Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

Skuteczne wybielanie zębów domowymi sposobami albo lampą beyound
Wybielanie zębów – w domu czy u dentysty
7 marca, 2019
Depilacja laserowa Toruń - Usuwanie owłosienia laserem medyczny palomar Vectus
Depilacja laserem Vectus
23 marca, 2019

Czym są Haluksy

Haluksy są częstą przypadłość przeważającej części społeczeństwa. Wśród osób zmagających się z haluksami większą część stanowią jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” wiemy od dawna. Jak ustrzec się przed haluksami, w jaki sposób ekspansję zwyrodnień?

Czym tak naprawdę jest haluks? Z łaciny hallux to paluch koślawy. Jest to zwyrodnienie kości palucha u stopy oraz zmiany w obrębie stawu. Bagatelizowane haluksy są powodem coraz silniejszego bólu. Skąd się biorą? Zwyrodnienia te dotykają dużo częściej kobiet niż mężczyzn. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy szpilki, które mocno eksploatują i deformują stopę. Buty na wysokim obcasie powodują przeciążenie przedniej części stopy. Paluch jest w takiej sytuacji silnie obciążony, przeciążona jest również środkowa część stopy. U osób które są „przy kości” przeciążenia te są jeszcze większe, a jeśli połączymy te warunki ze z pracą w pozycji stojącej, mamy gotową ruinę dla naszych stóp.

Haluksy to przeważnie skłonność genetyczna- elastyczność tkanek łącznych i skłonność do skrzywień w 70% ma podłoże genetyczne. Jeżeli więc twoja babcia lub rodzice mają kłopoty z haluksami, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, by zapobiegać im najwcześniej jak to możliwe.

W jaki sposób zapobiegać

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie obuwie. Nie mogą to być pod żadnym pozorem wysokie obcasy. Nie jest też wskazane też noszenia butów z cienkimi noskami, w których palce stopy nie ma wystarczającej przestrzeni do prawidłowego ułożenia palców. Osoby z haluksami powinny wykonywać regularnie specjalistyczne ćwiczenia palców u stóp. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednią dietę i pozbycie się ewentualnej nadwagi. Jeśli obserwujesz u siebie pierwsze objawy haluksów, koniecznie zgłoś się do ortopedy, który pomoże ci wybrać skuteczny środek, który zahamuje postępowanie zwyrodnień.

Obecna medycyna proponuje różnorodne metody zapobiegania i zatrzymywania zwyrodnień. Najpopularniejsze to:

plastry na haluksy – są to środki zmniejszające ból wywołany przez deformacje. Zazwyczaj nasączone są specjalistycznymi olejkami przeciwzapalnymi;
kliny międzypalcowe – pomagają ustawić paluchy i stopę w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu ograniczamy tarcie i ból powodowany przez haluksy.
peloty żelowe – są to lecznicze wkładki żelowe, które układają stopę w prawidłowej pozycji, niwelują nacisk i wstrzymują postępowanie wykrzywień. Rekomendowane są przede wszystkim dla pań, które codziennie noszą wysokie buty.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; stosuje się je do korekcji płaskostopia poprzecznego i palucha koślawego. Wkładki te poprawiają ułożenie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która łagodzi ból i stany zapalne, niweluje otarcia i zmniejsza nacisk na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je głównie do leczenia haluksów a także do przyspieszenia rekonwalescencji po zabiegu (tak, tak, haluksy niestety należy operować)
Bunito duo – to profesjonalna szyna, która jest stosowana zarówno po to by zapobiegać deformacjom ale też by leczyć w zalążkowej fazie haluksów. Szyna ta nie paraliżuje ruchów, jest używana zarówno w dzień jak i w nocy. Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat na haluksy

W przypadku gdy leczenie zachowawcze nie przynosi skutków lub zostało włączone za późno, może się okazać, że konieczna będzie interwencja chirurga. Aktualnie istnieje kilka rodzajów zabiegów dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej zwyrodnieniem palucha. Część zabiegów opiera się na chirurgicznej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Inne metody to osteotomie, czyli chirurgiczne korekcje kształtu kości palców i śródstopia.

Jeżeli czujesz, że kondycja twoich stóp potrzebuje poprawy, obowiązkowo pomyśl, czy twój tryb życia nie jest obciążający dla twoich stóp. Przeanalizuj czy w twojej rodzinie cierpiał na podobny problem. Spróbuj zrezygnować z butów na obcasie. Jeśli masz nadwagę, pomyśl nad dietą. Najważniejsza jest jednak opinia specjalisty, który fachowo zbada stopę i w razie potrzeby zaleci odpowiednie środki profilaktyczne. Należy pamiętać, że stopy są jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc należy o nie dbać. Jeżeli odczuwasz bóle, dyskomfort podczas przemieszczania się, po całym dniu na nogach Twoje stopy są obolałe, to najwyższy czas, by zareagować. Nie pozwól, by zwyrodnienia postępowały z dnia na dzień.

Aparat korygujący haluksy

Komentarze są wyłączone.