Przekaż jeden procent podatku na OPP

Kredyty Toruń - Kredyty gotówkowe - Kredyty hipoteczne Toruń - Kredyty samochodowe Toruń - Doradztwo kredytowe
Wszystko o kredytach
5 stycznia, 2017
Usługi ogrodnicze Toruń - Projektowanie ogrodów Toruń - Ogrody Toruń - Firma ogrodnicza Toruń - Zakładanie ogrodów Toruń
Nowoczesne usługi ogrodnicze
11 stycznia, 2017

Wspomaganie ludzi szukającym pomocy to podstawowy cel każdej instytucji charytatywnej. Dzięki zbieranym funduszom, te instytucje mają możliwość zatroszczyć się o każdego, kto znalazł się na życiowym zakręcie. Fundacje w podstawowym założeniu sprawują role charytatywne i są niezmiernie potrzebne w każdym porządku społecznym. Grupują wolontariuszy, którzy chcą wykorzystywać swój wolny czas i zdolności na ratunek tym, którym nikt inny nie chce pomóc. Współczesne, nowoczesne organizacje, zakładane są również w celu kształtowania ideologii społecznych, propagowania danego obszaru kultury, czy mobilizowania uczniów i osób starszych. Są to zatem organizacje pożytku publicznego, które są dla wszystkich bardzo ważne.

Jak samo określenie wskazuje organizacje wspierają innych czerpiąc z własnego majątku. Założycielami często zostają osoby, które zgromadziły już określony majątek i chcą się nim podzielić. Czasem jednak sytuacje mają się tak, że organizacje z braku koniecznych zasobów ekonomicznych nie mogą dalej spełniać swoich działań. Od paru lat każdy z nas ma szansę wspomagać organizację dostarczając im jeden procent własnego podatku. Wypełniając właściwe pole w dorocznym PIT również i Ty masz szansę pomóc.

Jak dać jeden procent podatku na opp?Kto jest w stanie oddać jeden procent własnego podatku fundacji?Czym są organizacje pożytku Jeśli interesują Cię odpowiedzi na te pytania, czytaj dalej.

1% podatku na OPP – to proste!

Historia mechanizmu „przekaż jeden procent podatku na opp” ma korzenie w roku 2004, kiedy paragraf ten został zawarty w regulacji o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Od tamtej pory podatnicy mogą zasilać wskazaną przez siebie placówkę interesu publicznego w niezwykle rozsądny sposób. A wybór jest ogromny – od fundacji służących na rzecz ochrony przyrody aż po stowarzyszenia zajmujące się ochroną dóbr kultury. Mechanizm 1% jest bardzo łatwy. Po przeliczeniu należnego podatku w aktualnym zestawieniu skarbowym w rubryce zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” należy opisać nazwę i numer KRS pojedynczej organizacji. W owym polu można wskazać także wysokość przekazywanej sumy, mając na uwadze, że nie może ona przekraczać 1% własnego podatku. Jeżeli rozliczamy się na większej liczbie formularzy mamy możliwość oddać tą kwotę adekwatnej liczbie organizacji.

Kto może oddać jeden procent podatku?

Uchwała o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w jednoznaczny sposób wyjaśnia kto może dać 1% własnego podatku. Są to płatnicy podatku podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtu zewidencjonowanego podatku liniowego w wysokości 19%. Mogą być to także osoby pobierające dochody z odpłatnego odsprzedania papierów wartościowych i nieruchomości, a także ten kto osobiście wpłaca zaliczkę na korzyść podatku. Wielokrotnie ludzie zadają pytania co do statusu osób prawnych. Niestety legislator nie zezwala jednostkom prawnym na przekazywanie 1% podatku. Z owego instrumentu mają możliwość tymczasem korzystać emeryci. Wystarczające jest, że na bazie jednorocznego obliczenia podatku przez organ rentowy (tzw. PIT 40A), jednostka która uzyskała wiek emerytalny samodzielnie złoży zaświadczenie podatkowe. Co do wymogów darowania 1% podatku na korzyść OPP, najważniejsze jest złożenie rozliczenia na czas. Jest to maksimum 2 luty dla PIT-28, oraz 30 kwietnia dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Jeżeli przekazana stawka będzie wyższa niż 1% podatku, wniosek nie zostanie potwierdzony. Zawsze należy precyzyjnie skontrolować, czy nie zrobiliśmy błędu w tym miejscu.

Czym są OPP?

Nie każda fundacja ma możliwość pozyskać funkcje organizacji pożytku publicznego. Organizacja, której można dać 1% podatku, powinna prowadzić działalność potrzebne społecznie. Co więcej musi realizować swoją działalność jawnie, co związane jest z z obowiązkiem udostępniania danych o motywach wydawanych pieniędzy z 1%. OPP nie będzie mianowana w żadnym przypadku partia polityczna, związek zawodowy, ani samorząd zawodowy. Zostanie nią natomiast spółka kapitałowa wezwana w celu niezwiązanym z prowadzeniem działalności majątkowej, jeśli utrzymuje przez co najmniej 2 lata inicjatywy w obszarach tzw. interesu publicznego. Dobrym przykładem organizacji pożytku publicznego jest np: Fundacja Akogo, wspierająca dzieci w śpiączce, oraz Fundacja Niechciane i Zapomniane, opiekująca się porzuconymi zwierzakami.

Mały gest, a tak sporo może zrobić. W sumie 1% to nie duża suma, ale nawet tak małe wsparcie pieniężne, może okazać się drogocennym darem dla ludzi i zwierząt, którzy oczekują na uśmiech losu. Rozliczając się corocznie z Urzędem Skarbowym nie zapominajmy o akcji 1%. Nic to nas nie kosztuje, gdyż i tak te pieniądze oddajemy Państwu. Jedynie w 2014 roku suma uzbierana z 1% sięgnęła aż 557 563 428,71 zł. Dzięki tej liczbie duża liczba instytucji mogło odciążyć swoich wychowanków. Oddaj 1% podatku na OPP i daj komuś nadzieje na przyszłość.

Szukasz organizacji pożytku publicznego, której chcesz wręczyć swój 1%? Przeglądnij całkowitą bazę instytucji i wypełnij z nami swoje zestawienie podatków: przekaż jeden procent podatku na OPP

Komentarze są wyłączone.