Aloes to roślina, która zdobi nasze domy dlatego, że bez problemów możemy hodować go w doniczkach. Jest to roślina, która umie wytrwać nawet w najtrudniejszych warunkach, przykładowo gdy w pobliżu nie ma wody. Odnajdziemy wiele rodzajów aloesu, ale najpopularniejszymi są aloes zwyczajny i drzewiasty. Roślina ta pochodzi z Afryki a dokładniej z Półwyspu Arabskiego i nawet w starożytności odkryto jej medyczne i kosmetyczne zastosowania. Wtedy używało się go przede wszystkim do leczenia oprzeń i chorób płuc, gdyż przyspieszał gojenie się skóry. Dzisiaj jest to ważny składnik wykorzystywany nie tylko w medycynie, ale także w szeroko pojętej kosmetologii. Właściwości tej właśnie rośliny są nieskończone, ponieważ zawiera ona w sobie mnóstwo witamin i nie tylko. Gdzie więc znajdują się te wszystkie odżywcze składniki? Aloes ma dość sztywne łodygi, w których jest miąższ, będący jego najważniejszym składnikiem. Prawie w całości składa się z wody, jest to aż do 96%, a reszta to cenne składniki odżywcze. Miąższ jest bogaty w takie składniki jak na przykład niemal wszystkie witaminy, aminokwasy, różnego rodzaju minerały, a także biotynę, enzymy i przeciwutleniacze oraz wiele, wiele innych. Dlatego też zyskał tak spore zainteresowanie i jest wykorzystywany w wielu celach.
Aloes jest ważnym składnikiem jeżeli chodzi o dbanie o naszą skórę. Nie trudno zauważyć, że jest mnóstwo preparatów na bazie lub z aloesem w składzie. Te produkty są bardzo pożądane przez konsumentów, jako że ich pielęgnujące właściwości najczęściej są bardzo skuteczne i dużo lepiej działające niż zwykłe kosmetyki. Po pierwsze, aloes odnajdziemy w specyfikach do włosów, między innymi w szamponach i odżywkach. Dzięki kwasom aminowym i witaminom A, B2, C i E, aloes widocznie poprawia kondycję włosów, stają się one przede wszystkim mocniejsze, bardziej lśniące. Co więcej aloes jest tzw. humektantem, który jest niezbędnym składnikiem przy odpowiedniej pielęgnacji włosów, jako, że głęboko nawilża włosy. Bardzo popularne jest używanie żelu z aloesu, który posiada właściwości łagodzące łuski włosa. Dobry żel aloesowy składa się z ponad 98% samego aloesu, przy zakupie należy więc zwrócić uwagę na zawartość danego żelu aloesowego.
Właściwa pielęgnacja skóry powinna bazować na stosowaniu aloesu. Roślina jest bardzo często bazowym elementem wszelkich kremów nawilżających. Jak wcześniej zostało powiedziane, właściwości nawilżające i regenerujące aloesu są nieocenione. Jest dodawany najczęściej do kremów dla cery problematycznej biorąc pod uwagę to jak szybko łagodzi, na przykład bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami cery trądzikowej. Aloes stymuluje nawet produkcje kolagenu i elastyny a co za tym idzie poprawia się elastyczność skóry. Warto także powiedzieć o własnościach przeciwzapalnych. Zawiera w sobie kwas salicylowy, który zmniejsza stany zapalne i łagodzi ból. Bardzo często spotykane są balsamy regenerujące do ust, właśnie na bazie aloesu. Preparaty te mogą działać zapobiegawczo ochraniając wrażliwą skórę ust przed wysuszeniem, które jest spowodowane przede wszystkim negatywnym działaniem mrozu, słońca czy wiatru. Oprócz tego, zmiękcza naskórek i przyspiesza regenerację jeżeli pojawiają się jakiekolwiek zadrapania ust. Jeszcze innym wykorzystaniem miąższu aloesowego może być jego działanie ujędrniające, dlatego też balsamy do ciała wzbogacane są o aloes. Jest też doskonałym zamiennikiem balsamu dla skóry atopowej, ponieważ załagadza zapalenia i podrażnienia.
Co ważne aloes jest bardzo dobrym pomocnikiem przy zrzucaniu zbędnych kilogramów i uodpornieniu. Według ekspertów przyspiesza on metabolizm a także czyści nasz organizm. Najlepsze w tym wypadku jest picie soku z aloesu. Tego typu soki są dość drogie, ze względu na to, że aloes jest tak cennym składnikiem, jednak warto zainwestować w siebie właśnie taką kurację. W szczególności dlatego, iż po pierwsze pomoże nam to w schudnięciu, ale także odtruje nasze ciało z różnego rodzaju toksyn, co w efekcie poprawia nasze samopoczucie a znużenie nie jest już naszym problemem. Aloes ma bardzo dobry wpływ na aktywność jelit. Sok z aloesu można kupić w większości sklepów lub zrobić go samodzielnie w domu.
Wracając do pielęgnacji skóry twarzy, to istnieją domowe sposoby stosowania aloesu. Możemy bez problemu stworzyć własną maseczkę. Wystarczy, że wydrążymy miąższ z łodyg i nałożyć go na oczyszczoną twarz. Maseczkę zostawiamy w ten sposób na kilkanaście minut, po czym dokładnie ją zmywamy. Tą metodą nasz skóra automatycznie nabierze blasku, będzie lepiej zregenerowana i nawilżona. Efekty działania miąższu aloesowego są najczęściej zauważalne od razu. Jednak przeprowadzenie dłuższej kuracji bez wątpienia przyniesie niesamowite rezultaty.
Jak widzimy aloes ma wielkie zastosowania i zbawienny wpływ na nasz skórę i cały organizm. Jest idealnym antidotum na zapalenia skóry, wszelkie rodzaju zaczerwienienia czy niedoskonałości. Miąższ z aloesu jest dodawany do najskuteczniejszych preparatów nawilżających. Warto pamiętać, że jest to przecież naturalne źródło bogaty w ogromną ilość witamin i minerałów, więc z pewnością nie jest szkodliwy.