Stomatolog dziecięcy

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia szczękowa Toruń
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Niektórzy z nas swoją pierwszą wizytę u dentysty pamiętają aż za dobrze. Wielu z nas ma także złe doświadczenia na myśl o nakazanych wizytach u dentysty szkolnego, który gwałtownie wpychał grube paluchy do ust, rozrywając nam kąciki. Aby oszczędzić naszemu maluchowi podobnych doświadczeń i nauczyć go, że zdrowie zębów jest istotne, należy starannie wybrać specjalistę, który nie zniechęci, a zabawi malucha. Jakie warunki musi spełniać najlepszy dentysta dla najmłodszych?

  1. Oswój dziecko z gabinetem

Specjaliści uważają, że pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Dentysta, który nierzadko przeraża dorosłych, z pewnością jest  dużego stresu dla małego dziecka. Jeżeli zatem planujesz zapisać swoje dziecko do stomatologa, wybierz tego specjalistę, który oferuje specjalne usługi powstałe z myślą o dzieciach. Wiele gabinetów dziecięcych ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To stopniowe zaprzyjaźnianie się najmłodszych z gabinetem stomatologicznym. Kluczową sprawą jest przednia zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej dzieciom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg dentystyczny na zabawkowych fantomach.Bardzo ważny jest także udział rodziców w takiej wizycie- powinni oni dawać dzieciom przykład-  najpierw mogą sami zbadać zęby, grzecznie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma się czego bać. Maluch wyczuwa strach rodziców, dlatego bardzo istotna jest także swobodna rozmowa z lekarzem i tłumaczenie maluszkowi bazowych zasad dbania o higienę jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet dentystyczny?

Przyjazne fotele o kształcie zwierząt, misie i lalki,klocki  w poczekalni, monitor z kreskówkami rozpraszające uwagę małego pacjenta, dużo kolorów, postacie z ulubionych bajek na ścianach, zabawne maseczki ochronne lekarza… Wydawać by się mogło, że to tylko nieistotne szczegóły, jednak dla dziecka mają one duże znaczenie. Fantazyjnie zaaranżowany gabinet stomatologiczny sprawia, że malec czuje się bardziej swojsko, pomieszczenie nie jest dlań dziwne. Dlatego nie wpada w panikę i łatwiej odwrócić jego uwagę i wykonać potrzebne zabiegi.

  1. Najbardziej skuteczne znieczulenia dla najmłodszych

Znamy takie osoby, które uważają, że „mlecznych zębów nie należy leczyć, skoro i tak wypadną”. Oczywiście to nie prawda! Nieleczone mleczaki sukcesywnie niszczone są przez próchnicę i w końcu trzeba je usunąć. Przedwczesne usuwanie mleczaków prowadzi natomiast do nieprawidłowości zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by systematycznie sprawdzać stan zębów malucha by nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze kilkanaście lat temu specjalne gabinety dentystyczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego prawie każdy z nas, z traumą, przypomina sobie pierwsze nerwy na fotelu u dentysty, czy ból przy wierceniu. Na szczęście dzisiejsza medycyna dysponuje już nie tylko wymyślnymi gabinetami dla najmłodszych ale także specjalnymi sposobami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji jest zrelaksowane wręcz nieco oszołomione. Tutaj warto podkreślić, że sedacja jest w pełni bezpieczna dla dziecka i ma o wiele mniej efektów ubocznych niż tradycyjne znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko zastosowanie przerażającej strzykawki, ale także nieprzyjemne uczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną innowacyjną metodą jest znieczulenie komputerowe– na czym ono polega? To zupełnie bezpieczna, chociaż innowacyjna metoda znieczulania za pomocą dźwięku. Komputer emituje fale dźwiękowe o odmiennym natężeniu i powoli wprowadza najmłodszych w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, tak jak sedacja, bardzo bezpieczny i szeroko rekomendowany przez dentystów głównie dlatego, że nie ma potrzeby użycia strzykawek, a dodatkowo unikamy nieciekawych efektów ubocznych.

W większości gabinetów stomatologicznych wśród usług dedykowanych dzieciom znajdziemy także możliwość założenia kolorowych wypełnień. W tym przypadku jednak możemy śmiało powiedzieć, że „to tylko mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić maluchowi wybrać plombę w wymarzonym kolorze.

  1. Jaki jest najlepszy dentysta dla najmłodszych?

Podczas szukania gabinetu dla swojej pociechy powinniśmy zwrócić też uwagę na samego dentystę. Musi on być nie tylko starannie wyszkolony i profesjonalny. Koniecznie musi lubić najmłodszych, umieć z nimi rozmawiać i mieć duże pokłady cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało dentyście i się go nie bało, dlatego ważne jest, czy znaleziony przez ciebie stomatolog ma odpowiednie podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty lekarz powinien także opowiedzieć maluszkowi jak będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on konieczny i co właśnie się dzieje w buzi malca. Bardzo dobrze świadczy o stomatologu, jeśli dodatkowo wytłumaczy i pokaże naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje zęby- w jaki sposób i ile razy dziennie je myć i dlaczego jest to takie ważne. Malucha po wizycie u dentysty można też nagrodzić kolorową pastą do zębów, by wiedział, że wizyta u dentysty to zupełnie normalna rzecz, której nie należy się bać.

Gabinet stomatologiczny Grudziądz

Komentarze są wyłączone.