Klimatyzatory do domu i biura – Toruń

depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować by nie bolało
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia w gabinecie dentystycznym
29 sierpnia, 2020
Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja to co raz częstsze rozwiązanie stosowane już nie tylko w biurach, ale także w domu. Z upływem lat, zakup klimatyzatora jest jeszcze bardziej dostępny dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ nie tylko na warunki temperaturowe, ale także na stopień wilgoci i jakość powietrza. W wielu domach klimatyzator jest także wykorzystywany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo więc nie dziwi jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja pozytywnie oddziałuje na jakość powietrza w domu, dzięki zainstalowanym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To sprawia, że poza regulacją temperatury, klimatyzator wspiera oczyszczanie powietrza. Nie wolno jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wzajemna praca klimatyzacji i właściwa wentylacja usuwa ryzyko zawilgocenia budynku, co sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w dogodnych warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się między 23 a 26°C. Także poziom wilgotności powietrza ma wpływ i najlepiej by mieścił się w granicach 40-60%. To są najbardziej dopasowane warunki, w których ciało nie marznie i jednocześnie nie poci się.

Do regulacji temperatury należy podchodzić z rozwagą. Zalecane jest, by różnice temperatur między pomieszczeniami nie były większe niż 7°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto również zredukować przeciągi i podmuchy powietrza. Nie należy kierować nawiewu bezpośrednio na domowników, a jego prędkość nie powinna być mniejsza niż 0,3 m/s, aby uniknąć dolegliwości.

Wydajny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora do domu powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto poznać energetyczną klasę urządzenia oraz sezonową efektywność chłodzenia lub grzania. W tej kategorii im wyższe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii wykorzystuje klimatyzator.

Zazwyczaj najwyższą klasę energetyczną (A+++) mają te wysoko efektywne i najdroższe klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką przeznaczy się na zakup, ponieważ tańsze klimatyzatory, zazwyczaj mają gorszą klasę, ze względu na co są droższe w eksploatacji i częściej potrzebują napraw.

Żeby działanie klimatyzatora było jak najbardziej oszczędne i wydajne należy zadbać o odpowiednią izolację przegród budowlanych, ścian, stropów oraz szyb okiennych, żeby odbijały promienie słoneczne. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest montaż rolet czy żaluzji, które pomogą w zachowaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka typów klimatyzatorów. Różnią się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości czy nawet mobilności, dzięki czemu można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej montowany klimatyzator do domu. Składa się on z dwóch części: jednostki wewnętrznej, czyli parownika oraz skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Ten rodzaj klimatyzacji można kupić również w formie multisplit, która od pierwotnej wersji różni się tym, że do pojedynczej zewnętrznej jednostki można zainstalować kilka (maksymalnie 5) wewnętrznych części, na przykład w oddzielnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest często montowana w domach, z uwagi na stosunkowo cichą pracę, zabiera niewiele przestrzeni i ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często kupowana klimatyzacja do domu. Składa się z jednej części, przez co pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w wybranym miejscu i usunięcie go, gdy nie będzie potrzebny. Wadą jest przewód, który musi być wystawiony na zewnątrz (na przykład na dwór), aby odprowadzał ciepło. Z tego względu są trochę mniej efektywne.

Pozostałe rodzaje klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, są lepsze w większych pomieszczeniach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Zajmują znacznie większą przestrzeń i zużywają stosunkowo więcej energii.

Jak długo posłuży klimatyzator w domu?

Sprawny, regularnie oczyszczany i odpowiednio eksploatowany klimatyzator może pracować w domu nawet około 20 lat. Jest to możliwe za pomocą regularnych przeglądów, które zapobiegną albo usuną wszystkie występujące usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa do trzech razy w roku, żeby nie narażać się na problemy związane z defektem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzacji jest w dużej mierze zależna też od ceny i jakości sprzętu. Im lepsza klasa, tym dłuższa pewność sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzatora, wiele firm zajmujących się ich instalacją, oferuje utylizację starego sprzętu w cenie montażu nowego. Jest to nie tylko wygodne, gdy zadbają o to specjaliści, ale też bezpieczne, dlatego że urządzenie usuwane jest we właściwych warunkach.

Koszt klimatyzatora do domu?

Na koszt klimatyzacji w domu oddziałuje kilka czynników. Nie zalicza się do tego tylko cena sprzętu i jego montaż. Do wydatków należy doliczyć też przybliżoną wysokość kosztów eksploatacji, a to inwestycja długofalowa. Trzeba zastanowić się, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, z uwagi na lepszą sprawność (czyli rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Komentarze są wyłączone.