Usługi brukarskie Toruń

Okna w budownictwie pasywnym
15 września, 2020
enova365 -wdrożenia
15 września, 2020

Z czego wykonać nawierzchnię na podjazd?

Fundamentem dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które sprawdzi się przez wiele lat. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była wytrzymała oraz nie zniszczała zbyt szybko. Żeby powstał trwały podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przygotowania to znaczy podbudowy, żeby uniknąć obniżania się, ale również najlepszych tworzyw do wykonania podjazdu. Pośród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, z uwagi na to przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z popularniejszych oraz jednocześnie niekosztownych tworzyw, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, który stanie się zarówno funkcjonalny, jak i ładny. Dobranie formy znacznie usprawnia nałożenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Natomiast szeroka dostępność we właściwie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie trzeba martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w momencie, gdy niezbędna była większa ilość kostek. Koszt kostki brukowej również można dobrać do do swojego budżetu mając na uwadze obszerną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest mocno odporna na warunki atmosferyczne, zmienne temperatury oraz wysoki nacisk pojazdów, a także jest łatwa w myciu.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także swoje minusy. Kluczową niekorzyść wynika z warunków atmosferycznych. Ze względu na opady oraz nadmierne promienie słoneczne kostka brukowa może z wiekiem zmieniać kolor, co sprawia, że traci swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się między szczelinami oraz wyrastają, niekorzystnie wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może zabierać wiele czasu. Co więcej, żeby podjazd z kostki brukowej był funkcjonalny musi być położony w poprawny sposób, co z reguły naraża nas na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Przygotowanie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez wiele czasu. Co więcej dzięki naturalnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska charakterystycznego wyglądu, który w interesujący sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Z reguły podjazdy z kamienia są uznawane za bardzo eleganckie. Szczególnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości świetnie przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkową zaletę, w postaci braku zbierającej się na powierzchni podjazdu wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, warto pamiętać, że główną rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd mógł być wytrzymały oraz żeby spełniał swoją rolę przez długi czas. Należy unikać zostawiania sporych przerw pomiędzy nimi, dlatego powinno się rozłożyć je jeden obok drugiego, a przerwy zasypać piaskiem z domieszką cementu. Nieodpowiednio ułożony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się zastoin. Oprócz tego zwyczajna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a w zimie trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy pomocy form lub stempli. Taką metodą możemy uzyskać ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, które bez problemu można dostosować do wyglądu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania bardzo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że współczesne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Podstawową zaletą dekoracyjnego betonu jest jego trwałość oraz wytrzymałość na niszczenie oraz warunki pogodowe. Łatwo utrzymać go w czystości, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Podobnie kamień, kostka brukowa oraz beton mają swoje zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się głównie finkcjonalnością, wytrzymałością oraz wyglądem. W zależności od tego, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których ważna jest lekkość mycia. Natomiast jeżeli zależy nam na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej zadowalającym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, należy jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Komentarze są wyłączone.