Który pojazd to pojazd uprzywilejowany oraz jakie są jego przywileje

Implanty zębów – Toruń
26 sierpnia, 2020
Jakie pojazdy zaliczamy jako pojazd uprzywilejowany i jakie posiada przywileje
28 sierpnia, 2020

Jak wynika z przepisów ruchu drogowego pojazdami uprzywilejowanymi są te, używane w formacjach ratownictwa zdrowia, życia lub ludzkiego mienia. Do grona pojazdów uprzywilejowanych wchodzą w skład również pojazdy, które wykorzystują oddziały bezpieczeństwa i porządku publicznego. Według tego pojazdami uprzywilejowanymi są na przykład karetki , samochowy policji, straży miejskiej czy straży pożarnej. Pojazd uprzywilejowany w trakcie akcji ma obowiązek ogłosić swoją obecność na drodze, tak by pozostali kierowcy mogli na nie właściwie reagować.

Pojazdy uprzywilejowane mają prawa, które mogą użyć tylko w konkretnych przypadkach. W zwykłych zdarzeniach drogowych są zobowiązane do przestrzegania przepisów i zasad, tak jak pozostali kierowcy. Wyłącznie w sytuacjach, kiedy pojazd uprzywilejowany musi zapewnić bezpieczeństwo albo bierze udział w akcji ratowania życia, zdrowia, mienia ludzkiego albo jest elementem przejeżdżającej kolumny pojazdów uprzywilejowanych ma prawo użyć swoich praw. Tym prawem jest możliwość nieprzestrzegania zasad ruchu czy poziomych i pionowych znaków drogowych. Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych mogą pominąć sygnalizację świetlną, jechać pod prąd i stawać w przestrzeniach niedozwolonych.

Zastrzeżeniem jest zakomunikowanie obecności sygnałem świetlnym oraz dźwiękowym, przy zapalonych światłach mijania czy światłach drogowych. Sygnał dźwiękowy nie jest niezbędny w trakcie postoju pojazdu, jednak bez względu na sytuację niezbędne jest utrzymanie wyjątkowej ostrożności. Kierowca pojazdu uprzywilejowanego musi w zupełności stosować się sygnałów osoby upoważnionej do kierowania i kontroli ruchu drogowego bez względu na sytuację.

Jak zachować się wobec pojazdów uprzywilejowanych?

Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego: kierowcy, motocykliści czy piesi są zobowiązani do szczególnego zachowania wobec pojazdu uprzywilejowanego. Każda z tych osób w obecności pojazdu uprzywilejowanego jest zobowiązana usunąć się z drogi, gwarantując szybką oraz bezpieczną drogę . W takim przypadku dopuszczalny jest zjazd na pas zieleni, pobocze albo zatrzymanie pojazdu na zatoce albo przystanku autobusowym. Najczęściej kierowcy zbliżają się do pobliskiej krawędzi jezdni. Bywają sytuacje, kiedy nie powinno się zatrzymywać, by nie ograniczać ani nie wywoływać gwałtownego hamowania pojazdu uprzywilejowanego. Tak samo kierowcy, motocykliści oraz pojazdy uprzywilejowane powinny szczególnie ostrożnie zachowywać się na skrzyżowaniu, z uwagi na to, że pojazd uprzywilejowany ma prawo się na nim znaleźć mimo światła czerwonego. Dodatkowo piesi też muszą uznać pierwszeństwo karetki, radiowozu lub strażackiego wozu. Absolutnie zabronione jest wbieganie na pasy, nawet mając zielone światło. Osoby, co już wstąpiły na pasy, powinny prędko z nich zejść. Należy pamiętać o tych zasadach, ponieważ niestosowanie się do nich grozi mandatem.

Czy mogę wyprzedzać pojazd uprzywilejowany?

Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego budzi wiele niepewności kierowców. O wyprzedzaniu pogotowia ratunkowego, wozu strażackiego, radiowozu oraz innego pojazdu uprzywilejowanego nie ma mowy, gdy uczestniczą w akcji ratowniczej lub związanej z przywróceniem bezpieczeństwa. Wtedy zadaniem każdego uczestnika ruchu drogowego jest oddanie pierwszeństwa. Jak zachować się, gdy pojazd uprzywilejowany będzie obecny w ruchu drogowym, ale nie będzie powiadamiał o swoim pośpiechu?

W terenie zabudowanym bez względu na położenie  kierowcom nie wolno wyprzedzać pojazdu uprzywilejowanego. Nieważne, czy pojazd ma włączone sygnały świetlne i dźwiękowe lub nie, wyprzedzenie pojazdu uprzywilejowanego w terenie zabudowanym grozi punktami karnymi oraz mandatem. Tylko i wyłącznie poza obszarem mieszkalnym można wyprzedzić pojazdy uprzywilejowane, gdy nie uczestniczą w żadnej akcji. Podczas manewru wyprzedzania należy utrzymać szczególną ostrożność. Warto wiedzieć, że pojazd uprzywilejowany może być potrzebny w każdej chwili, a gdy tak się stanie i tak należy zapewnić mu bezpieczny przejazd. W pobliżu pojazdu uprzywilejowanego zawsze trzeba troszczyć się o bezpieczną jazdę wszystkich.

Kolizja z pojazdem uprzywilejowanym, czyja odpowiedzialność?

Choć każdy pojazd uprzywilejowany ma swoje dodatkowe prawa, a uczestnicy ruchu drogowego muszą ustępować pierwszeństwa, w każdej sytuacji może dojść do kolizji z udziałem pojazdu uprzywilejowanego. Kolizja z pojazdem uprzywilejowanym nie zakłada z góry, że to drugi kierowca automatycznie ponosi odpowiedzialność za spowodowanie wypadku. Każdą sprawę ocenia się jednostkowo, by przesądzić, która ze stron nie zachowała wymaganej ostrożności oraz wywołała kolizję. Kierowca pojazdu uprzywilejowanego też może być uznany winnym oraz pociągnięty do odpowiedzialności, jeżeli nie dostosował się do zasad. Oceniane są takie aspekty, jak sygnalizacja dźwiękowa i świetlna pojazdu uprzywilejowanego, możliwość drugiego kierowcy do dostrzeżenia pojazdu uprzywilejowanego oraz odpowiedniej reakcji. Wpływ ma również ogólny rozwój sytuacji w ruchu drogowym, a nawet warunki atmosferyczne.

http://www.pojazdy-uprzywilejowane.pl

Komentarze są wyłączone.