eksploatacji systemów cieplnych w czasie zimy i klimatyzacji w czasie lata. Za sprawą zastosowania pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie pomieszczeń albo ochłodzenie powietrza w trakcie upałów. To oznacza, że o ile wydatek łączący się z założeniem pasywnych okien okaże się wyższy z zestawieniu do zwykłych okien, zyski wynikające z porządnej izolacji termicznej zwrócą nam poniesione koszty. Poza termiczną izolacją należy dodać także o dobrej akustycznej izolacji. Odpowiednio zainstalowane pasywne okna bardzo wydajnie odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Znaczącą zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV i opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przegrzewania wnętrz i osłonę przed wilgocią i rozwojem pleśni i grzybów. Warto zwrócić również uwagę na korzyści płynące z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są odporne na rozbicie, z kolei wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.
O czym warto pomyśleć nabywając pasywne okna?
Rzecz jasna w kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są właściwe parametry i certyfikaty gwarantujące jakość danego produktu. Należy zobaczyć współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, obszerność ramy oraz tworzywo, z jakiego będzie ono wykonane. Warto także zastanowić się nad doborem uszczelek i okien, które mają szczególny wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też poprawną wentylację. W ten sposób zyskamy dopływ czystego powietrza i nie doprowadzimy do utraty ciepła.
Najistotniejszym wyznacznikiem jest jednak montaż okna. Nieprzydatne będą wspaniałe parametry okna pasywnego, najlepsze materiały i antywłamaniowe okucia, gdy okno nie zostanie wstawione w poprawny sposób. Warto w tym wypadku rozważyć skorzystanie z usług profesjonalistę, który wykona pracę sumiennie. Zły montaż prowadzi do pojawiania się termicznych mostków, którymi będzie uciekało ciepło. To w znaczny sposób obniży wartość okna pasywnego, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ zatraci swoje najcenniejsze właściwości.
Tuż obok dobrego montażu trzeba rozplanować usytuowanie okien tworząc projekt domu. Jeśli zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien i pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. W ten sposób unikniemy przegrzania i potrzeby użycia kolejnej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.